Programok

The Art Around Us – A DVM group és a Magyar Táncművészeti Egyetem képei az egykori Balettintézetből

2021.06.25. 16:58

A Drechsler-palota megújulásáért felelős kivitelező, a DVM group és a Magyar Táncművészeti Egyetem közös fotókiállítás keretében tiszteleg a Balettintézet hajdani épülete előtt, mely hamarosan szállodaként nyitja újra kapuit. A szabadtéri installáció a Szervita téri Szervita Square Building épülete előtt ingyenesen megtekinthető 2021. július 5-ig.

Az Andrássy út egyik ikonikus épülete a 135 éves Drechsler-palota, mely historizáló stílusban épült Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján. Eredetileg a MÁV nyugdíjpénztárának bérháza volt, de nevét a földszinten működő Drechsler-kávéházról kapta. A magyarok leginkább mégis Balettintézet néven ismerik, hiszen 1949-től 2002-ig itt működött az Állami Balettintézet, melynek mai neve Magyar Táncművészeti Egyetem. A ház hamarosan ötcsillagos szállodaként születik újjá W Hotel Budapest néven, a Bánáti + Hartvig Építésziroda tervei alapján. A nagyszabású felújítás előtt a kivitelező DVM group és a MTE egy érdekes kulturális projekt keretében búcsúzik az egykori funkciótól, és hozza közelebb az építészet és fotográfia világát a táncművészethez. Hargitay Olivér egyedülálló fotósorozata nem egyszerűen tiszteleg a palota egykori funkciója előtt, de dokumentálja is annak teljes rekonstrukció előtti utolsó állapotát. A fotósorozat elkészítésben az MTE jelenlegi, igen tehetséges tanítványai is részt vettek, név szerint: Bán Kata, Nagy Gvendolin, Gutai Berta, Zwiep Miléna, Orbán Zsombor és Borka Dávid.

A szabadtéri kiállítás megnyitójára 2021. június 24-én került sor, az eseményen az egyetem művészeti vezetője, a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas, Magyarország Érdemes Művésze díjjal kitüntetett Volf Katalin táncművész tartott nyitóbeszédet, melyben saját gyerekkori élményeivel is megismertette a látogatókat. Személyes bevallása szerint több, mint harminc éve nem járt az épületben, és hatalmas élmény volt számára újra a hajdani Balettintézet falai közt járni.
„1949-től egészen 2002-ig a Drechsler palota adott helyet az Állami Balett Intézetnek, az épület története összeforrott az intézménnyel, aminek köszönhetően mindmáig Balettintézetként él a köztudatban. A magyar balett kiemelkedő alakjai nevelkedtek e falak között, a Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak jelentős része is itt sajátította el azokat a szakmai alapokat, amelyeket most ők adnak tovább a jövő generációinak. A DVM group együttműködésével készített fotó- és videósorozat az épületnek és a balettnek ezt az összefonódását idézi meg, szimbolikusan bemutatva, ahogy a múlt összeér a jelennel és a jövővel, mind a tánc, mind az épület tekintetében" – mondta Volf Katalin.

A művészeti vezető mellett az intézmény rektora, Bolvári-Takács Gábor is megszólalt az eseményen, aki a növendékek és tanárok ellentmondásos, ám összességében pozitív érzéseiről beszélt az épülettel kapcsolatban, és elmondta, hogy a Balettintézet csak a ház egy kis részében üzemelt, annak érdekes módon mégis ez maradt a leghíresebb funkciója.
 „Nem szerettük, mert sötét volt, de szerettük, mert romantikus volt. Nem szerettük, mert kicsi volt, de szerettük, mert kis helyen jól összekovácsolódott a közösség. Nem szerettük, mert korszerűtlen volt, de szerettük, mert patinás volt és ikonikus. Nem szerettük, mert a Belvárosban mindig zaj volt, de szerettük, mert szemben volt az Opera. Bár intézményünk már évtizedek óta a zuglói kampuszon működik, ha a taxisofőrnek azt mondjuk, Balettintézet, gondolkodás nélkül a Drechsler-palotához visz minket."

És végül, de nem utolsó sorban Massányi Tibor, a DVM group ügyvezető partnere is beszédet mondott az eseményen:
„A Drechsler palota változatos épületrészeinek még a bontási és felújítási szakaszban is megmutatkozó szépsége tökéletes hátteret adott ahhoz, hogy vizuálisan hangsúlyozhassuk a balett-táncosok új generációjának kifinomultságát és tökéletes mozdulatait. Ennek a kivételes együttműködésnek köszönhetően egyedülálló lehetőséget kaptunk arra, hogy megragadjuk a különböző művészeti formák: az építészet, a tánc, a fotó és a film kapcsolatát. Fontosnak tartottuk, hogy ilyen formán is tisztelegjünk az épület múltja előtt, amellett, hogy az értékmentő felújítás révén a hosszú távú fennmaradását is biztosítjuk."

A szabadtéri installáció 2021. július 5-éig megtekinthető a Szervita téren, nem csak az építészet, de a balett szerelmeseinek is ajánljuk.

Paár Eszter Szilvia