Design/Belsőépítészet

Többfunkciós próbaterem a Snétberger Zenei Tehetség Alapítvány számára

2024.04.22. 18:00

Belvárosi központ épült a Snétberger Alapítvány számára, mely tehetséges roma fiataloknak nyújt segítséget zenei képességeik kibontakoztatásában. Az új multifunkciós próbaterem, iroda és hangstúdió a kurzusokat elvégző fiatalokat segíti bekapcsolódni a zenei és kulturális vérkeringésbe.

A Snétberger Zenei Tehetség Alapítvány újonnan elkészült belvárosi próbaterme a VIII. kerületben, a Bacsó Béla utca egyik középudvaros házának földszintjén kapott otthont. Az új központ helyet biztosít az alapítványnak, a tanuló növendékeknek és a próbáló, felvételt készítő zenészeknek. Ennyi funkció csak úgy tudott elférni, hogy a terek és a beépített eszközök frappánsan kiszolgálják az egyazon helyet használók különböző igényeit. A közösségi nappali oktatásra, koncertfilm-nézésre, fogadásokra is alkalmas, – az irodában alvásra is van lehetőség, – a nagy próbateremben kisebb előadásokat is lehet tartani, hogy más többcélúságot ne is említsünk. Maga a befogadó társasház is lakó- és közfunkciók egyvelege, az átépítés pedig egy régi épületben új belső kialakítása. Ami talán a legfixebb pontja az új központnak, az a professzionális technikával felszerelt hangfelvevő stúdió. Ez egy olyan biztos pont a funkciók között, mint a zene azoknak az ifjú roma fiataloknak, akik az alapítvány kurzusai után profi zenészekként kezdhetik a pályát – melyhez a stúdió nyújt helyet és lehetőségeket.

A próbaterem belvárosi elhelyezkedése előnyös abból a szempontból, hogy valódi központként tud működni az alapítvány és a diákok számára. Ugyanakkor rengeteg kihívást is jelentett tervezési szempontból, ugyanis egy ilyen hangos funkció legtöbbször külsőbb városi területeken, vagy a föld alatt találja meg leginkább a helyét, ahol a hangszeres próbák és felvételek nem zavarnak senkit. Ennek az igénynek speciális anyagok és épületszerkezetek szakszerű megtervezésével és gondos kivitelezésével lehetett csak megfelelni. A belső terek három kategóriába lettek sorolva az alapján, hogy milyen zajszint várható használatukkor. Ennek megfelelően lettek kialakítva a próbatermek és a hangfelvevő stúdió térhatároló szerkezetei, melyek sokrétegű felépítése a teret minden oldalról kibéleli, és rugalmasan kapcsolódik a teherhordó szerkezetekhez. Ehhez a béléshez kapcsolódnak a stúdióhoz készült nyílászárók és a felvevő helyiségek előterét képező hangzsilipek is. A térelhatároló szerkezeteken túl a komplexum kompakt gépészeti rendszerei ugyancsak a zaj terjedését akadályozzák, méghozzá gyakorlatilag minden irányból minden irányba. Hogy ez a gyakorlatban is így tudott megvalósulni, ahhoz szükség volt a kivitelező, a tervező és a megrendelő rugalmas együttműködésére, és arra, hogy a mindennapi használatot az építés közben is folyamatosan modellezzük. A próbaterem akusztikája és hangulata a már itt próbáló külföldi zenészek számára is nagyszerű élmény volt.

Külön kitérnék a próbaterem belsőépítészeti megjelenésére, melyet nagyban meghatároz a megjelenő grafikai dizájn és a használt anyagok, felületkezelések megjelenése. Mivel a próbaterem egy alapítvány közösségi nappalijaként, valamint próba- és oktatási helyiségként is funkcionál, ezért egyszerű megjelenésű, otthonos és ellenálló anyagok kerültek felhasználásra. A beltéri arculat kialakításához színek, betűkészletek és grafikai minták is fel lettek használva. A közösségi tér falát stílusosan egy olyan motívumsor borítja, melyet a hanghullámok tudnak kirajzolni azok rezonanciája folytán, így ebben a mintában találkozni tud a hang vizuális és akusztikai jellege egyaránt.

Reméljük, hogy az alapítvány nemes ügye, a magas színvonalú muzsikálás és az esztétikus építészeti környezet mind egymást fogja majd segíteni itt, a Snétberger Stúdióban.

László Tamás DLA

 

Szerk.: Hulesch Máté