Bemutatták Tokióban a 2025. április 13. és október 13. között megrendezésre kerülő Oszakai Világkiállítás magyar pavilonját. A ZDA-Zoboki Építésziroda Kft. által tervezett építményt a japán és magyar népi építészetre jellemző természetes anyagok inspirálták, legfőbb attrakciója pedig egy immerzív színházi tér lesz, amely a természet és Magyarország közelségének élményét teremti meg.
A mintegy 161 ország és 9 nemzetközi szervezet részvételével rendezendő világkiállításra a szervezők több mint 28 millió látogatót várnak, elsősorban a Japán mellett Dél-Koreát és Kínát is magába foglaló kelet-ázsiai régióból.
2023 januárjában még arról írtunk, hogy hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás útján a Napur Architect nyerte el a magyar pavilon tervezési megbízását, ami a verseny hiánya miatt jelentős felháborodást váltott ki a szakma körében. Júniusban azonban egy újabb hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás eredményeként a ZDA-Zoboki Építésziroda Kft. kapta meg a pavilon tervezésének jogát, melyről itt írtunk részletesen. A kivitelező 2023 őszén 20 milliárd forintért vállalta el a munkák elvégzését.
Kristó Ákos, az EXPO 2025 Magyarország Nonprofit Kft. ügyvezetője a tokiói sajtótájékoztatón elmondta, a magyar pavilon épületét olyan szemmel alakították ki, hogy a gazdaság és országimázs fejlesztésének feladatait ellássa. A többszintes épületben a gazdaságfejlesztési területnek egy külön emeletet szánnak több mint 100 négyzetméteren. Az épület további fontos funkciója a magyar gasztronómia bemutatása, így a pavilon első szintjén helyet kapott bisztróban klasszikus magyar fogásokat kóstolhatnak a vendégek, a mellette kialakított borbárban pedig a hazai borvidékek termékei lesznek kaphatók.
A kiállítói tér utolsó pontján egy látogatói boltot alakítottak ki, ahol ajándéktárgyakat, magyar kézműves termékeket vásárolhatnak a pavilon vendégei. Az említett funkciók a magyar termékek bemutatását és népszerűsítését szolgálják, így egyben piacfejlesztési céllal is bírnak – emelte ki Kristó Ákos.
A magyar pavilon fő attrakciója az immerzív színházi tér, amely a természet és Magyarország közelségének élményét teremti meg. Egy élő, népzenei produkció várja majd itt a látogatókat 184 napon át. Cél ugyanakkor, hogy a magyar pavilon már formavilágával felkeltse a világkiállítás közönségének figyelmét. A japán és magyar népi építészetben egyaránt fellelhető természetes építőanyagok és építési módok inspirálták az építészeti koncepciót.
Forrás: MTI