Tomay Tamás negyven esztendős pályája során igen csak megszolgálta a Kotsis éremmel történő kitüntetését. Az érem „a tanító és egyben alkotó építészek” fair-play díja.
Az Ybl Főiskolán, majd a BME-n szerezte meg építészmérnöki diplomáját, 1978-80 között elvégezte a Mesteriskolát, mestere Pomsár János volt. Tervezőirodákban, a BUVÁTI-ban és az ÁÉTV-ben dolgozott, majd igen korán, 1986-ban saját céget alakított, önálló építész lett. Műtermében több fiatal építésszel dolgozott együtt, a Fiatal Építészek Stúdiójának vezetője is volt. Oktatott a MIF Mesterképző Intézetében, majd a MOME Doktori Iskolájában, a BME Építészmérnöki Karán.1986-tól részt vesz a Mesteriskola munkájában, jelenleg is nagy hatású mestere ennek a generációkat nevelő sajátos intézménynek.
Építészeti munkásságát 1985-ben Ybl Miklós-, 1992-ben Év Lakóháza-, 2000-ben Pro Architectura, 2001-ben Év Szép Háza, 2004-ben Molnár Farkas–díjjal ismerték el. Prima díjat kapott 2015-ben. Alkotásai a kortárs magyar építészet megkerülhetetlen példái. Lakóházai tanulságain az utóbbi 25 esztendőben több generáció nevelkedett, minden alkalommal, minden művében igyekszik újabb és újabb eredmények elérésére.
Meglátásunk szerint alkotói módszere a tágan vett (épített és táji, egyéni és társadalmi) illeszkedés építészeti eszközeivel a környezettel folytatott párbeszéd és harmónia megteremtése. Erről beszélt szűkszavúan és lényegre törően a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémián – melynek 2013 óta rendes tagja - tartott székfoglalójában is, melynek kifejező címe: 33 terv, 99 mondat. volt.. Erről szól a B32 galériában megrendezett mostani életmű kiállítása is.
Valaki azt állította, hogy ”a Tomay ház nem öregszik. Az időn kívül áll, nem divatról, trendről beszél.” Nagyon igaza van! Ezért is tud Tomay Tamás a fiatalok, az újra egyfolytában fogékonyak mindenkori partnere maradni. Gratuláljunk ehhez, méltán kapja a mai elismerést is.
Roth János
a Kotsis kuratórium elnöke