Épületek/Lakóépület

Tóparti látomás – Nanjing, a CIPEA nemzetközi építészeti kiállítás épülő együttese

2010.12.03. 14:34

Nanjing mellett többfunkciós villapark épül neves kínai és külföldi építészek együttműködésében. A „nemzetközi építészeti kiállításként” aposztrofált együttes egyik első eleme a közelmúltban elkészült Sanaksenaho-villa, Matti és Pirjo Sanaksenaho munkája.

Helyszín
A már elkészült Sanaksenaho-villa a nemzetközi CIPEA építészeti kiállítás része, Nanjing mellett, a Pearl Spring Turista- és Üdülőközpont szomszédságában található. A kiállítást Arata Isozaki japán építész hozta létre, aki egyben annak kurátora is.

Az építészeti együttes
Az épületek nagyszerű természeti környezetben állnak, a különleges szépségű hegyekkel körülvett Foshou-tó köré rendeződnek. Eddig több középület épült a területen: az Ettore Sottsass olasz építész által tervezett Klubház, a Művészeti és Építészeti Múzeum Steven Holl munkájaként, valamint az Isozaki nevéhez fűződő Kongresszusi Központ. Ezeken kívül még tizenkét villa épül a tó környékén, melyeket tíz kínai - köztük Ai Wei Wei - és tíz, a világ más tájairól származó sztárépítész tervez együttműködésben, mint a SANAA Architects munkatársai Japánból, a spanyol Mansilla & Tunon stúdió, Odile Decq Franciaországból, Bachman Gábor Magyarországról vagy Sean Godsell Ausztráliából.

 

 

 

A villák üdülőépületekként szolgálnak majd, melyekben műtermek találhatók a művészek számára, szálláshelyek a családoknak, a létesítmények pedig kibérelhetők lesznek csoportos és vállalati találkozókra, továbbképzésekre, illetve munkavégzés céljait is szolgálhatják. Valójában a villák olyanok, mint párába és dús erdőségbe burkolózó vidéki kis szállodák, körülbelül félórányi autóútra Nanjing központjától.

Kína ezúttal ismét meg kívánja mutatni magát a világnak. A nemzetközi figyelmet kiváltó építkezés valójában az építészet művészetét hivatott bemutatni. Jelenleg az építés technológiáját mutatja, mert a teljes beruházás átadása egyelőre várat magára. A projekt vezetője, a kanadai Paul Rosenau szerint a megnyitás évében több mint 2 millió látogatóra lehet majd számítani. Ő jelenleg a második ütemen dolgozik, ami a környező 125 családi villa tervezését és megépítését foglalja magába. A teljes komplexum geotermikus energiát használ majd az épületek hűtésére és fűtésére.

A Sanaksenaho-villa
A kiállítási terület kezdeténél, domboldalban álló, központi elhelyezkedésű épület arra a szerepre hivatott, hogy megerősítse és közelebb hozza a természetes környezetet. A villa kinyúlik az erdő takarásából a tó irányába, befogja a víz látványát és a kilátást. Az épület véghomlokzata kívülről kínai lampionra emlékeztet, ahogyan a benti fény tükröződik a tó felszínén alkonyat után.

 

 

 

Az épületet egy keskeny hídon lehet megközelíteni, amely az előcsarnok szintjére vezet - ez a villa legnyilvánosabb szintje. A tárgyalóterem egy tolóajtó kinyitásával egybenyitható az étkezővel. A nyitott kandallóval ellátott pihenőszoba és a társalgó pompás kilátással rendelkezik a tó felé. A hálószobák az alsóbb szinten kaptak helyet, a földszinten található kétszintes lakosztály vendég műteremként is használható, amelynek meghosszabbítása a tó fölé nyúló saját móló. A gránitburkolatú tetőterasz a bejárati udvarról közelíthető meg, ahol tűzrakó hely található a kültéri kikapcsolódáshoz. A teraszról széles panoráma nyílik a tóra, a háttérben a Ming dinasztia fővárosának, Nanjingnak a fényeivel. A teherhordó váz monolit vasbetonból készült, a homlokzat burkolására finn előpatinázott rézlemezt használtak.

 

 

 

A kiindulópont a villa építészeti koncepciójában a természettel való harmónia, az épített környezet és a szabad természet párbeszédének megjelenítése, formába öntése volt. Úgy is emlegetik, mint a „csónakházat”, alakja és part menti elhelyezkedése miatt.


Sanaksenaho-villa

vezető tervezők: Matti Sanaksenaho, Pirjo Sanaksenaho
építész munkatársak:
Maria Isotupa, Jaana Hellinen, Tommi Terästö – SAFA (Finn Építész szövetség)
Natsuko Wakimoto építészhallgató
szerkezettervezés: Tero Aaltonen - Insinöörotoimisto Matti Ollila
generáltervező: Sanaksenaho Arkkitehdit

tervezés éve: 2003-2004
kivitelezés éve: 2008-2010
bruttó szintterület: 2700 m2
építtető: Nanjing Sifang Educationial Enterprise, China International Practical Exhibition of Architecture (CIPEA)