Mi a közös a pécsi Tudásközpont nemrégiben átadott épületében, illetve azokban az monumentális tengerjárókban, amelyek pihenést és védővámmentes mámort kínálnak sok ezer Baltikumba kiránduló skandináv lakosnak. Hogy erre a kissé sarkított kérdésre választ kapjunk utaznunk kell. Célállomásunk lehet Szentendre északi határa, vagy a Helsinkitől észak-nyugat található Lohja nevű település. E sorok írója szerencsésnek mondhatja magát, hogy a finn high-tech nyomában tett utazása során mindkét helyszínt érinthette. A HI-FOG vízködös tűzoltó rendszer tesztjén jártunk Finnországban.
Mi a közös a pécsi Tudásközpont nemrégiben átadott épületében, illetve azokban az monumentális tengerjárókban, amelyek pihenést és védővámmentes mámort kínálnak sok ezer Baltikumba kiránduló skandináv lakosnak. Hogy erre a kissé sarkított kérdésre választ kapjunk utaznunk kell. Célállomásunk lehet Szentendre északi határa, vagy a Helsinkitől észak-nyugat található Lohja nevű település. E sorok írója szerencsésnek mondhatja magát, hogy a finn high-tech nyomában tett utazása során mindkét helyszínt érinthette.
Következzék az alábbiakban egy magas hőmérsékleten izzó beszámoló, aminek részvevői között éppúgy találhatóak mérsékelten piromán finn tűzoltók, porig égő szállodaszobák, magyar szoftveren prezentáló svéd marketinges és fázós magyar újságíró.
Akik életükben egyszer is építkeztek, netán hivatásszerűen foglalkoznak az építéstervezés rejtelmeivel, két hatóságot félnek mélységesen megélt szorongással: a kéményseprőt és a tűzoltót. Létezik a tervezői kreativitás és fantázia, másfelől létezik a túlszabályozó, vagy éppen szubjektíven alkalmazható, elnagyolt hatósági előírások dzsungele. Tovább árnyalja a képet, ha hatósági korrupcióról, másrészt beruházói, kivitelezői „tervbutításnak" áldozatul eső biztonsági megoldásokról esik szó.
Ráadásul az építész gyárilag optimista. Ha egy baleset bekövetkezésének kockázata alacsonynak ítéli, akkor óhatatlanul hátrébb sorolja a tervezési folyamat prioritási sorrendjében. Ellenben a hatósági ember hivatalból pesszimista. Neki nem a baleset esélyének latolgatása a feladata, hanem a rajta számon kérhető felelősség, illetve a bekövetkező káresemény mértékének menedzselése. Partneri viszony ritkán alakul ki a két fél között, kiélezett ellentét annál gyakrabban.
Távolról sem kellene így történnie. Ezt Nádor Andrástól, a világ legjobbjának tartott vízködös tűzvédelmi rendszert forgalmazó Ventor Kft. ügyvezető igazgatójától hallom. Mielőtt ugyanis alkalmam nyílik a finn csúcstechnológia szállodaszobatűz-tesztjét személyesen is megtekinteni, úgymond, át kell esnem a tűzkeresztségen. A bő másfél évtizedig Finnországban élő, majd hazatelepülő szakember, ugyanis pontosan tisztában van azzal, ahogyan a hazai tervező, a hatóság, a beruházó tekint a tűzvédelem kérdésére. Ráadásul mivel egy-egy ázsiai gyártmányú, hagyományos vizes, vízpermetes sprinkler rendszer és a Ventor által forgalmazott nagynyomású vízköd technológia között kétszeres árszorzó is lehet, minden apró részletnek, információnak kiemelt fontossága van. Bele kell látni a részletekbe ahhoz, hogy minden összefüggés és árnyalat világos legyen.
A rendszert kidolgozó, majd gyártó Marioff Corporation Oy nevű céget 1985-ben alapította Göran Sundholm. Speciális területre szánt HI-FOG rendszerük 1991-től került gyártásba. Ez a speciális terület a hotel méretű tengeri utasszállító hajók tűzvédelme volt. Könnyű belátni, hogy ha a tengeren tűz üt ki, és azt a hagyományos, nagy vízfelhasználású sprinklerrel oltják, fent áll a veszély, hogy a hajó terébe jutó nagy mennyiségű víz felboríthatja és elsüllyesztheti a járművet. Radikálisan csökkenteni kellett a kajütök oltására szánt víz mennyiségét, ami nyilván a hatásfok növelésével érhető el. Gázzal oltó berendezések ezeken a helyeken nem használhatóak az utasok egészségkárosodása nélkül, ráadásul a gázzáró teret biztosító szigetelések igencsak megdrágítják és bonyolítják az oltógázos védelmi rendszer kiépítését.
A konstrukció annyira bevált, hogy több nagy nemzetközi hotellánc figyelmét is felkeltette a vízködös oltórendszer. Számukra ugyancsak az alacsony vízfelhasználás jelentette a legkézzelfoghatóbb előnyt, hiszen tapasztalati tény, hogy szállodaszobában keletkező tüzek oltása során a nagy mennyiségű víz nagyobb rombolást végez, mint maga a tűz.
Építészeti, tervezési szempontból további előnyöket jelent, hogy az alacsony nyomású vízpermettel oltó rendszerek utólagos beépítése a nagy helyigénye miatt igen bonyolult, így a vízköd felhasználási területe immár a műemléki felújítások területén is bizonyíthat. Ennek hátterében a rendszer egyik alapeleme, a kis átmérőjű, a helyszínen, szerelés közben hajlítható, rozsdamentes acél csővezeték áll. Referenciák között megtalálható Velence több műemléki szállodája, Vigo MARCO nevű múzeuma, Norwich vármúzeuma, a londoni National Portrait Gallery, a norvégiai Uvdal település ősi fatemploma, illetve a Ferihegyi I. repülőtér Europa Nostra-díjjal kitüntetett utasterminálja.
További tesztek és fejlesztések révén a HI-FOG ipari és energetikai gépterek, csarnokok, transzformátorok, közúti és vasúti alagutak, sőt hadiipari alkalmazások, hangárok, tengeri vízi járművek, tengeralattjárók, illetve kábelalagutak tűzvédelmére is alkalmassá vált.
Visszatérve a finn túrára. Számomra nem volt világos az oltási tesztek jelentősége. Nem tudtam, hogy ezekre a rendszerekre nincsenek a hagyományos értelembe vett előírások, pontosabban minden rendszerre, alkalmazásra, oltási helyszínre, dokumentált körülmények között elvégzett teszt sikere, vagy sikertelensége alapozza meg az engedélyeket. Amelyik a teszten eloltja a tüzet, az engedélyt kap, amelyik nem oltja el, az máskor sem fogja. A számítógépes modellezés itt nem segít. A HI-FOG több, mint hatezer tűztesztet hajtott végre az elmúlt tizenhét évben.
A Marioff Lohjában, egy bezárt, a hóesésben kissé Tarkovszkij Stalker című filmjének világát idéző, cementgyári épületben alakította ki tesztközpontját. Füstelszívók, riasztók, detektorok, fém határolófalak, piros ruhás, oxigén maszkos tűzoltók, illetve a Helyszínelők sorozatot idéző fehér géz kezes-lábasba öltözött, műanyag védősisakot viselő szállodai szakemberek, Marioff munkatársak, egyéb megrendelők, valamint én, az egyetlen újságíró várja, hogy megkezdődjék a teszt. Kétszer rendezik be, illetve gyújtják fel ugyanazt a hotelszobát. Minden úgy mint az életben: duplaágy, szőnyeg, függönyök, párnák, ágynemű, tükör, állólámpa, tapéta. A tűzfészek ugyanolyan lesz mindkét esetben, de míg az első alkalommal hagyományos sprinklerrel oltanak, addig a másodikban HI-FOG-gal.
Egy kis elmélet. A tartós égéshez három dolog kell. Éghető anyag, oxigén, a tartós égéshez szükséges hő, amelyek létrehozzák a megszakítás nélküli kémiai láncreakciót. Ha ezek közül legalább egyet sikerül kiiktatni, akkor sikerülhet az oltás. Mivel az éghető anyag eltávolítása problémás, - sőt pl. egy szállodában éppen ezt kell igen kíméletes módon védeni, - ezért koncentráljunk a két másik összetevőre. Ha, mint esetünkben, vízzel oltásról van szó, akkor a legfontosabb oltóhatás a víz gőzfázissá alakulásában rejlik. Mikor a víz gőzzé alakul, több hőt nyel el, mint bármely másik anyag. Másfelől a víz párolgásakor a térfogata több mint 1760-szorosára nő, ami képes kiszorítani az oxigént a tűzfészekből . A vízgőz oxigén kiszorító képességét inertizálásnak nevezik. Ha figyelembe vesszük, hogy a víz párolgása összefügg a párolgási felület nagyságával is, akkor már nyomon vagyunk. A vízköd ugyanis úgy jön létre, hogy a nagy nyomással működő rendszer és a speciális szórófej segítségével, átlagosan 50 -120 µm átlagos cseppméretű vizet porlasztanak nagy sebességgel a tűztérbe. A csőrendszert ilyenkor vagy szivattyúk segítségével (max. 140 bár), vagy nitrogén, illetve sűrített levegő használatával (max. 250 bár) helyezik nyomás alá. Így a speciális sprinkler szórófejekből olyan sebességgel robbannak ki a mikró vízcseppek, hogy vízszintes irányban akár 7-8 méterre is kiszórhatóak.
A hagyományos sprinklerrel szemben ez a porlasztásos technológia négyszázszoros párolgó felületet és milliószoros cseppszámot eredményez, ami a cseppek nagy sebessége miatt közvetlenül a tűztérbe juthat. A vízköd tehát a mikrocseppek felhője, annak nagy felületű párolgása, illetve a térfogat-növekedés inertizáló, oxigén kiszorító hatása révén olt. Sőt, az apró vízcseppekből álló tömör felhő rendkívül hatékonyan nyeli el és árnyékolja a sugárzó hőt, ami egyfelől a tűz további terjedését akadályozza meg, illetve óv a szerkezeti elemek hő által történő deformitása, kilágyulása ellen is.
Itt hosszan lehetne még beszélni az indítás és elzárás, a zónaszelepek, a csövezés, a meghajtóegységek variációiról, kiszerelések alapegységeiről (MAU, DAU, GPU, SPU), de az már tényleg szétfeszítené a beszámoló kereteit.
Állunk tehát a tesztpályán berendezett hotelszoba előtt, amit a helyszínen lévő tűzoltók gyakorlott mozdulatokkal gyújtanak be. Az első teszt során a hagyományos rendszer indul be, s bár az égés és oltás idejére hőálló üvegajtókkal zárják el a tűzteret, ráadásul odabent pillanatokon belül nagy füst lesz, az még látható, hogy az ágy fejrészénél elhelyezett tűzfészekből hihetetlen gyorsasággal terjed a tűz. Másodpercek alatt minden ég odabent. A hőmérséklet emelkedésével a szórófejek üvegampulláiban lévő folyadék kitágul és a tíz perces esőztetés elindul. Oltás, szellőztetés után az ajtók kinyílnak, a negyedében kiégett szoba feltárul. A szobában azonban kisebb tó keletkezett az oltóvíz nyomán. Tíz perc alatt 3000 liter víz ömlött ki, így vagy húsz centiméter víz borít mindent. Ha volna kedvem viccelődni, azt írnám, így nézhettek ki a hotelszobák egy-egy húzósabb Rolling Stones koncertturné nyomán.
Amíg a HI-FOG rendszerrel történő vízködös oltásra átszerelvényezik, illetve újra berendezik a szobát, addig a kis csapat átmegy Fiskariba, a design-ikonnak számító Fiskars kéziszerszámgyár múzeumába. A mesebeli erdei környezetben álló épületegyüttes egyikében lévő előadóteremben elsőként Ossi Paija tart előadást a Mariott, illetve Hilton hotelláncok, valamint a tengeri hajók által használt HI-FOG rendszer tapasztalatairól. Majd Johannes Leppihalme látványos előadása következik. Oh, dagadó kebel, az elmúlt 17 év speciálisabb tesztjeit összefoglaló előadása a magyar fejlesztésű Prezi szoftverrel készült, - finn high-tech, magyar high-tech kéz a kézben.
A prezentációkból kiderül, amire előzetesen már Nádor András – a HI-FOG magyarországi képviseletének ügyvezetője - is utalt. A HI-FOG olyan megoldás, ami eszközzé válik az építész tervező kezében. Olyan tereket, téri csomópontokat is meg tud védeni a vízköd, aminek megtervezését egy hagyományos, olcsóbb rendszer kizárna. Így a Balázs Mihály építész és munkatársai tervezte Pécsi Tudásközpont homlokzati függönyfal - födém találkozási pontjának átnyitásai is csak ezzel a rendszerrel kaphattak engedélyt. Ugyancsak HI-FOG védi majd a Tima Zoltán és a KÖZTI tervezte új ferihegyi terminálépület nagy belmagasságú terét is. Ráadásul a szállodás prezentációból az is világossá vált, hogy a fejlettebb, drágább rendszerre kifizetett pluszköltség jelentős része megtérül a kisebb tűzterhelésre, alacsonyabb hőre tervezhető szerkezet, vagy az alacsonyabb biztosítási díj révén, tehát a beruházó is jól járhat.
Délután vissza Lohjába. Jön a HI-FOG bemutató. Kiégett szállodaszoba kitakarítva, kiszellőztetve, újrabútorozva. Gyújtogatós tűzoltó a tűzgyorsító anyaggal teli tálcához lép és begyújtja azt. Ha lehet még intenzívebben csapnak fel a lángok. Ég az ágynemű, az ágykeret, az asztal, az állólámpa, - gyomorszorító látvány. Kisvártatva kioldanak a szelepek és a füstöt vízköd szorítja ki. Laikusként az az érzésem, hogy odabent nagyobb a légmozgás, mint a hagyományos rendszernél, tehát az inertizálás látványosan működik. Tíz perc után vége az oltásnak. Kis várakozás, amíg lehűl a benti levegő, oszlik a füst. Addig mód nyílik arra, hogy a számítógépen detektált hőmérsékleti grafikonra vessünk egy pillantást, ami valóban alacsony értékek közelében marad, tehát a hűtés és a sugárzó hő blokkolásának hatásfoka jól elemezhető. Az ajtók kinyitása, illetve néhány izzó zsarátnok eltakarítás után az első szembetűnő különbség valóban az oltóvíz mennyiségében fedezhető fel. Ugyan itt is minden nedves, de nem keletkezett a padlón számottevő vízréteg. Háromezer liter víz helyett a HI-FOG mindössze háromszáz litert használt fel oltásra. Ugyanakkor a tesztszobában található ágy talán szenesebb, mint az első esetben. Mint később kiderül ez indokolja leginkább az oltási tesztek szükségességét, hiszen bár mindkét esetben ugyanannak kellett volna lejátszódnia, a második alkalommal a tűz mégis intenzívebben indult be. Vagyis a köd befúvásakor nagyobb terület lángolhatott, mint az első esetben. Tesztek sorozatára azért van tehát szükség, mert a tűz energiája, intenzitása, hőfoka csak részben szabályozható. Két pontosan ugyanolyan, teljesen egyező tűz nincs, vagyis fizikai képtelenség. A hőmérsékleti értékek, illetve a látottak azonban mindenkit meggyőztek arról, hogy a rendszer bizonyított. A tűz terjedését a 10 perces oltás is megakadályozta és a sugárzó hőt is kezelhető szinten tartotta.
Zárásképpen a csapat visszabuszozott Keravába, és bejárta a Marioff gyárat, aminek minden szegletében érezhető volt az, hogy bár totális high-tech technológiáról van szó, mindenből árad valami skandináv emberközpontúság. Később megtudom, hogy a cég legtöbb alkalmazottja tíz- tizenöt éve áll a Marioff alkalmazásában. Bár a nemzetközi disztribúciót bonyolító középkorú hölgy lengyel származású, ahogyan végigvezet minket a különféle gyártóegységek között, elképesztő vendégszeretetről és elkötelezettségről ad tanúbizonyságot. Nem beleszületett, hanem beletanult és beleszeretett ebbe a munkakultúrába, ami számunkra is példaértékű. Nota bene: valódi innováció, valódi minőség, csak ezeken a mentális alapokon jöhet létre.
Martinkó József
További információ a HI-FOG rendszerről:
www.hi-fog.hu