Közélet, hírek

Új apartmanházakat adtak át a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhelyen

2024.06.13. 12:32

Elkészültek a római katolikus nemzeti kegyhely II. fejlesztési ütemének új létesítményei; többek között 16 új, családi apartmanház készült a kegyhelyhez tartozó Csend Házát is tervező építész, Borbás Péter tervei alapján. A zarándokközpont így már nem csak a hitélet gyakorlására alkalmas helyként működik tovább, hanem családbarát kulturális és közösségépítő programok színterévé is válik a fejlesztők szándéka szerint.

 

A Budapesttől 100 kilométerre található, nemzeti emlékhellyé is nyilvánított Mária-kegyhely Magyarország egyik legismertebb búcsújáróhelye. Az itt lévő zarándokközpont fejlesztésének II. üteme 2020-ban kezdődött el, melyre a Magyar Turisztikai Ügynökség 3,4 milliárd forint támogatást biztosított. Az összegből 16 új, családi apartmanház és egy 345 kW teljesítményű naperőmű létesült. Egy 456 férőhelyes urnatemetővel bővült a kálvária kápolna, a kegyhely teljes területére szelektív hulladékgyűjtők kerültek, két játszóteret és egy multifunkcionális sportpályát építettek a gyerekeknek, létrehoztak egy beltéri játszószobát, valamint megújult a nagyparkoló is. Mindezek mellett több ezer négyzetméter felületű új utat adtak át, és 627 darab facsemetét ültettek a Mátra és a Cserhát völgyében található kegyhelyre.

Mátraverebély-Szentkút területét legutóbb egy 2015-ben lezárult fejlesztés keretében újították meg. Ekkor készült el a Nagy Tamás és munkatársai által tervezett, amorf alakú, légies fogadóépület, a terepbe illesztett, szalagszerűen kígyózó zarándokszállások és étterem, az új Zarándokház, illetve sok más kisebb léptékű építészeti és tájépítészeti beavatkozás. Az együttest 2015-ben mutattuk be az Építészfórumon. 

A II. ütem elemei a Borbás Péter DLA vezette Borbás Építész Műterem tervei szerint valósultak meg. A többek között a szentendrei HÉV megálló aluljáróját és a 2015-ben Év Háza díjjal kitüntetett ökologikus családi házat jegyző építész tervei szerint építették meg korábban a szintén a kegyhelyhez tartozó Csend Házát, amely télen is fűtött teret biztosít az elcsendesedni vágyó látogatóknak.

Borbás Péter, a kegyhely fejlesztésének vezető tervezője az új apartmanházakkal kapcsolatban így fogalmaz: „A fogadóépülettel szemben lévő északi, ligetes domboldalban kaptak helyet az elsősorban családok számára épült apartmanok, amelyek így szeparáltan, a kegyhely programjaitól függetlenül tudnak működni. A 16 db két hálószobával, fürdőszobával és teakonyhával rendelkező ház mellett egy 114 m2-es fedett közösségi tér is létesült. A családi apartmanokkal így egyidejűleg több, mint 200 fő befogadására vált alkalmassá Szentkút. Az épületekben lévő szálláshelyek mellett sátorozókat is várnak az újonnan kialakított kempingező helyeken."

Orosz Lóránt kegyhelyigazgató a következőket nyilatkozta: „A fejlesztések első üteme 2015-ben zárult le. Azóta eltelt csaknem egy évtized, amely sok-sok tapasztalattal szolgált Szentkút működéséről. Ezekből vontuk le azokat a következtetéseket és tettünk javaslatokat, amelyeknek jelentős része most kézzel foghatóan megvalósult. A világ zarándokhelyeinek többsége szép, vagy még annál is szebb természeti környezetben található. Az Egyház tanítása szerint ez Isten szépségét jeleníti meg a számunkra. A mostani projekttel arra törekedtünk, hogy ezt a kegyhelyet, itt a Cserhátnak ebben a völgyében, megőrizzük és fenntartható módon továbbfejlesszük a következő nemzedékek számára."

A pályázatnak köszönhetően az új épületek mellett egyedi fejlesztésű hitéleti ajándéktárgyakkal, helyi kézműves termékekkel bővítették a kegytárgybolt termékeit. Emellett egy angol és magyar nyelvű kiadvány született Szentkút vallási, kulturális és geológiai értékeiről, valamint a történetéről is készült egy tudományos kötet. Megújult a ferencesekre bízott kegyhely arculata, új weboldalt fejlesztettek és további marketing lehetőségekkel növelték a kegyhely ismertségét.