Közélet, hírek

Új energiapolitika: megkezdődik a társadalmi egyeztetés

2007.06.22. 10:52

A tudatos energiafelhasználás érdekében a közvélemény szemléletét szükséges formálni. Fel kell hívni a figyelmet az új, hatékony környezetbarát technológiák bevezetésének rövid és hosszú távú igazolható előnyeire.

Megkezdődik a 2007-2020 közötti időszakra szóló energiapolitika koncepció társadalmi vitája, miután megtörtént a közigazgatási egyeztetés - jelentette be Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára az Institute for International Research (IRR) budapesti szakmai konferenciáján 2007. június 12-én. A koncepciót a GKM internetes honlapjának civil fórum rovatában is megtekinthetik az érdeklődők.

A szakállamtitkár a "Magyarország új energiapolitikája 2007-2020 - A biztonságos, versenyképes és fenntartható energiaellátás stratégiai keretei" címet viselő dokumentum-tervezet kiemelt kérdései között említette többek között: az energiaellátás diverzifikációját és az állami szerepvállalást; az atomenergia felhasználását; a piacnyitás kérdését, a hosszútávú villamosenergia-vásárlási szerződések jövőjét; az országos vagy regionális árak problematikáját, az új erőművek és a gázfüggőség csökkentése iránti együttes igény ellentmondását.
Ezekben a kérdésekben kell a vita során konszenzust elérni, mielőtt az energiapolitikai koncepció a parlament elé kerül - tette hozzá a sajtónak adott nyilatkozatában.
Az új villamosenergia törvény - javaslata a parlament előtt van. A törvény keretet ad, a részletekről pedig az alsóbbrendű jogszabályok rendelkeznek majd – hangsúlyozta. Példaként erre az ügyfélszolgálatokra és a zöldenergia árára vonatkozó módosító javaslatokat említette.

Felsmann Balázs, a GKM szakállamtitkára az új villamosenergia törvény alapján a legnagyobb változásnak a megszűnő vegyes, liberalizált- és közüzemi modellt és az ezzel együtt megszűnő hatósági áramárat nevezte.
 
A hír szorosan kapcsolódik a GKM "Nevezzük a levegőt megújuló energiahordozónak!" című közleményéhez, melynek mottója:
„A társadalom szükségleteinek kielégítése fontos célkitűzés, amely azonban nem történhet a természeti erőforrások további kizsákmányolása árán. A fenntartható fejlődés megköveteli a jelenlegi termelési és fogyasztási struktúrák átformálását. A környezetgazdálkodási szemlélet széles körű alkalmazása nélkülözhetetlen.”
Tudományos világfórum-zárónyilatkozat (7. pont),
Budapest, 2003. november 8-10.
 
A tudatos energiafelhasználás érdekében a közvélemény szemléletét szükséges formálni. Fel kell hívni a figyelmet az új, hatékony környezetbarát technológiák bevezetésének rövid és hosszú távú igazolható előnyeire.
Itt az ideje, hogy a levegő, mint természetes energiahordozó energiáját a meglévő épületállománynál is hasznosítsuk. Annál is inkább, mert teljesen ingyen és bármikor, bárhol rendelkezésre áll, és annak ellenére, hogy a levegő energetikai hasznosításának hatékonysága kisebb, mintha például a víz vagy a Föld hőenergiáját hasznosítanánk.
 
forrás: gkm