Épülettervek/Középület

Új épületek terve a Nagykálló-Harangod Népművészeti Tábor területére

2013.01.09. 14:00

A Nagykálló melletti Harangod több évtizede híres a nyaranta itt megrendezett népművészeti táborokról. A közeljövőben új fogadó- és foglalkoztató, valamint autonóm házként kialakított fürdőépülettel bővülhet az együttes, a régi épületeket is tervező Ekler Dezső koncepciója alapján.

Az új fejlesztésekre a ’80-as évek végén létesült nyári tábor bővítéseként kerül sor. A Népművészeti Tábor régi épületeit Ekler Dezső tervezte, és akkoriban nagy publicitást kaptak. A tervek szerint most új recepció-épület, egy foglalkoztató és egy fürdő építésére kerülne sor. A helyi önkormányzat ragaszkodott ahhoz, hogy az új épületek is a régieket tervező építész kézjegyét viseljék magukon, s ezt a tervező úgy értelmezte, hogy az aláírását nagyította fel épület méretűvé.




Nagykálló Magyarország északkeleti részén, Szabolcs-Szatmár Bereg megyében fekszik. A várostól északra, Harangod területén található kulturális tábor a népi hagyományokat életben tartó csoportoknak ad otthont. Nyaranta gyermekek és fiatalok ősi táncokat, dalokat és különböző mesterségeket tanulnak itt a szövéstől a fazekasságon, a fafaragáson, a kosárfonáson át a bőrműves- és a kovácsmesterségig. A fontosabb meglévő közösségi épületek: a tánccsűr 1986-ból, az étkező és a fürdő 1987-ből származik, a kilátótorony és a fogadóépület pedig 1989-es tervezés.

Az új recepció-épületben fogadják majd a táborozókat, itt kapják meg az alapszolgáltatásokat a kölcsönzéstől az orvosi ellátásig. A foglalkoztatóban kézműves foglalkozások zajlanak majd. Ez a két épület fából épül, akác oszlopokkal és impregnált vörösfenyő borítással.




Az új fürdőépületet impregnált fűzfavessző fonat keríti, tartóváza és fedése előrozsdásított kazánlemezből készül. Bejárati udvarai a fő megközelítési irányokra nyílnak. A wc-ken, mosdókon és zuhanyozókon kívül mosómedencék is találhatók az előterekben. Az épület autonóm házként, energiatakarékos módon működik majd. Az öblítővizet nagyrészt a tetőn gyűjtött esővíz biztosítja, a használati vizet a zuhanyokhoz, a mosdókhoz és a mosáshoz a tetőn elhelyezett csőkígyókkal nyert naphő fűti, amelynek melegvizét az épület alépítményében kialakított négy melegvíz-tároló gyűjti majd össze.

szöveg: Ekler Architect