Antal Zoltán és Forró Hunor a sepsiszentgyörgyi Új Erdélyi Művészeti Központ pályázatára benyújtott tervükkel olyan összképet igyekeztek megvalósítani, amely magabiztos, de mégis harmonikus együttest mutat, vizuálisan vonzó és méltó helyet biztosítva a tervezett kulturális funkcióknak.
ALAPGONDOLAT
Sepsiszentgyörgy központi városrésze közösségi térként szolgál, itt kapnak helyet egész évben a fontosabb közösségi események. A tervezett Új Erdélyi Művészeti Központ (EMK) ezt a meglévő teret bővíti ki egy komplex, hat intézményből álló kulturális épületegyüttessel és új közösségi terekkel. A sokszínű meglévő épített környezetbe egy alkalmazkodó, de ugyanakkor magabiztos épületegyüttes került. Elsődleges cél volt az intézményeknek megfelelő funkciók optimális megtervezése, majd ezek bekötése a meglévő városi terek szerkezetébe, ezen terek bevonásával és kibővítésével. Fontos szempont volt a kompakt épületforma, a funkciók csoportosítása és az üzemi területek optimalizálása a gazdaságos üzemeltetés érdekében.
HASZNÁLAT
A nappal működő funkciók (Könyvtár, Képtár) a Szabadság térről érhetőek el, az időszakosan használt funkciók (Színház - Bábszínház - M-Stúdió, illetve Filharmónia) nagyobb épülettömbjei a háztömb belsejében kaptak helyet. Az intézmények csoportosítása, a közlekedők és üzemi területek közös használata a gazdaságos működést segítik. A különböző méretű és tulajdonságú termek sokszínű rendezvényeknek tudnak helyet kínálni, akár párhuzamosan is.
ÉPÍTÉSZETI FORMÁLÁS
Az új épületegyüttes vizuális megjelenése kapcsolódik a meglévő környezethez, ugyanakkor magabiztos és egyedi arculatot mutat. Fő arculati alkotóelemek a téglával burkolt oszlopok, amelyek a nagyvonalú üvegfelületekkel ellátott ritmikus homlokzatokat és nyílt portálokat, illetve oszlopcsarnokokat képezik. A nyílászárók és üvegfalak szerkezetei ragasztott fából készülnek. Az éles vonalakat a nagy falfelületekre és párkányokra telepített kúszó zöld növények lazítják. Az épületegyüttes tetején kialakított Szobor- és Olvasó-Park a közösségi teret és a kulturális ajánlatot is tovább bővítik. A további tetők virágos-méhlegelős zöldtetőként, illetve a szomszédos környezetre jellemző sátortetőkként lettek kialakítva. Az összkép egy magabiztos, de mégis harmonikus együttest mutat, amely vizuálisan vonzó és méltó helyet biztosít a tervezett kulturális funkcióknak.
KÖZLEKEDÉS
Az új kulturális létesítmények elsődleges megközelítése gyalogosan történik. Az egymással összekötött külső-belső terek bekapcsolják a létesítményt a meglévő városszövetbe és értékes élményeket, illetve találkozásokat tesznek lehetővé. Az autós forgalom csak a terület hátsó, üzemi utcáján kap helyet. A látogató autók zöme a 100+ férőhelyes mélygarázsban kap helyet, felszíni parkolásra pedig a Művész Mozi jelenlegi parkolójának átalakításával van lehetőség. Itt kapnak helyet a buszparkolók is.
Antal Zoltán és Forró Hunor