Épületek/Középület

Új hely - a BME 'R' épületben

2001.03.11. 23:00

BME Pénzügyi Informatikai Kutatóközpont (PIKK).

Ismét történt egy kis lépés abban a folyamatban, ahogy a Műegyetem régi épületeinek belső világa néhol megújul, követve az élet változásait (természetesen szó sincs róla, hogy mindenütt erre lenne szükség!). Jó néhány éve a Központi épület első emeletén megnyitották az Oktatói Klubot, melyet Balázs Mihály DLA, a Középülettervezési tanszék népszerű oktatója tervezett. Történt azóta egy s más a BME háza táján, - új oktatási épület is nyílt, az ELTÉ-vel közös Informatika a Lágymányoson - de régi épületben hasonló új környezet kialakításáról nem tudok. Ezért is szívesen adunk hírt arról, ami most az 'R' épületben, a Rimanóczy Gyula és Kleineisel János tervei szerint szocialista realista stílben épített házban történt.

Lázár Antal DLA, az Ipari és Mezőgazdasági Épületek Tervezése tanszék vezetője és Sükösd Zoltán tervezésében nyílt meg a II. emeleten a BME Pénzügyi Informatikai Kutatóközpont, ami jelentős kezdeményezés az átalakulóban lévő egyetem életében. Méretében szerény az új laboratórium, bár van benne két, igencsak tekintélyt parancsoló, antikizáló oszlop, viszont célkitűzésében annál komolyabb és valóban a közeljövő kihívásainak próbál megfelelni. Hangulatában egyébként meghatározóak az indirekt megvilágítást adó lámpák, melyeket a beépített bútorokra helyeztek rá a tervezők, és persze ez a fény igen kedvező a számítógép monitorok használatához vagy a demonstratív vetítésekhez is.

A laboratórium létrehozása - amint arról a március 8-án tartott avatást köszöntve szólt dr. Detrekői Ákos rektor - szoros összefüggésben áll azzal, hogy a BME ma már Gazdaságtudományi Egyetem is, ősztől megindul a közgazdász képzés az egyetemen. Másrészt kapcsolódik az informatikus képzéshez, mely az említett lágymányosi új épületben folyik. De legalább ennyire fontos a posztgraduális képzés, és az új intézményben erre szintén nagy hangsúlyt kívánnak fektetni. Az ünnepélyes megnyitó díszvendége Varga Mihály pénzügyminiszter volt, aki előadásában hangsúlyozta, hogy Magyarországon mennyire szükség van a kutatás-fejlesztés finanszírozásának emelésére. Ráadásul e tekintetben az informatikai ágazat kiemelt jelentőségű, ha csupán azt vesszük figyelembe, hogy mekkora e szakterület munkaerő-igénye: csak az EU-ban 800 000 üres állás vár betöltésre a közeljövőben.

Az előadást követően a PIKK igazgatója, dr. Gelléri Péter tanszékvezető professzor és munkatársai rövid prezentáció-sorozatban vázolták föl a központ tervezett tevékenységét. Ezek közül az építészek számára a legérdekesebb az "E-business az otthonteremtésben" című program, amit a Graphisoft új leányvállalatával, a GDL Technológia Kft.-vel közösen indítanak. Erről még minden bizonnyal további hiradást ad majd az Építészfórum.

A központ nevének rövidítése, a PIKK jól hangzó szó a kártyajátékosok körében (különösen kedves a bridzselők számára, hiszen a legerősebb szín). Mit kívánhatunk az így elnevezett új kezdeményezéshez? Talán azt, hogy ne a kártya, hanem az eredményes működés hozzon mielőbbi szerencsét a laboratórium létrehozói számára!