Épületek/Lakóépület

Új idők új szelei Litvániában

2011.10.03. 13:32

A közelmúltban osztották ki a „Europe 40 Under 40” díjakat. A győztesek egyike Donaldas Trainauskas, a 4 PLIUS architects vezetője. Az iroda a szovjet politikai és ízlésuralom alól felszabadult ország egy friss irányvonalát képviseli, munkáikba rövid betekintést adunk.

Korábban hírt adtunk már róla, hogy kiosztották a „Europe 40 Under 40” díjakat. Az évente odaítélendő cím Európa azon legjobb pályakezdő tervezőinek elismerésére szolgál az építészet, tájépítészet, várostervezés és formatervezés területén, akik szakmai karrierjük elején már vezetői tapasztalatokat szereztek, és kivételes eredményeket tudnak felmutatni. Idén a győztesek egyike Donaldas Trainauskas, a 4 PLIUS architects iroda vezetője a litvániai Vilniusban és Kaunasban. A cég már létrehozott néhány kiemelkedő lakó- és kereskedelmi épületet Litvániában, illetve számos helyi és nemzetközi kiállításon vett részt, többek között Hannoverben, Budapesten és Berlinben.

2004-ben az iroda díjat nyert az  Utena A. és V. Miškiniai Könyvtár rekonstrukciós terveivel, s azóta az intézményt át is adták. Hogy ízelítőt adhassunk tevékenységükből, most a könyvtár bemutatása mellett két megvalósult családi házat, egy társasház és egy templom tervét tesszük közzé.

A. és M. Miškinis Könyvtár, Utena:

 

 

 

Könyvek
A projekt kiinduló ötlete egyszerű, ugyanakkor szimbolikus is volt: a könyvek mint a tudás, kommunikáció és kulturális hagyomány esszenciái. Ahogyan egy közkönyvtár funkciója megköveteli, az intézmény mindenki számára nyitott  – ezért választották az építészek az átlátszó kocka, az éjjel világító tömeg formáját. Mintha a kiadványok követnék az első litván könyv felszólítását: „vegyél el és olvass engem...”

A könyvtárak fontos kulturális központok és találkozóhelyek maradtak a helyi közösségek számára Litvánia kisebb városaiban – éppen, mint az utenai A. és M. Miškinis Könyvtár esetében. A teljes felújítást, átalakítást követően az intézmény háromszintes lett, területét több mint 3100 nm-re növelték, és az összes gépészeti rendszert kicserélték. Ugyanakkor a központi park és a kis léptékű lakóházak közelsége a bővítés arányát korlátozta. A rekonstrukció célja volt, hogy korszerű, logikus épületszerkezetet hozzon létre a terek maximális kihasználtsága mellett, hogy a közösség igényeit az épület ki tudja elégíteni – többek között helyet adjon egy kiállítótérnek és raktáraknak, konferenciaközpontnak, kiállítási csarnoknak, gyermekkönyvtárnak, hírlapolvasónak, médiatárnak, internet hozzáféréssel ellátott egyéni munkaállomásoknak stb.

 

 

 

Mivel az épület elsődleges funkciója az olvasás lehetőségének biztosítása, az építészek szoborszerű külsőt terveztek hozzá, s az árnyékolókkal körülborított homlokzattal a polcokon fekvő könyvek ritmusát és látványát kívánták megidézni. A belső térben úgy tűnik, mintha a bejárat az egész épületen végigfutna, azaz szinte egyáltalán nincsenek ajtók, valamint a falak is üvegből készültek. A markáns átrium fénnyel és levegővel telt, a nyitottság és szabadság érzetét kelti. A hagyományos lépcsőket felváltó rámpák hidalják át függőleges értelemben az épület hat szintjét, s lehetővé teszik a közlekedést a fogyatékkal élők vagy a kisgyermekes családok számára is. A fekete korláttal ellátott rámpák erős kontrasztként jelennek meg az üvegfalak előtt, folyamatos mozgást sugallva, míg a fekete-fehér színek használata a nyomtatott szöveg megjelenésére utal. Néhány narancssárga részlet vonja magára a figyelmet a különben mindenhol szürke vagy színtelen üveg enteriőrben -  élénk látványuk a tájékoztatás mellett arra is szolgál, hogy életvidám, meghitt teret hozzon létre. A könyvtár műszaki paraméterei megfelelnek a nemzetközi szabványoknak: az egész rendszer elektronikus, s a könyvtár virtuális dimenziói a könyvespolcokat láthatatlanul egészítik ki. A könyvtár a litván kultúra jelentős alakjai, Antanas és Motiejus Miškiniai testvérpár nevét vette fel, a belső falakon meg is jelennek Antanas Miškinis verseinek részletei.

Az épület szerkezeti váza a belső kialakításában is nagy szerepet játszott. Az enteriőr anyaghasználata a külső terekhez hasonlóan egységes, a természetes anyagok dominálnak: beton, fa, fém és üveg. A létesítmény nem csupán egy adott funkció befogadására szolgál, hanem a környezetének aktív elemeként jelenik meg. Minden részletében a szűkszavú, szinte brutálisan egyszerű építészet előtt hódol. A projekt kidolgozása során az eredetileg a könyvek színes kavalkádjára épülő koncepció a sokkal  csendesebb és kifinomultabb szürke-fekete palettára váltott, ami lehetővé teszi, hogy a könyvekre és a látogatókra koncentráljunk, illetve felerősíti a Könyv Háza ideát, ami egyfajta közösségi érzetet kelt életre.

 

 

 

Projekt neve: A. és M. Miškinis Könyvtár, Utena
Vezető tervezők: Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevicius
Helyszín:  Utena, Litvánia
Kivitelezés vége: 2008. március
Telek területe: 1000 nm
Épület összterülete: 3500 nm
Fotók: Raimondas Urbakavičius

Ház a Sukileliu utcában, Kaunas, Litvánia

 

 
 
 

Vezető tervezők: Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevicius
Helyszín:  Kaunas, Litvánia
Tervezés éve: 2003
Kivitelezés vége: 2004
Épület összterülete : 210 nm

Ház a Zemaiciu utcában, Kaunas, Litvánia

 

 

 

Vezető tervezők: Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevicius
Helyszín:  Kaunas, Litvánia
Tervezés éve: 2006
Kivitelezés vége: 2007
Épület összterülete : 220 nm

„Raudondvario namai“ társasház terve

 

 

 

Vezető tervezők: Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevicius
Helyszín:  Kaunas, Litvánia
Tervezés éve: 2007
Épület összterülete: 11 500 nm

Pašilaičiai plébániatemplom Vilnius, Litvánia

 

 
 

 

Arch. Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevicius

A modern Vilnius két különböző világot befogadó két kontrasztos részből áll: a híres történelmi mag, az Óváros az UNESCO védettségét élvezi, ahol az évszázadok alatt létrejött városi kontextus, a templomok tucatjai és a változatos kulturális látnivalók különleges légkört teremtenek, míg a másik, a lakó- és alvókerületek, melyek túlnyomó részét a szovjet rendszerben építették. Utóbbi részekben teljesen hiányzik a szakrális jelenlét, hatalmas területek alkotnak üres városi környezetet.

Az elképzelés, hogy ezen kerületek egyikében templomot emeljenek, emlékeztet arra, mikor az örömhírt a térítők elvitték a vadonba. A 4 plius iroda által javasolt koncepció fő eleme a “nyitott ajtó”, amely asszociációként Isten hívó szava juthat eszünkbe, a lehetőség, hogy az Embert és a Várost megváltsa.

Javasolt építészeti megoldások:

  • A templom homlokzata a nyitott ajtót jelképezi, visszafogott díszítéssel és modern stílusban;
  • A templomok hagyományos tájolása, tekintettel a fő iránypontokra, fontos szempont marad;
  • A teljes épületet a természetes táj részeként kezelik;
  • Az új templom kis alapterületet akar elfoglalni, hogy több hely maradjon a közösségi terek számára;
  • Alaprajzi elrendezés: egyhajós, klasszikus szimmetrikus terek, a főoltár a templom végében;
  • Külső felületképzés: monolit beton;
  • Belsőépítészet: visszafogott, lágy fények, melyeket a felhasznált színek és anyagok (fa) befolyásolnak, a figyelmet a főoltár felett elhelyezett feszületre irányítva.