Közélet, hírek

Új időpontban az OFF-Biennále Budapest 2

2016.09.07. 08:45

A nemzetközi jelentőségű független kortárs művészeti esemény, amelynek kerettémája történelmünk újraértelmezése, a korábban meghirdetett 2017. május helyett 2017. szeptemberében lesz. Ennek következtében a nyílt pályázat új leadási határideje 2016. október 16-ra változik.

OFF-Biennále Budapest 2 >> Módosított pályázati felhívás

Új leadási határidő: 2016.október.16.


Kerettéma

Az idén tavasszal közzétett felhívással kapcsolatban több olyan visszajelzést kaptunk, hogy a kurátori felvetés túlságosan általános és ezért nehezen megragadható. Mi is továbbgondoltuk az elképzeléseinket, és Székely Kati javaslata nyomán rátaláltunk egy olyan metaforikus keretre, amely magában foglalja az eredeti felvetés legtöbb aspektusát, így egyebek közt a történelmünk újraértelmezésének szükségességét, a kiutak és demokratikus alternatívák keresésének, az önszerveződésnek és a befogadó gondoskodásnak a fontosságát. A Gaudiopolis / Az Öröm városa – amely a jövőre megrendezendő OFF-Biennále Budapest címe – tematikus kiindulópontként rávilágíthat, hogy a biennále felvetéseit milyen sokféleképpen lehet megközelíteni.

Gaudiopolis

Gaudiopolis vagy az Öröm városa egy gyermekköztársaság volt, melyet Sztehlo Gábor lutheránus lelkész alapított a második világháborút követően Budapesten. A közösség vallásra, társadalmi hovatartozásra és nemzetiségre való tekintet nélkül több száz gyereknek adott otthont, akik a háborúban elvesztették szüleiket, otthonukat (vagy akár hazájukat). Gaudiopolis családias környezetet, és olyan közösséget is teremtett, ahol a modern pedagógiai módszereknek, a kitűnő tanároknak és a mindennapos munkának köszönhetően feldolgozhatták traumatikus élményeiket és megtanulhatták, hogyan is lehet egy demokratikus társadalmat felépíteni.

„Az öröm városának” saját kormányzata volt, választott képviselőkkel és mindenkire (még a tanárokra is) vonatkozó törvényekkel. A tanulás és a mindennapos munka mellett a gyerekek saját újságot adtak ki, kiállításokat szerveztek és színházi bemutatókat tartottak. Mint ebben az időben minden más gyermekfalut Európában, a Gaudiopolist is főként nemzetközi szervezetek és magánszemélyek támogatásából tartották fenn. Noha valamennyi állami segítséget is igénybe vettek, a gyermekotthon fenntarthatóságát nem kis mértékben az ott folyó munka biztosította, és független intézményként működött egészen az 1950 elején bekövetkező államosításáig. A gyermekköztársaság történetét a Valahol Európában című film (1948, rend. Radványi Géza) örökítette meg, melyben több, a közösséghez tartozó gyerek is szerepet kapott.



Gaudiopolis, mint valódi/megvalósult utópia megszűnt létezni a kommunista rendszerben, és nem csak amiatt, mert az intézményt evangéliumi szellemben vezették (a vallásosság egyáltalán nem is volt elvárás). Sokkal inkább azért, mert a gyermekköztársaság alkotmánya céljukat így írja le: „társadalmi korlátokat megszüntetve, önálló, öntudatos, önismeretre és önbírálatra törekvő, gyakorlatilag ügyes, elméletileg képzett” embereket nevelni. Ez a cél manapság még mindig vonzónak, noha elérhetetlennek is tűnik – akár „valahol” akár „bárhol” Európában.

Vajon tudunk-e mi is hasonlóképp kezdeményezően fellépni? Megvan-e a bátorságunk ahhoz, hogy erőnket és kreativitásunkat összegyűjtve mindennek ellenében együtt csináljunk valamit? Van-e bennünk hit és kitartás, hogy a romokon építkezzünk, hogy felfedezzük közös értékeinket és közös céljainkat, amelyekért érdemes dolgozni? Létre tudjuk-e hozni hétköznapi küzdelmeink közepette és azok ellenében „az Öröm városát”?

A pályázati feltételek változatlanok. A már beküldött pályázatok módosítási szándékkal újra benyújthatók, ez azonban semmiképp sem ajánlás, csupán egy lehetőség.

Változás a kurátori csapatban

Stepanovic Tijana Hollandiában folytatja szakmai tevékenységét, ezért a nyár folyamán távozott a kurátori csapatból.

Új OFF koordinátor: Bognár András, pénzügy szakirányú MSc diplomás közgazdász május óta koordinátorként segíti az OFF2 megvalósítását. Számos for-profit és non-profit (pl.: Magyar Tudományos Akadémia) társaság különféle projektjében pénzügyi projekt koordinátorként dolgozott. Jelenleg az OFF2 mellett a tranzit.hu pénzügyi referense.

Az OFF-Biennále Budapest 2 kurátori csapata: Erőss Nikolett, Kopeczky Róna, Kozma Eszter, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Szalai Borbála, Székely Katalin



A teljes kiírás elérhető az OFF-Biennále Budapest honlapján.