Technológia

Új kereskedelmi klíma az LG-től

2016.11.30. 11:10

A globális felmelegedés miatt mind lakossági, mind ipari felhasználásban növekszik a hűtés igénye. Erre a fejlődő piacra épít az LG új klímarendszerével, a MULTI V. 5-re keresztelt hőszivattyúval. A számos technikai újítást tartalmazó modell - pl.: nagymértékű hatásfoknövelés - 2017 elején kerülhet forgalomba. Móré Levente írása. 

Az energiatakarékosság fontos tényező, a mai gépek 40-50%-kal hatékonyabbak, mint a 10 évvel ezelőttiek. A hőszivattyúknak két fő típusa van: az ún. vizes és a direkt elpárologtatású rendszerek. Míg az első, a tradicionális technikát nyújtó működési elve megegyezik a már 100 éve alkalmazott fűtőrendszerekével, addig a modern kialakítású VRF rendszerek nagyjából 30-35 éve vannak jelen a piacon. Ami az eladási növekedés ütemét illeti, a két rendszer között itt is erőteljes a különbség - a direkt elpárologtatású 15%-os, míg a vizes rendszerek 5%-os -, és látszik, hogy igény van a fejlett eszközökre. 2000-ben a folyadékhűtők a klímaállomány 80%-át, a VRF rendszerűek 20%-át tették ki, ez a tavalyi évre már 50-50%-ra fordult át és az arány folyamatos növekedése várható. Ez a folyamat Magyarországon is megfigyelhető, bár lassabban, kb. 3-5 éves csúszással jelentkezik.





Noha az építőipari index csökkenő tendenciát mutat - még -, mert az építőipar várta EU-s pénzek segítségét, azonban a most beinduló lakásépítési hullámnak köszönhetően ez 2016 végétől növekedési pályára állhat. Idén 45%-kal nőtt a kiadott lakásszerződések mennyisége, ez a klímaberendezések szempontjából is fontos. A nagy teljesítményű, alapvetően ipari felhasználásra készített - lakótömbökre is szerelik - hőszivattyús rendszerekkel a hűtés, a fűtés és a használati meleg víz előállítása egyszerre, egy rendszerben előállítható. Abban az esetben, ha hűteni is kívánják a lakásokat, az ilyen komplex kialakítás már versenyképes lehet. Magyarországon még jellemzően 90%-ban fűtésre és 10%-ban hűtésre alkalmazzák a hőszivattyúkat, de arányváltozás ezen a területen is várható.

Ezek a hőszivattyús rendszerek jóval hatékonyabban működnek, mint a hagyományos gázkazános kialakításúak. Az LG létrehozott egy olyan programot, ami segít kiszámolni a kölünböző épületfenntartás költségeit és a hőszivattyús rendszer megtérülési idejét. Az ebből nyert adatok megmutatták, hogy általában 1-2 év a teljes rendszer kiépítésének megtérülési ideje - ez rendkívül jó értéknek mondható. A MULTI V. 5 rendszerre ez különösen igaz, mert 30%-kal fogyaszt kevesebb energiát, mint amennyit egy gázkazános fűtés igényel.





Már a tervezés során figyelembe kell venni egy ilyen eszköz paramétereit, így a telepítés a tervezők és a kivitelezők feladata. Éppen ezért az LG létrehozta tervező akadémiáját, ahol a rendszerek tervezéséről és telepítésének legjobb módjairól kapnak képzést az érdeklődők.

Gáti György, a régiós projektértékesítés vezetője elmondta, hogy "a  MULTI V. 5 levegő-levegő elven működő hőszivattyú, tehát a környezeti levegővel állít elő fűtést vagy hűtést." Az új rendszer egyik vívmánya az ún. dual sensing control, amely a kültéri környezet hőmérséklete mellett annak nedvességtartalmát is méri. Ez azért lényeges, mert a környezet nedvességtartalmához igazított energiafogyasztás jóval hatékonyabb működést tesz lehetővé.





A hőszivattyúba új fejlesztésű kompresszor és térhálósított műanyagból készült csapágy került, ami a simább felülete miatt 10%-os hatásfoknövekedést eredményezett, mindemellett a modell olajozására is kevesebb időt kell fordítanunk. Érdekesség, hogy a kifejlesztettek egy olyan - biomimetic - ventilátor lapátot, amelyhez az állatvilágból - hosszúszárnyú delfin és kagylók -merítettek ötletet.

A készülékekbe négyoldalú hőcserélőt építettek, ami további hatásfoknövekedést eredményezett. Mindezekkel együtt az új készülék 26Le teljesítményleadására képes, míg az ezt megelőző típus 20Le-t tudott. A lamellás fekete hőcserélő jobb hatásfokkal járt, miközben korrózió ellenállása is jobb a korábbi megoldásoknál. A kellő olajozás érdekében egy beépítettek egy érzékelőt, ami 9 óránként elvégzi az olaj-visszaforgatást. Ennek köszönhető, hogy a szezonális karbantartáson kívül, alig kell hozzányúlni a berendezéshez.





A MULTI V. 5. hatásfoka alacsony hőmérsékleten 27%-kal nőtt, ez azt eredményezi, hogy egy épület ellátásához kisebb gép is elég lehet, ez a költséghatékonyságot is növeli. Az új rendszer képes akár -25°C-ot is előállítani, de képes az épületeket, csarnokokat -25°C-ról felfűteni - ez az ipari felhasználás szempontjából fontos. A részleges leolvasztás és a deresedés problémáját a lamellák kettéosztásával oldották meg, így elkerülhető a teljes rendszer leállítása, a folyamat alatt is 70-80%-os intenzitással működhet. Mindemellett víztaszító réteggel akadályozzák meg a deresedés kialakulását.





A külső tényezőket figyelembe véve is változott a készülék: a telepítési helyigény 23%-kal, míg tömege 15%-kal csökkent. Jelentős segítség, hogy a MULTI V. 5. egyszerre alkalmas hőszivattyú és hővisszanyerős rendszer kiépítéséhez, csak a csövezését kell máshogyan megoldani. Egy ilyen gép 40 méter magasságig üzemképes, ami egy 10 emeletes panelháznál bőven megfelelő. Sőt, felhasználóbarát központi vezérlők kerültek bele, amelyek asztali számítógépről, laptopról vagy egyéb mobil eszközökről vezérelhetők, de a program emellett bővíthető és programozható más gépek és rendszerek kezelésére is.

Móré Levente