Az Országgyűlés július 3-án elfogadta a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány létrejöttéről szóló törvényt. A cél a magyar vonatkozású, de határon túli műemlékek megvásárlása és felújítása Közép-Európában.
"A közép-európai régió egyes műemléki vagy műemléki védelemben nem részesülő, de kulturális történelmi, művészeti, építészeti értékkel rendelkező és magyar vonatkozású történelmi, kulturális öröksége, művészeti gyökere, múltja, hagyománya szempontjából jelentőséggel bíró épületek, építmények - tulajdonjogának Alaptívány általi közvetlen vagy közvetett módon való megszerzése útján történő - állagmegóvásával, felújításával, fenntartásával, illetve megvalósításával azok fennmaradásának, megőrzésének, megtkeinthetőségének valamint oktatási, tudományos kutatási célú építészeti szempontú tanulmányozásához, vizsgálatához szükséges feltételek biztosítása." - ez volna az újonnan létrejött örökségvédelmi Alapítvány feladata, olvasható a Magyar Közlöny 2020. évi 170. számában.
Az alapításról szóló törvényjavaslatot még Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be a parlamentnek, az Országgyűlés azt július 3-án elfogadta, a törvény pedig a következő napon hatályba is lépett. Az alapítás során a kormány képviseletében a külgazdasági ügyekért felelős miniszter, azaz Szijjártó Péter jár el.
Az alapítvány célkítűzései között olvashatjuk azt is, hogy a fókuszban álló örökség megőrzéséhez és megóvásához kapcsolódó tudományos, gyakorlati és oktatói tevékenységet szintén aktívan támogatni fogják mind természetben, mind anyagiakban. Zsuppán András, az Index szerkesztője már kitért arra, hogy a magyar állam amúgy is évtizedek óta foglalkozik a határon túli magyar épített örökség védelmével, mely feladatot a Miniszterelnökség alá tartozó Teleki László Alapítvány végzi. A konkrétabb célkitűzés ezen új Alapítvány esetében még titokzatos, a törvény ugyanis pontosan nem említi, hogy a közép-európai régióban milyen típusú ingatlanokat kívánnak felvásárolni, milyen viszonyban áll majd az a Teleki Alapítvánnyal és milyen koncepció mentén végeznék a felújításokat, a funkciók rehabilitációját, illetve nem esett még szó arról sem, hogy konkrétan mely épületekben gondolkoznak.
A törvényből azonban kiderül, hogy az Alapítvány önállóan gazdálkodna azzal a magyar állami vagyonnal, amelyet a MANEVI Zrt. és a Comitatus-Energia Beruházási, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. törzsrészvényei biztosítanak. Az állami Manevi Zrt. például 2017 decemberében vette meg a Szatmárnémetiben álló, kritikus állapotban lévő, Bálint Zoltán és Jámbor Lajos által tervezett szecessziós Pannónia Szállót, amelynek sürgető felújítása így minden bizonnyal az Alapítvány egyik alapvető célkitűzése lesz.