Közélet, hírek

Újra a fővárosé lehet a Rác fürdő

2021.06.01. 10:47

Arról, hogy az elővásárlási joggal rendelkezők akarnak-e élni a jogukkal, 30 napos határidővel kell nyilatkozniuk, de ha az állam nem kíván élni ezzel, akkor a Budapest Gyógyfürdő és Hévízei Zrt. megkezdheti a fürdő felújítási munkálatainak tervezését.

Sikeres licitálást követően a Budapest Gyógyfürdő és Hévízei (BGYH) Zrt. szerezheti meg a Rác fürdő ingatlanjait - derül ki Budapest Városháza hivatalos Facebook-oldaláról. A hétfő este közzétett posztban azt írják, a 2019-ben hivatalba lépett városvezetés "egyik kiemelt célja volt, hogy a Rác fürdő több mint egy évtizedes kallódás után régi fényében kerüljön vissza a Fővároshoz." 

Ahogy felidézik, a fürdőre és a mellé épített 67 szobás szállodára még márciusban hirdetett nyilvános árverést az ingatlanokat birtokló Rác Nosztalgia Kft. felszámolásával megbízott Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. A kikiáltási ár valamivel több mint 5 milliárd forint volt, az árverésen való részvételhez megfizetendő előleg összege 254,4 millió forint. Az értékesítési eljárást május elsején ismét meghirdették gyakorlatilag ugyanazon feltételekkel, ezen a hétfői liciten szerezte meg az ingatlanokat a BGYH. Arról, hogy az elővásárlási joggal rendelkezők akarnak-e élni a jogukkal, 30 napos határidővel kell nyilatkozniuk, de amennyiben az állam nem kíván élni ezzel, akkor a BGYH megkezdheti a fürdő felújítási munkálatainak tervezését.

Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a fürdő épületének magja a XVI. században épült török fürdő, ami akkor a kisebb fürdők közé tartozott. Később körülépítésével nagy fürdőkomplexum alakult itt ki, aminek egyik tervezője Ybl Miklós volt. A II. világháborús pusztítások után még további bontások is történtek és nagyszabású bővítési tervek merültek fel, sok minden azonban évtizedekig nem történt. A tervezési folyamat akkor indult be ismét, amikor 1994-ben elkészült a környék új rendezési terve. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. 1998-ban megbízást adott a Rác fürdő fejlesztési tervének kidolgozására, majd pedig a tervek megvalósítására megalapította a Rác Nosztalgia Kft.-t. A fürdő felújításáról és hozzá kapcsolódó szálloda építéséről 2002 májusában döntött a Fővárosi Közgyűlés, akkor olyan konstrukciót fogadtak el, hogy a műemlék jellegű fürdőépület felújítása mellett a szomszédos két telken szálloda épüljön. A rekonstrukció építész tervezője korábban Kaszab Ákos építész volt, 2007-ben a tervezői munkálatokat Dévényi TamásKis Péter és Pethő László építészek vették át. 2010-re kulcsrakész lett a fürdő és a szomszédos szálló, ám azóta üresen áll.