Nézőpontok/Kritika

Up-to-date

2007.05.26. 15:03

”...a kurátor nem törekedett minőségi kategóriákat, „sorrendet” felállítani, a bejárat közelében elhelyezett művek mégis a többinél nagyobb hangsúlyt – s ezáltal nagyobb elismerést – kapnak. Hogy melyek ezek, csak az tudja meg, aki arra jár.”
Beszámoló a Tervgondolatok – gondolattervek címmel egy hete Győrött megnyílt kortárs építészeti kiállításról.

Tervgondolatok – gondolattervek címmel nyílt kortárs építészeti kiállítás a győri Városi Múzeumban. A tárlat több mint egy tucat Győrben (vagy elsősorban Győrben) működő építésziroda és alkotócsoport huszonkét tervét mutatja be. Grasl Bernadett művészettörténész, a kiállítás kurátora az elmúlt öt év termésére koncentrált, bár a művek többsége egészen friss, 2006-2007-ben készült. Az összkép tehát igazán „up-to-date”, szinte a győri építészek tevékenységének jelen pillanatát „merevíti ki”. A kiállított tervrajzok, látványtervek, makettek és animációk megvalósulás előtt álló épületeket és tervpályázatokon szerepelt, de meg nem valósuló elképzeléseket mutatnak, „tervgondolatokat”, amelyek inkább építészeti víziók, mint konkrét megoldási javaslatok.

 

 

A válogatás nem ideológizál, inkább regisztrálja a helyzetet, nem törekszik olyan – napjaink szakmai viszonyainak fényében szükségszerűen erőltetett – definícióra, amely a „helyi építészet”, a „győriség” ismérveit rögzítené.

 

Még az országos átlagnál több lehetőséget kínáló Győr építészei is gyakran „kétlakiak”, fluktuálni kényszerülnek szerte az országban (természetesen elsősorban Budapest irányába). Ennek persze előnyei is vannak: megakadályozza, hogy belterjes, zárt szakmai közösségek alakuljanak ki. A kiállításon látható művek között tehát szép számmal találunk a városon és annak körzetén kívüli helyszínre készült terveket: a közigazgatási határok figyelembevétele torz képet adna a szóban forgó építészek tevékenységéről.

 

 

Ennek ellenére a válogatás mégis magvas áttekintését adja azon fontosabb építészeti ügyeknek, amelyek az elmúlt években Északnyugat-Magyarország központjában lezajlottak (vagy éppen zajlanak), amelyek a legtöbb tervezőt mozgatták meg, amelyek a legjelentősebbnek tűnő szakmai vonatkozású fejlesztési elképzeléseknek bizonyultak. Mindenekelőtt a Széchenyi István Egyetem területén létesítendő Inno-Raab Nemzetközi Tudáspark pályázatát kell kiemelni: ebben a tekintetben három tervet is felvonultat a kiállítás. Nagyszabású elgondolás a Győri Nemzeti Színház rekonstrukciója, az Ibis Szálló átalakítása, az Intermodális Központ (Router) vagy a Frigyes Laktanya beépítése is.

 

A látogató néhány olyan alkotással is találkozhat, amelyek nagyobb budapesti beruházásokra kiírt – s ekképp nagyobb nyilvánosságot élvező – pályázatokra készültek – így a 4-es metró kelenföldi járműtelepe, vagy a Magyar Nemzeti Bank Érmemúzeuma és Lakossági Pénztára esetében.

 

 

A tárlat természeténél fogva igen vegyes – mind az egyes művek léptéke, mind szakmai színvonala tekintetében. Ezt az egyenetlenséget a kiváló grafikai minőségben készült tablók ellensúlyozzák. Bár érezhető, hogy a kurátor nem törekedett minőségi kategóriákat, „sorrendet” felállítani, a bejárat közelében elhelyezett művek mégis a többinél nagyobb hangsúlyt – s ezáltal nagyobb elismerést – kapnak. Hogy melyek ezek, csak az tudja meg, aki arra jár.

 

Haba Péter (szöveg + kép)

Kiállító tervezőirodák: a 3H Építésziroda, Comfort Tervező Kft., Czita Építésziroda Kft., Dimenzió Tervező Kft., DPi design, Fényjel Stúdió Kft., Kvadra Építésziroda, RAS Építész Kft., rmi design, Tutiterv Kft.