Technológia

Úszólecke - az IBA dokk épülete Hamburgban

2013.06.07. 08:39

Első ránézésre egymásra fektetett szállító konténer rakásnak tűnik, azonban ha jobban utána nézünk a jövő egyik innovatív épületével állunk szemben. Egyrészt a környezetből nyert energiával, CO2 semlegesen működik, másrészt a természethez igazodva követi a vízszint ingadozását, ezáltal koncepciót mutatva akár a jövő árvízi tervezéséhez. Sok más, korszerű megoldás mellett az innovatív építész csapat az Eternit szálcement homlokzatburkolatait, valamint a közé ékelődő napelemek is alkalmazta.

Az Elba szigetei, Wilhelmsburg, Veddel városrész és Hamburg egyik belső kikötője a Harbourg a helyszíne és egyben tárgya a nemzetközi épület kiállításnak, vagyis az IBA Hamburgnak, amelyre 2013-ban kerül sor. A kiállítás egyik mottója „City in a Climate Change” vagyis városok és a klímaváltozás ösztönözte azt az épületet, ami végül is az IBA Hamburg információs és irodahelyiségeinek ad otthont, kiegészülve konferencia termekkel és kiállítóterekkel, az IBA dokk együttesét. A modulrendszerben tervezett épületet a konténer építészet egyik kiemelkedő egyénisége és csapata Hans Slawik hannoveri irodája tervezte.

Az épület tökéletesen illeszkedik a területhez s igazodik mind formavilágában mind stílusában a kikötői épületekhez és tereptárgyakhoz, színeiben és anyaghasználatában is megidézve azokat. A teljes épület valójában egy úszóház, ami „beton ponton”-on áll, ami kikötőbójákhoz van rögzítve oly módon, hogy a napi ár-apály okozta vízszintváltozást az épület flexibilisen a vízzel együtt tudja követni. Az épület alapját egy 26 x 50 m-es beton pad adja, amelyre könnyített acél szerkezetként modulárisan vannak összerakva az elemek úgy, hogy lehetőség van ezek elmozdítására, ha például alacsonyabb híd alatt akarják átvontatni az úszóházat. Mert ez az épület bizony mozgatható, és végleges helye, ha bezárt az IBA még nem körvonalazódott, így könnyen lehet, hogy más városba vontatják, s a tervezők már erre a folyamatra is gondoltak a szétszerelhető rendszerrel.

Az IBA dokk épülete két kardinális, napjainkban egyre égetőbb fontosságú kérdéscsoportra is lehetséges válaszokat próbál adni. Egyrészt az árvizekkel egyre inkább sújtott területek építészeti problémáira reflektál szerkezetében, hiszen rugalmasan követi a vízszint változását, így egy esetleges árvíz vagy jelentős vízszint emelkedés sem befolyásolja az épület működését. Ennek megoldásait a jövő építészete is figyelembe tudja venni az érintett területeken. Másrészt példát nyújt arra vonatkozóan, hogyan lehet egy esztétikailag kiforrott innovatív épület önellátó, milyen rendszerekkel lehet csökkenteni a működéséhez szükséges energiákat, s ezeket a tapasztalatokat hol lehet tovább kamatoztatni. Ez az aspektus rendkívül összetett és átgondolt tervezési folyamatot sejtet, ahol építészek mérnökök és további szakemberek összehangolt munkájaként jött létre az a bonyolult minden szükséges energia megfelelő ellátására kiterjedő gépészeti rendszer, amely a jövő építészeti alternatívájaként aposztrofálja az IBA dokk épületét. E folyamatnak az alapja az a komplex gondolkodás, melynek révén a folyó vizétől kezdve a szoláris energia hasznosításáig teljes körűen kihasználja a környezet adta lehetőségeket.

A rendszer alapja a beton ponton alapban elhelyezett hőcserélő, ami az Elba vizének környezeti hőjét hasznosítja kiegészítve azt a tetőn elhelyezett napkollektorok által összegyűjtött hő, illetve napsugárzás energiájának felhasználásával, ami a fűtést és a meleg víz ellátást biztosítja. Az elektromos energiát a tető teraszon elhelyezett photovoltaic rendszer állítja elő kapcsolódva a korábbi megoldásokhoz. A bonyolult gépészeti rendszereket az Eternit szálcement homlokzatburkolat egészíti ki. A 25 mm-es hőszigeteléssel ellátott 8 mm-es, egyedi színekben gyártott (zöld, IBA-kék, fehér, antracit) Pictura burkolat segít az épület temperálásában.

tervezők: Hans Slawik, Jan Alsenz, Malte Steffens, Henner Winkelmüller, Sonja Tinney

helyszín: Müggenburger vámkikötő, Veddel, Hamburg, Németország

www.eternit.hu

(x)