Közélet, hírek

Utópia és normalitás

2006.07.25. 11:15



A „Bipolar német-magyar kulturális együttműködések“ program szakmai zsűrije 1,6 millió euróval támogatja kortárs művészeti és kulturális projektek megvalósulását.

A nyilvános pályázaton magyar és német kulturális szervezetek közös tervekkel vehettek részt. A benyújtott 144 zenei, színházi, irodalmi, táncszínházi, vizuális művészeti, kultúrtörténeti és kultúrpedagógiai tervből 28 valósulhat meg. Ezek bemutatására a 2006/2007-es kulturális évadban kerül sor számos helyszínen Magyarországon és Németországban.
A kiválasztott német-magyar kulturális projektek mindegyikét magas szakmai és esztétikai színvonal jellemzi, többségük hosszútávú együttműködést készít elő.

A zsűri jelenlegi döntése nyomán a Bipolar 28 nyertes projektje 2006 augusztusától valósul meg. A Bipolar sokszínű rendezvénysorozata 2007 szeptemberében, a tervek szerint egy-egy koncerttel zárul majd az újonnan megnyíló Budapest Music Forumban és a berlini Konzerthausban.

 

A programok, a Bipolar javaslatára, három témakörhöz kapcsolódnak: „Az utópia jövője“, „A kollektív emlékezet és az emlékezés kultúrája“, valamint „A normalitás utáni vágy“.

Az utópia tíz német-magyar párost inspirált művészeti és kulturális projektek létrehozására, öt produkció foglalkozik a történelmi emlékezettel, nyolc pedig a normalitás utáni vágy témáját dolgozza fel, míg öt projektben más, egyéni témát fogalmaznak meg.
Kisebb és nagyobb projektek is szerepelnek a kiválasztottak listáján: 15 nagyobb projektet díjaznak 40 000 és 100 000 euró közötti összeggel, 13 projekt kap 40 000 eurónál kevesebb támogatást.
A sikeres pályázatok tizenkét német és kilenc magyar városból, ill. településről érkeztek (Budapesten kívül Győr, Kaposvár, Kecskemét, Komárom, Miskolc, Pécs, Sárospatak és Szeged). A programok számos más helyszínen is láthatók lesznek.

A médiaművészet is megjelenik a Bipolar programjában. A karksruhei ZKM, a budapesti C3 és a Műcsarnok közös produkciója lesz a 18. században élt Kempelen Farkas találmányait és az általa inspirált kortárs művészek műveit bemutató médiatörténeti és művészeti kiállítás. A kiállítást a Bipolar mellett a Németországi Magyar Évad is támogatja.

A produkciók egy része olyan modern társadalmi jelenségeket vizsgál, mint a migráció, a munkanélküliség vagy a városi topográfiák átalakulása. A kollektív emlékezet témájával foglalkozó kezdeményezések közül kiemelkedik a Németországban számos helyen elhelyezett emlékkövek, a „botlató kövek“ magyarországi meghonosítása, amelyben a kölni NS-Dokumentationszentrum támogatásával több magyar civil szervezet és iskola is részt vesz majd.  

A Bipolar hat olyan program megvalósulását is lehetővé teszi, amelyekben tinédzserek tehetik próbára és fejleszthetik művészi képességeiket, kreativitásukat és kulturális ítélőképességüket. A kecskeméti Animációs Film Stúdió és a berlini Globale Medienwerkstatt együttműködéseként egy német-magyar filmworkshop keretében gyerekek és fiatalok a jövőről alkotott elképzeléseikről készítenek filmet. Az erfurti Thomas Mann Gimnázium pedagógusai és a budapesti Életmód Alapítvány szakemberei vezetésével német és magyar fiatalok a szocialista építészet örökségét tanulmányozzák, és dokumentálják a rendszerváltás óta arról kialakult véleményeket.


Előzmény
A pályázati felhívás 2005. szeptemberi megjelenését követően a Bipolar tájékoztató fórumokat tartott tizenegy magyar és tíz német városban. A program első fázisában, 2005 decemberében a zsűri 30 utazási ösztöndíjat osztott ki a pályázó magyar és német projektvezetők között, ezzel segítve felkészülésüket az együttműködési pályázatra.  

Szakmai zsűri és projektvezetés
A nyolctagú szakmai zsűri munkájában magyar részről Dr. Wessely Anna művészetszociológus, Hegyi Dóra kurátor, Eötvös Péter zeneszerző-karmester, valamint Dr. Karsai László történész vettek részt. Németországból a düsseldorfi Forum Freies Theater intendánsa, Kathrin Tiedemann, a stuttgarti Akademie Schloss Solitude igazgatója, Prof. Jean-Baptiste Joly, a berlini transmediale fesztivál igazgatója, Dr. Andreas Broeckmann és a Kulturstiftung des Bundes művészeti igazgatója, Hortensia Völckers voltak a zsűri tagjai. A Bipolar pályázati felhívását Tálasi Flóra, a Bipolar program igazgatója a szakmai zsűrivel együttműködve dolgozta ki. A program megvalósítását Tálasi Flóra a berlini Bipolar szervezőirodából irányítja.