Közélet, hírek

Vajdaság lesz a díszvendég

2006.08.08. 14:14

A 2006. szeptember 14-16. között megrendezésre kerülő REevolutio Budapest 2006 befektetői fórum és projektbörze egyik kiemelt vendége Szerbia.

A Délkelet- és Közép-Európa legjelentősebb fejlesztési projektjeit bemutató REevolutio Budapest 2006 díszvendég-régióinak egyike idén a Vajdaság lesz a Közép-Magyarországi és a Nyugat-Dunántúli Régió mellett. A régió elsősorban ipari parkok és logisztikai központok fejlesztésében jár élen. A szolgáltató szektorhoz kapcsolódó, így szállodaipari és irodaingatlan-fejlesztések főként a fővárosban, Belgrádban jellemzők. Az ország előreláthatóan 30 és 50 négyzetméter közötti területen állítja ki legjelentősebb, megvalósításra szánt projektjeit. Az eseményen kiemelt szerepet kap a vajdasági fejlesztések bemutatása, melyek elsődlegesen ipari ingatlanok és logisztikai központok létesítése területén jelentkeznek. E fejlesztési tendenciákkal összhangban a kiállítók is hasonló jellegű projektek bemutatására fókuszálnak: vámszabad területi beruházások, ipari parkok és logisztikai központok létesítéséhez keresnek befektetőket például a Duna-Apatini kikötő fejlesztése, a Szabadkán, Zomborban, Zrenjaninban és Cocában zajló beruházások számára.

A Vajdaság mellett megjelennek természetesen a szerb főváros, Szerbia fejlesztési projektjei is és az eseményen jelen lesz a Szerb Befektetés-ösztönző Ügynökség is. A város jelentős potenciálokkal rendelkezik mind ipari parkok, mint pedig a szolgáltató szektorhoz kapcsolódó ingatlanfejlesztések területén, de az irodaingatlan-fejlesztések is zömmel a fővárosra korlátozódnak. Belgrádban már megkezdődött például a 2009. évi Univerziádé (Diák Olimpia) központi rendezvény-területének kialakítása, de komoly, zöld- és barnamezős szállodaipari fejlesztések is kilátásban vannak. A vajdasági és belgrádi óriásberuházások, így a REevolutio Budapest 2006 rendezvényen kiállításra kerülő projektek értéke elérheti akár több százmillió eurós összeget. Ezek megvalósulását a szerb állam is szorgalmazza befektetőbarát környezet kialakításával, különböző befektetés-ösztönző eszközökkel (mint például az alacsony, 10 százalékos nyereségadó).