Közélet, hírek

"Városháza Fórum" a Budapest Szíve ötletpályázat eredménye alapján

2007.08.23. 10:35

Építészeti tervpályázatot ír ki a Fővárosi Önkormányzat a Városháza és környezete fejlesztésére. A pályázat célja, hogy az egykori Károly körúti bazársor helyén olyan modern városközpontot hozzanak létre, ami egyesíti a kulturális, közösségi és önkormányzati funkciókat is.

Építészeti tervpályázatot ír ki a Fővárosi Önkormányzat a Városháza és környezete fejlesztésére. A pályázat célja, hogy az egykori Károly körúti bazársor helyén olyan modern városközpontot hozzanak létre, ami egyesíti a kulturális, közösségi és önkormányzati funkciókat is – erről Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes, Steiner Pál stratégiai fejlesztési tanácsnok és Beleznay Éva megbízott főépítész sajtótájékoztatón számoltak be csütörtökön.

A Városháza Fórum építészeti tervpályázat a Főpolgármesteri Hivatal jelenlegi épületét, a Városháza parkot, a Merlin Színházat, a Belvárosi Tűzőrséget és a Főpolgármesteri Hivatal parkolóit is magába foglaló területet érinti. A beruházás célja egyrészt a hivatal műemlék épületeinek felújítása, másrészt az összesen 40 ezer négyzetméteres Városháza tömb beépítetlen részére egy új épületegyüttes terveinek elkészítése.

(A történelmi városképhez illeszkedő, de a főváros modern arculatát is meghatározó karakteres épületegyüttes Budapest megújulásának egyik jelképévé, a Városháza park helyén létrehozott nyitott fórum a város új főterévé válhat.)

A 18 ezer négyzetméter alapterületű Városháza épülete műemléki és régészeti védettség alatt áll. Jelenleg itt, összesen több mint 60 ezer négyzetméternyi területen működnek a Főpolgármesteri Hivatal szervezeti egységei és ügyosztályai, valamint a városvezetők és a közgyűlési bizottságok irodái. Ezek azonban az – eredetileg kaszárnyaként, majd kórházként is használt – épület területének alig több mint 50 százalékát foglalják el, emiatt az épületegyüttes üzemeltetése rendkívül gazdaságtalan. Ezért a lakosságot is kiszolgáló hivatali egységek nagy részét a könnyebben megközelíthető új ingatlanba költöztetnék, a régi műemléképületben csupán a főváros reprezentatív funkciót ellátó irodái maradnának.

A hivatali funkciók költségkímélő működtetése mellett azonban ugyanilyen fontos a Városháza Fórum kulturális és közösségi célú hasznosítása. Az épület többek között egy olyan, 200-500 főt befogadó (600-1200 négyzetméteres) konferenciaközpontnak adna otthont, amely a különböző szakrendezvények, lakossági- és vitafórumok mellett akár a Fővárosi Közgyűlés üléseinek helyszíneként is szolgálhat. A pályázóktól az új központ épületén belül egy többfunkciós, koncertek és színházi előadások tartására is alkalmas, 2 000 négyzetméteres rendezvényhelyszín kialakítását is várják.

A főváros emellett támogatja, hogy a Városháza Fórumhoz kapcsolódóan olyan szabadtéri, részben fedett eseményteret alakítsanak ki, amit a legkülönbözőbb csoportok használhatnak a pihenéstől a kulturális programokon át a különböző hivatalos rendezvényekig.
A tervezők ezek mellett bármely más szolgáltatásra is nyújthatnak be terveket, amennyiben azokat a törvényi és a helyi építészeti szabályozás nem tiltja.

A tervek elbírálásakor fontos szempontként veszik majd figyelembe a környezettudatos szemlélet megjelenését, azaz a főváros elvárja, hogy a pályázó az építésre és az üzemeltetésre tett javaslataiban is a környezetbarát megoldásokat keresse.

A főváros a fejlesztést – akárcsak a Duna-parti Közraktárak megújítására kiírt sikeres pályázat esetében – közpénz felhasználása nélkül, a köz- és a magánszféra együttműködésén alapuló PPP-konstrukcióban szeretné megvalósítani. A pályázat tervezett keretösszege 85 millió forint. Emellett, szintén a Közraktárakhoz hasonlóan mind a Városháza telke, mind a Városháza régi épülete és az új ingatlan a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában marad, a fejlesztő tehát egyik ingatlan felett sem szerezhet tulajdonjogot. A főváros ezek egy részének korlátozott időre történő használatba adásával teremt fedezetet a beruházáshoz.
A Városháza Fórum építési koncesszióra kiírt közbeszerzési eljárás keretében valósul meg, aminek a régi Városháza felújítása és az üres telekrészen építendő új épületegyüttes egyaránt része lesz. Az eljárás lebonyolítására a tervpályázat eredményhirdetését és az építési engedéllyel rendelkező tervek kidolgozását követően kerülhet sor.

A Fővárosi Önkormányzat a tervpályázat előkészítése során figyelembe vette a 2006-ban megrendezett Budapest Szíve ötletpályázat eredményeit, valamint a 2007. februárjában elfogadott, az ötletpályázat tapasztalatait is hasznosító Budapest Szíve Program célkitűzéseit. A Városháza Fórum a belvárosi közterületek megújítását, az autós forgalom radikális csökkentését, a zöldfelületek és a gyalogoszónák kiterjesztését célzó program egyik legfontosabb beruházása lehet.

A Főpolgármesteri Kabinet 2007. augusztus 17-én hagyta jóvá a Városháza Fórum előterjesztést. Az építészeti tervpályázat kiírásáról szóló végső döntést a Fővárosi Közgyűlés 2007. augusztus 30-i ülésén hozhatja meg, így a főváros a pályázatot várhatóan már ősszel meghirdeti.

forrás: sajtóanyag