Épülettervek

Várpalota, Thury György tér rendezése - bemutatjuk a pályaműveket

2009.08.19. 11:40

A tervpályázat célja Várpalota történelmileg kialakult városközpontjának funkcionális rehabilitációja volt. I.díjat nyert a 2. számú pályamű; vezető építész tervezők: Fejérdy Péter és Benárd Aurél.

Várpalota Város Önkormányzata meghívásos tervpályázatot írt ki a városközpontban lévő Thury György tér rendezésére. A tervpályázat célja Várpalota történelmileg kialakult városközpontjának funkcionális rehabilitációja volt. Olyan közterület-rendezés kialakítása, amely az élhető város központi közösségi funkciói számára biztosít építészeti és köztéri kereteket, tiszteletben tartva a középkori vár és a városmag történelmi településszerkezetét és örökségét, valamint a szocialista városépítés következtében átrendeződött épített környezetet.

A meghívásos tervpályázatra az önkormányzat a a következő tervezőket hívta meg:

Basa Péter
Fernezelyi, Basa Iroda Kft.
Csomay Zsófia

Cet Budapest Építéstervezési Kft.
Fejérdy Péter DLA

Fejérdy és Bartók Építészeti Kft.
Kovács Zsolt

Veszprémi Építész Műhely Építészeti és Formatervező Bt.
Molnár Csaba DLA

M Építész Iroda Kft.
Répás Ferenc DLA

DÉR-Építőművész Kft.
Sáros László DLA

Sáros és Társa Építésziroda Bt.

A borítékbontások előtt a bíráló bizottság megállapította, hogy a felkért hét pályázótól 5 pályamű érkezett be. A pályaművek bontása után a bizottság megállapította, hogy azok a kiírás tartalmi és formai követelményeinek minden pályamű eleget tesz. Mindegyik pályamű bírálható, így a kiírás szerint a meghívási díj (bruttó 360.000 Ft) mindegyik benyújtott pályaművet megilleti.

A díjak és megvételek elosztása

I.díjat nyert (bruttó 2.000.000 Ft)
2. számú pályamű
vezető építész tervezők: Fejérdy Péter DLA, Benárd Aurél DLA
szakági tervező: Dr. Balogh Péter István
munkatársak: Bartók István DLA, Nagy Árpád, Nagy Katalin, Natta Anikó, Sárosi Zita

Kiemelt megvételt (bruttó 900.000 Ft) nyert
1. számú pályamű
vezető építész tervező: Kovács Zsolt György
munkatársak: Gaschler Gábor,  Kovács Dávid, Beránková Jana

4. számú pályamű
vezető építész tervezők: Csomay Zsófia, Nagy György
szakági tervezők: Heckenast Judit, Csontos Csenge, Balogh Andrea, Klosz András

Megvételt (bruttó 600.000 Ft) nyert
3. számú pályamű
vezető építész tervező: Sáros László DLA
szakági tervezők: Rhorer Ádám, Illyés Zsuzsanna
munkatársak: Pusztai Róbert, Kovács Dániel Dávid, Varjasy Anikó, Kiss Ádám

5. számú pályamű
vezető építész tervező: Répás Ferenc DLA
szakági tervezők: Andaházy László, Fekete Zsolt
munkatárs: Szabó Ádám

A bíráló bizottság a pályázatot sikeresnek ítélte. A benyújtott pályaművek több-kevesebb sikerrel oldották meg a tervezési feladatot. Némelyik pályamű vázlatosabb, de átfogó és következetes koncepcióra fűzte fel a tervét, mások sok érdekes részletmegoldást adtak erős összefüggő vezérfonal nélkül. A pályázatok megoldásai megerősítették a város rendezési terveiben lefektetett közlekedési elvek helyességét. A pályázók legtöbbje megkísérelte rekonstruálni, de legalább megidézni a vár egykori védművét, mint attraktív tájalakító elemet. A katolikus templom előtt kialakítandó főtér egységes kezelése azoknál a terveknél, ahol megtartották az 50-es években kialakított támfalrendszert, kevésbé sikeres útra vezetett.

A továbbtervezésre vonatkozó ajánlások:
A bíráló bizottság a tervpályázat tapasztalatai alapján úgy véli, hogy a város turisztikai vonzerejének letisztulása érdekében a környező középületek funkcióváltása mellett a vár környékén kerülni szükséges a köztéri funkciók halmozódását, köztéri vendéglátó és kereskedelmi árusítóhelyek elszaporodását. A rendezési terv átgondolt közlekedési szerkezeti rendjében megvizsgálandó a vár mögötti terület és város környező tömbjei közötti gyalogos kapcsolatok rendszere, valamint a jelenlegi „közpark” beépítésre szánt területére tervezett hasznosítás nagyságrendje. A bíráló bizottság javasolja a kiírónak, hogy a vár déli homlokzata előtti fák  ritkításával, a történeti hangulathoz és a tájtörténeti adottságokhoz sem illeszkedő fák  és a  várat kitakaró lombtömeg eltávolításával (pl. ezüstfenyők) teremtsék meg az épület hangsúlyának, zavartalan látványának érvényesülését a kialakítandó térrel összefüggésben.

Javasoljuk az önkormányzatnak az I. díjas pályamű szerzőivel a tervezés folytatására irányuló tárgyalás megkezdését.