A homlokzati tűz terjedésének vizsgálata régóta zajlik Magyarországon, és a környező országokban egyaránt. Az ÉMI tűzvédelmi osztályának vizsgáló fala 1974 óta áll, ahol az elmúlt négy évtizedben számos vizsgálatot hajtottak végre különböző kialakítások mellett. 650 kg fából készül a máglya, 10 liter gázolaj segíti a begyújtást. Az így kialakuló tűzterhelés közel másfélszer akkora, mint ami egy átlagos lakószoba tűz esetén várható.
A vizsgálat menetrendje szerint 5 perccel a tűzgyújtás után a földszinti helyiség ablakát kinyitják és az ablakon kicsapó lángok hatását vizsgálják: okoz-e károsodást a homlokzaton, illetve, hogy a fölötte lévő helyiségben az ablakot helyettesítő nyílás mögött a hőmérséklet megemelkedik-e oly mértékben, hogy az veszélyes legyen. A rendszer kialakításánál a mai tűzvédelmi szabályok lettek figyelembe véve: az alsó ablak feletti tűzgátak nem éghető anyagból kerültek kialakításra az előírások szerint.
Mivel kültéri vizsgálatról van szó, ezért az időjárás befolyásolhatja az eredményeket. Már egy közepes szél is megváltoztathatja az eredményeket, mivel a földszinti helyiség ablakán kicsapó láng el fog mozdulni. Nem értékelhető az esőben végzett vizsgálat eredménye sem, mivel az eső lehűtheti a kritikus pontokat. Az időjárás a vizsgálat során is változhat, ami az eredmények hitelességét is megkérdőjelezheti. Esetünkben szerencsés helyzet állt fent: a délelőtti szemerkélő eső délutánra elállt, és így a mérésnek nem volt akadálya.
Az egy óra hosszat tartó vizsgálat során a polisztirol rendszer nagyon jó eredményt ért el, gyakorlatilag szemmel látható sérülés nélkül úszta meg a tüzet, a vakolat a vizsgálat végén is masszív, és ép volt. A bontás során megállapításra került, hogy a tűzterhelésnek leginkább kitett helyeken, ahol a hőmérséklet meghaladta a 250 °C-t, ahogy előre tudható volt, a hőre lágyuló polisztirol elolvadt. De mindenütt másutt a polisztirol ép és egészséges volt. Ez a vizsgálat tehát jól demonstrálja, hogy a polisztirol hőszigetelő rendszerek a jelenlegi tűzvédelmi előírásoknak megfelelnek, biztonságosan alkalmazhatók és a hőszigetelés vastagsága nem befolyásolta kedvezőtlenül a falszakasz tűzzel szembeni viselkedését. A Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag-gyártók Egyesületének vizsgálata során készített fényképek, felvételek és film pedig mindenki számára elérhető a szervezet weboldalán (www.meps.hu). Látható tehát, hogy mekkora tűz terhelésnek kell megfelelnie egy homlokzati hőszigetelésnek, és ezt a polisztirol ki is bírja.
Forrás: Bachl