A látványos, mondhatni fotogén, színes városkép nem csak a turistákat ejtheti ámulatba, építészetileg is figyelemre méltó megoldásokat mutathat.
A fenti mondat különösen igaz, ha a levegőből letekintve megpillantjuk a tetők alkotta százféle árnyalatot, amik mégis képesek kiadni egyfajta harmóniát. A színek diverzitásának sok oka lehet: vannak városok, ahol kifejezetten klímastratégiai megfontolásokból használnak bizonyos színeket a tetőkön, máshol a helyi hagyományok határozzák meg a házak festését. Képes összeállításunkban most ezt a különleges vizualitást mutatjuk be.
Nápoly óvárosának épületei minden szónál ékesebben mesélnek a terület múltjáról. Az itt látható légifelvétel a történelmi központról készült, és jól mutatja a tetők élénkebb és halványabb színei közötti eltéréseket, jelezve, hogy az épületek különböző periódusokban épültek.
Olaszországnál maradva a Velencétől nem messze eső Burano szigete rengeteg turistát vonz a világ minden tájáról, ami bizonyára nagymértékben köszönhető a festői környezetnek. Az egyik fő nevezetességnek számító, élénk színekben pompázó halászházak eredetétől azt mondják, azért festették őket ilyenre, hogy a tengerről hazatérő halászok a ködben is felismerjék, melyik az otthonuk.
A Kanári-szigetek legnagyobb városa, Las Palmas építészetének legfőbb ismérvei a színes homlokzatok és háztetők. Amellett, hogy nagyon attraktívak, a tetőteraszokon megjelenő színek mérséklik a napsütés hatását a legforróbb napokon, így a belső terekben is élhetőbb körülményeket biztosítanak.
Hasonló a stratégia a thaiföldi Khlong Sam Wa-ban, Bangkok egyik negyedében, ahol a tetőcserepeket világos színekkel festik, hogy visszatükrözzék a napfényt és csökkentsék a házak belső hőmérsékletét.
Ha a magasból tekintünk le a marokkói Casablanca Cite Djemaa negyedére, egyből feltűnik, mennyire változatosak itt a tetők színei. Bár a város neve tükörfordításban „fehér házat" jelent, a városkép éppenhogy a színek egész arzenálját tárja elénk, ez pedig főleg az itt megjelenő építészeti stílusok sokféleségének köszönhető.
A légifotókon megjelenő látvány ugyanakkor nem mindig pusztán az építészetnek köszönhető. Arra is van példa, hogy a tetők különféle színei kombinálódnak olyan elemek természetes árnyalataival, mint a csatornák, folyók, növények. Ilyen az üzbegisztáni Szamarkand is, ahol a vörös, fehér és kék tetők fogják körbe a belső udvarok, kertek zöldjét.
Az amerikai Boynton Beach területén a házakat körülvevő növényzet zöldje mellett a víz sötétkékje is szépen kirajzolódik, ami visszatérő elem a floridai várostervezésben. A tetők sokszínűsége a természeti elemekkel és a jellegzetes, "kanyargós" elrendezéssel ötvöződik.
Szerk.: Nemes D. Nikolett, forrás: ArchDaily