A New Yorkban és környékén élő magyarok régi vágya vált valóra idén: elkészült a Nagy Tamás DLA tervezte 1956-os forradalom és szabadságharc emlékműve. A város Manhattan nyugati oldalán – közel a Columbia University épületegyütteséhez – a Riverside Parkban biztosított helyet az emlékmű elhelyezésére a 113. utca magasságában, a Kossuth-szobor szomszédságában.
1956-os emlékmű New Yorkban
Az emlékmű tervezésére kiírt nemzetközi tervpályázatot 2012 őszén nyertük meg. A kompozíció két elemből áll: egy 7 méter hosszú fekvő kőtömbből, mely magába foglal egy 5-6 ember számára kialakított pihenő padot, illetve az emlékmű eszmeiségét tömören megfogalmazó feliratot. Ez előtt a hasáb előtt fekszik az emlékmű másik eleme: egy 160 cm átmérőjű, 25 cm magas kerek gránittömb. Ez eredetileg négyzet formájú lett volna, de az engedélyező hatóságok balesetveszélyesnek találták az éles sarkokat, ezért formai alternatívákat kértek tőlünk. Többfordulós egyeztetés-sorozat után a kerek formát fogadták el. Erre a kőtömbre lett rávetítve az 1956. október 23-án este Budapest felett látható csillagkép.
Az emlékmű eszmei üzenete
Az emlékhely fókuszában elhelyezett gránittömb felületére a Budapest feletti égboltozaton 1956. október 23-án látható csillagképet jelenítettük meg. Tettük ezt azért, mert úgy gondoljuk, hogy az ember vágyai teljesüléséhez az égiekhez fordul, felfelé tekint. Vajon hányan emelték tekintetüket 1956. október 23-án az esti órákban Budapesten az ég felé? Bár valószínűleg a borús időjárás miatt az itt bemutatott csillagos ég nem volt tisztán látható, úgy hisszük, hogy a csillagok a REMÉNY jelképei maradnak. Remény ez a szebb jövőért, egy igazságosabb világért.
Sipos Andris barátunk szerezte meg azt az okos számítógépes programot, mely 100 évre visszamenően megmutatja a mindenkori csillagállást a Föld bármely pontja felett. A csillagok a pályázati tervben még LED égők voltak, ezt is a városi hatóságok kérésére változtattuk meg – rozsdamentes acél betétekre.
Mindkét módosítást elfogadtuk, az idő múlásával meg is szerettük. Mind a kőmunkák, mind a fémmunkák magas minőségben készültek el. Az emlékmű példás összefogás és nagylelkű felajánlások segítségével valósult meg.
Nagy örömünkre a helyi közösség – a még élő ´56-os hősökkel együtt – nagy szeretettel fogadták a szokatlan ötletet, az emlékművet szemlátomást a magukénak érzik.
Nagy Tamás DLA
építész