Épületek/Örökség

Világörökség konferencia Pannonhalmán

2001.05.31. 22:00

A budapesti Andrássy út és környezete a Hősök terével, a millenniumi földalattival, továbbá a visegrádi királyi palota és a tokaji történelmi borvidék a világörökségi cím esélyes hazai várományosai.

 A budapesti Andrássy út és környezete a Hősök terével, a millenniumi földalattival, továbbá a visegrádi királyi palota és a tokaji történelmi borvidék a világörökségi cím esélyes hazai várományosai - közölte Cselovszki Zoltán, az Országos Műemlékvédelmi Hivatal elnöke a magyarországi világörökségek első találkozójának megnyitóján Pannonhalmán. A két napos tanácskozáson örökségvédő és turisztikai szakemberek cserélnek véleményt a világörökség címet elnyert hat magyarországi építészeti, kulturális, illetve természeti érték megőrzésének lehetőségeiről .

 




Cselovszki Zoltán - aki a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága ügyvezető elnöke is - úgy vélekedett: összehangolt stratégia kidolgozására van szükség ahhoz, hogy a világörökségek iránti figyelmet az értékekhez méltó módon lehessen kiszolgálni. - Az érdeklődést jelzi, hogy egyes világörökségi helyszíneken tizenötszörösére növekedett a turizmus jelenléte, s jellemző az is, hogy a legigényesebb turisták látogatják ezeket a helyeket - közölte. A továbbiakban rámutatott: a megnövekedett nemzetközi figyelem egyben a kiemelt védelem biztosítéka is lehet. Ezzel összefüggésben kiemelte: a gazdasági és a kulturális tárca ez évben már működő pályázati rendszerének új vonása, hogy nem csak a világörökségi helyszínek, hanem a jelöltek is pályázhatnak plusz forrásokra.A világörökség részét képező műemléki kincsek, továbbá látképek, táji értékek megőrzését, nívójuk fenntartását segíti elő a monitoring rendszer, amely a tervek szerint az idén megkezdi működését. Az elnök végül bejelentette: a Fertő tóra és környezetére az Ausztriával közösen benyújtott felterjesztés az elbírálás szakaszába érkezett az UNESCO Világörökség Nemzetközi Bizottságánál.

 

 



Magyarország 1985-ben csatlakozott a Világörökség Egyezményhez. Két év múlva a Budai Várnegyed a Duna-part látképével, illetve Hollókő védett faluközpontja lett a Világörökség része. Azt követte az aggteleki és a szlovák karszt barlang, majd 1996-ban az ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság, három évvel később a Hortobágyi Nemzeti Park és tavaly Pécs ókeresztény műemlékegyüttese.

(MTI)