Az angol trónörökös szociális lakások építését tervezi a 130 000 hektáros Cornwall Hercegség birtokán, a "hajléktalanság megszüntetését" célzó ötéves terv részeként. Kérdés, mennyiben vehető komolyan a walesi herceg bejelentése; részletesen kidolgozott lakáspolitikáért kezdett lobbizni a trónörökös vagy csupán a királyi család újabb megmosolyagtató marketingkampányáról beszélhetünk?
Vilmos herceg a Sunday Timesnak nyilatkozott, és nem tartózkodott az erős kijelentésektől. Az interjúból kiderül többek között, hogy “kicsiben akarja kezdeni", de "a legfontosabb dolog, hogy [a projekt] fenntartható legyen", "nagyon szép dolog nagy gesztusokat tenni, de nincs értelme amennyiben... nincs jövője", a célja tehát a "hajléktalanság felszámolása".
Az angol trónörökös azt is elmondta, hogy nemrég találkozott Michael Gove lakásügyi miniszterrel és Keir Starmer munkáspárti vezetővel, hogy tájékoztassa őket terveiről, de kihangsúlyozta "nem azért vagyok itt, hogy a kormány politikájáról beszéljek, a tervem kiegészíti azt, amit már most is tesznek". A trónörökös a projektjét tehát nem az állami intézmények részeként képzeli el, hanem a feleségével közösen vezetett királyi alapítványon keresztül tervezi elindítani. Mindez persze lehetőséget nyújthat saját kulturális és gazdasági érdekeinek hathatós képviseletére a beruházáson keresztül.
Vilmos herceg az apja tavalyi trónra lépésekor szerezte meg az irányítást a Cornwalltól Kentig terjedő hercegi birtok felett. A birtokból származó bevételeket jelenleg állami, magán- és jótékonysági tevékenységek finanszírozására fordítják. Természetesen üdvözlendő bármely szociálisan elkötelezett intézkedés, és valóban szükség van olyan fenntartható intézményekre, mely segít a hajléktalan embereknek visszaintegrálódni a társadalomba. Ettől függetlenül, az ehhez hasonló kirakatprojektek elrejtik a rendszerszintű problémákat, melynek fontos alkotóeleme a királyi család közpénzégető életvitele, az offshore számlákon tartott magánvagyonok, vagy az évente elfüstölt 100 millió dolláros udvartartási költségek.
A lakhatási válság és a hajléktalanság valós felszámolása nehezen képzelhető el a szupergazdagok – köztük a királyi család – kiadásainak visszanyesése, és extrém vagyonának megadóztatásából kiépített szociális védőháló nélkül. Vilmos herceg célja ezzel ellentétes, a rendszerszintű problémák toldozgatása, foltozgatása, mely bár valós segítség lehet sok ezer ember életkörölményeinek javítására, egyrészt legitimálja a királyi család felelőtlen költekezéseit, másrészt a celebkultusz egyéni cselekvési szintjére utalja a szociálisan és politikailag elkötelezett intézményi változtatás lehetőségeit.
III. Károly hercegként szintén aktív volt építészeti és várostervezési kérdésekben, a Poundbury névre hallgató település a Cornwall hercegség dorseti földjén valósult meg. Kíváncsisággal várhatjuk, hogy a következő hónapokban, években Vilmos herceg pontosan milyen építészeti és intézményi válasszal szolgál majd a hajléktalanság "megszüntetésére".
Forrás: Building Design. & BBC