Épületek/Középület

Vizes nyolcas Szentendrén

2011.01.13. 15:04

Elkészült Szentendre multifunkcionális uszoda-, és szabadidőközpontja, amellyel a város régi álma vált valóra. A Farkas Zoltán és Rombauer Gábor tervezte épületet letisztult formavilág és tagolt tömegképzés jellemzi, a nagyvonalúan kialakított, az előcsarnok és a világos uszodatér pedig üvegfelületei révén erős vizuális kapcsolatot teremt a városi környezettel, igyekszik annak részévé válni.

Előzmények

Szentendre városában régóta dédelgetett elképzelés volt egy uszoda, illetve családi kikapcsolódásra alkalmas szabadidő központ felépítése. A jelenlegi helyszínre számtalan egyéb telepítési változat után esett a választás. A terv alapjául az a program szolgált, amelyet két év előkészítő munka után Simon Péter és Kanev László állított össze, illetve Farkas Zoltán és Pinczel Edina emelt tervvé. Az elnyert megbízás nyomán 2006 őszén kezdődött a tervezés.

 


 

Adottságok

Az építési hely Szentendre újabban fejlődő, többszintes és családi házas részén, iskolák közelében található. Az északkeleti irányban mintegy 3,5 m-t lejtő területet kifejezetten e beruházásra alakították ki a fűtőmű szomszédságában, a telekalakítás során a Felhévíz utcáig kiterjesztetve a telket. Az uszoda szempontjából kedvező a fűtőmű közelsége, hiszen annak egész évben kellő nagyságú fölösleges kapacitása van. Szerencsés az elhelyezés abban a tekintetben is, hogy két oktatási intézmény közvetlen közelében fekszik, így könnyű elérhetősége miatt a sportoktatás értelemszerű kiegészítőjeként működhet.

A terület szűkössége ellenére, az alapterületi és beépíthetőségi korlátokat betartva sikerült az összes elvárt funkciót elhelyezni. A környék forgalmának elemzése után vált nyilvánvalóvá, hogy a nagy beruházás kapcsán javítani kell a mai áldatlan parkolási és forgalmi helyzeten. A telket a Kálvária út - Fehérvíz utca - Városi Szolgáltató Fűtőmű Üzeme határolja. Az építészeti környezetből elsősorban a nemrég épült lakóházakat lehet kiemelni; a fűtőmű, a keleti oldalon álló pékség, illetve a szemközti családi házak nem jelentenek kiemelkedő értéket.

 


 

Telepítés, megközelítés

A lejtős telek északi oldalán a Kálvária utca a megközelítés fő iránya. A komplexum gyalogos bejáratát a ház északi oldalának terepre illeszthető nyugati harmadában látványos kapumotívum hangsúlyozza. Az ugyanezen oldalról nyíló bank, üzlet, gyerekvilág és étterem önálló bejárattal és terasszal rendelkezik. A gépkocsival történő megközelítést a telek teljes hosszában húzódó leállósáv, az északkeleti sarkon kialakított, hangelnyelő pergolával fedett pincegarázs, a Fehérvíz utca torkolatának bővítése és ott párhuzamos parkolók építése, valamint az iskola előtti zöldfelület egy részének átalakítása segíti. Az épület gazdasági és személyzeti forgalmát a Fehérvíz utcáról nyitott belső út vezeti le, innen érhetők el az uszodatechnológia raktárai is. Ezen út kapuval zárható, így az uszoda és a fűtőmű szervízforgalma összekapcsolható és ellenőrizhető.

 


 

Tömegalakítás

Az épület kisebb egységekre bomlik, így próbál közelíteni a környező épületek léptékéhez. A tervezők nyugodt, hierarchiát tükröző tömegformálásra törekedtek. Ennek eredményeképpen született a nagyméretű falfelületek és a hatalmas transzparens, részben tükrözésmentes üvegfelületek egymásra hatásából építkező koncepció. Anyaghasználat és színek tekintetében is a visszafogottság volt a cél, így az épület egységes, letisztult formát ölthetett. A homlokzati anyagok meghatározója a világos – mészkövet idéző – vékony építőlemez, amely minimális hézagokkal acélvázra ragasztva, kőszerű hatást kelt. Az előcsarnok falburkolata ezzel azonos anyagú, de szürke színű. A harmadik szín a homlokzati tagolást hangsúlyozza, ezért sötétszürke - ez a wellness tömeg déli és nyugati sarkán jelenik meg. A tanmedence színvilágát az élénk árnyalatok határozzák meg, így az alapszín itt meleg, világos. Oldva a nagy felületeket, esetlegesen elhelyezett rések vannak a nyugati, illetve a déli homlokzatokon.

 


 

Funkcionális elrendezés

A teljes főépület alatt a –1. szinten 81 férőhelyes parkolószint húzódik, ahonnan zsilip beiktatásával füstmentes lépcsőház és lift vezet a földszinti előcsarnokba, illetve a további szintekre. Ezen a szinten kaptak helyet a gépházak, a trafó és egyéb kiszolgáló terek. A trafóház a terepadottságokat kihasználva a Kálvária út felől közvetlenül megközelíthető. Az épület vendégei a kapuként formált, üveg homlokzat mögé komponált előcsarnokon át lépnek a házba. A szinteket vertikálisan összekötő tömeg magában foglalja a nyitott lépcsőházat, valamint a panorámalifteket, így a fő funkciók első pillantásra áttekinthetők. Az előcsarnok a földszinten benyúlik a felsőbb szintek alá is. Ebben a zónában található a recepció egy kis ruhatárral és üzemeltetési helyiséggel, valamint a földszinti vendéglátóipari egységeket kiszolgáló szociális blokk. Innen nyílik az étterem fogyasztótere a leválasztható különteremmel, a gyermekek számára kialakított 500 m2-es játszóház, illetve a hátsó traktusban - már a terepszint alatt - a négy bowlingpályát is magában foglaló játékterem. A két szint belmagasságú tér lehetővé tette a recepció-szociális blokk felett az üzemeltetés-irányítás számára igényelt tárgyaló-irodablokk elhelyezését.

 


 

Az első emeleten található az épület gerincét képező uszoda és wellness központ. A vizes funkciókat kiszolgáló öltöző- és szociális blokk a feltorlódó forgalmat levezetni képes galériáról érhető el. Vegyes, öltözőkabinos és csoportos öltöző-rendszer született. Az kadálymentes öltöző a mozgáskorlátozott wc-t és zuhanyzót is tartalmazza. Az öltözőből nyílik a nemenként elkülönített, a tervezett létszámnak megfelelően kialakított vizesblokk. A medencetér a 33 1/3-os medence méreteihez igazodik. A medence hosszoldala mentén önállóan, a 2. emeleti lelátó galérián keresztül  utcai cipőben megközelíthető módon kapott helyet a négyszintes lelátó, amellyel mintegy 150 néző kényelmes elhelyezését lehet biztosítani. A medence körüli tér biztosítja az előírások szerinti zavartalan használatot. A Kálvária út felé konzolosan kinyújtott homlokzat előtt a pihenőzóna szinte kirakatban áll. A tanmedence a hátsó épületszárnyban kapott helyet, így igény esetén a két medencetér viszonylag könnyen leválasztható. A tanmedence szintén megközelíthető a lelátó felől, illetve a falak mentén elhelyezkedő padsor lehetővé teszi a közvetlen szülői felügyeletet is. A tanmedence kiszolgálását egy pelenkázóval ellátott vizesblokk biztosítja, gondolva a csecsemő-, vagy kisgyermek-úszásoktatásra. A létesítmény zöldfelülete a tanmedence új kijáratán át vehető használatba.

 

 

 

A wellness helyiségcsoport tartalmazza a különböző szaunákat, illatkamrákat, illetve a masszázs egységet is. A terület komfortját a bejáratához telepített pool-bár is növeli. A terület végleges arculatát a belsőépítészet és a speciális uszodatechnológia adta meg. A fitness-zóna erőgép-teremből, valamint két kisteremből áll. Az önálló működés biztosítását külön kétnemű öltözőblokk és büfé szolgálja, így az uszodai öltöző igénybevétele nélkül, közvetlenül is elérhető ez a funkció. A fitness-blokk mellett, annak kiegészítéseként került kialakításra a kb. 120 m2-es terület, amely kedvező elhelyezkedésével, szabadon kialakítható belső terével értékes kiegészítője lesz a szabadidőközpont szolgáltatásainak. A fitness-ezotéria funkciókat jó idő esetén a tetőteraszon e célra kialakított edzőterasz is kiegészítheti.

 

 

 

A tetőn, a két lépcsőházi mag között egy 250 m2-nyi, szabadtéri rendezvényekre alkalmas terasz van. A nyári használatot pergola gerendák, illetve az azokra szerelhető kitolható árnyékolóponyvák teszik kellemessé. A rendezvényeket kiszolgáló helyiségek – vizesblokk, tálaló, raktár – a déli lépcsőházi blokkba kerültek.

Szerkezeti kialakítás

A ház alápincézett, nyugati harmada F+2 emeletes, a közlekedő magok a tetőre is felvezetnek. Az uszodai oldalon a szintszám P+F+1, a csarnoktér peremén galéria található. A tanmedence alápincézett, egyszintes épületrész, amely a terep emelkedése miatt az I. emelet magasságában helyezkedik el. A gépészet, vízgépészet befogadására a földszint felett több helyen közbenső szintek kerültek kialakításra. A jól hőszigetelt ház három dilatációs egységet alkot, amelyek az uszodacsarnok és a tanmedence határán, illetve a támfalak szerkezeteinél találhatók. Az épület alapozása fúrt cölöpökkel történt, a pincefalak 15-30 cm vastag monolit vasbeton faltartók, a pince terheit 15-20 cm-es padlólemez osztja el. A monolit vasbeton lépcsőházi-, lift- és merevítőfalak, valamit lépcsők alkotják a ház merevítő rendszerét.

 


 

Az uszodacsarnok teteje hat falpilléren nyugszik. A 2,70 méterenként álló, párosával beemelt, 27 m fesztávú háromcsuklós, íves tartók a monolit vasbeton födém szerkezetre támaszkodnak. Az úszómedencék 30-60 cm falvastagságú vasbeton dobozok, szigetelésük kent vízszigeteléssel, illetve vízzáró fugázású, mázas csempézéssel biztosított. A tanmedence tetejét acélpillérekre és vasbeton pengefalakra támaszkodó ragasztott fatartók alkotják, 2,70 méterenként elhelyezve. A homlokzati függönyfalak, az üvegtetők és íves felülvilágítók acél-, illetve porszórt alumínium szerkezetűek. Az előcsarnok lépcsőit ragasztott üvegmellvédek kísérik.

 

(szöveg: részletek a műleírásból)
fotó: Rombauer Gábor képei az átadás előtt, 2009-ben

 

 

 


Uszoda és szabadidő-központ, Szentendre
vezető tervezők: Farkas Zoltán, Rombauer Gábor
építész munkatársak: Pinczel Edina, Csizmadia Zsuzsanna
tartószerkezetek: Dufner István – D-PLAN 2002 Kft.
épületgépészet: Oltvai András – OLTVAI Gépész Stúdió
elektromosság: Palai László, Kiss Vilmos
konyhatechnológia: Straub Ágnes – SZIGMAVILL Mérnöki Szolg. Bt.
vízgépészet: Szebeni Gábor – VÍZxVÍZ99 Tervező Iroda Bt.
közlekedés: Visnyei Ilona – VIA-COMP Mérnöki Iroda Kft.
kertészet: Sági Ilona – VÁRKERT Műszaki Tervezési Kft.
közművek: Kádár László – KÁDÁR-KOMPLEX Kft.
elektromos közmű: Kovácsics Tibor – INTECH Kft.
generáltervező: Farkas és Zarándy Építész Stúdió, Térműhely Kft.
tervezés éve: 2007
bruttó szintterület: 8500 m2
építtető/megbízó: Raiffeisen Property Lízing Zrt.
beruházó: AQUA PALACE Kft.
generálkivitelező: Arcadom Zrt.

az uszoda honlapja >>