Nézőpontok/Kritika

Vukoszávlyev Zorán - Szentirmai Tamás: Kortárs portugál építészet

2011.03.14. 09:49

1000 színes fotó és rajz a Terc Kiadónál megjelent kötetben.

A kortárs portugál építészet mély szellemi gyökerekkel kapcsolódik a nyugat-ibériai területek több ezer éves kultúrájához. A kötet a 20. századi történeti hátteret értelmező, a mai társadalmi közeget vizsgáló alaptanulmányok mellett a mai portugál építészeti tendenciák elemzését adja esszé formájában, gazdagon illusztrálva. Ezt egészíti ki a legfontosabbnak ítélt mai épületek részletes, képekkel, építészeti ábrákkal, illusztrációkkal (1000 színes fotó és rajz) bőven ismertetett szakkritikai értékelése építészmonográfiák keretében. A könyv bepillantást enged egy meglepően magas színvonalú és identitással rendelkező regionális kultúrába.

 

 

 

Előszó
A KORTÁRS PORTUGÁL ÉPÍTÉSZET stilárisan és alkotómódszertan vonatkozásában is meghatározó építészeti kört jelent az ezredforduló építészetében. A portugál modern építészet - amely a diktatúra alatt éveken át az európai építészeti kapcsolatok határterületein fejlődött - a politikai átmenet évei után lassan bekapcsolódott a nemzetközi vérkeringésbe, legfőképpen Álvaro Siza különleges jelenlétével, akiben a mester és a köznapi ember poetikus tehetsége az ország különleges történetiségének megjelenítőjére lelt.

A könyv nemcsak Siza munkásságával foglalkozik, hanem az őt követő nemzedékek jelentős és innovatív építészeinek alkotásain keresztül is keresztmetszetét adja a kortárs portugál építészetben megjelenő példaértékű jellemzőknek. Az építészek által megismerjük az ország két szellemi központját: Lisszabont és Portót. E két város - egyik a tengerparton, a másik folyó mellett - magában hordozza egyrészt a történeti, másrészt a legfrissebb kortárs építészetet; kimeríthetetlen lehetőséget biztosítva a hely emlékezetéből és a helyénvalóság modern viszonyulásának, mély beágyazódottságának kortárs megjelenítésére. A hagyományok beépüléséveI a mindennapok ezredvégi kultúrájába közelebb kerülhetünk egy európai regionális kultúrkör megértéséhez.

A portugál építészet és annak nemzetközi elfogadottsága jelentős figyelmet kapott az utóbbi időben a szakírásban. Olyan portugál építészek, mint Fernando Távora, Álvaro Siza és Gonçalo Byrne munkássága ráirányította a figyelmet a ma már nemzetközileg ismert építészek: Eduardo Souto de Moura, João Luis Carrilho de Graça és a fiatalabb nemzedéket képviselő Paulo David, João Mendes Ribeiro, valamint az ARX Portugal, az Aires Mateus és a Promontório iroda munkáira.

A portugál népi-vernakuláris építészetben végzett kutatómunkásságuk egy elllentétes folyamatot indukált. Megkérdőjelezték a modernitást, amennyiben kiijelentették, hogy a modern építészet nem az idő szelleméből építkezik. Valójában ez már csak megerősítése volt az ismert tételnek: "a modern építészetnek a kezdetekről kell indulnia" - vagyis az alapot a "portugál ház" jelentette.

Egy új építészgenerációt szeretnénk bemutatni, akiknek a munkái további perspektívákat nyitnak meg a portugál építészetben, annak ellentmondóan, hogy általában a mesterek alapos vizsgálatából indulnánk ki. Ezen fiatal építészekre, akik néhol erősebben, máshol kevésbé egyértelműen egy egységes "harmadik generációt" alkotnak, sokszor jellemző a kettősség: a külön utakon járás és a nemzetközi trendekre való odafigyelés. Az építészet új kihívásaira választ adó kortárs munkák a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerültek a 2004-es Velencei Építészeti Biennálén is.

A megkapó táj ideális keretet nyújt az építészi alkotófolyamatok számára. Az allkotói fejlődés alapját a táj hoz való felelősségteljes kapcsolat és az a szándék jelennti, amely újragondolja a modern építészet jel- és eszköztárát a különleges aspekktusokban. Mindezek eredményeképpen a portugál építészek alkalmasak összhangot teremteni a gazdag portugál hagyományok, amelyek a tájban foglaltatnak és a gyors modernizáció, valamint fejlődés erőteljessége között.

Kiadó: TERC Kft.
Megjelenés: 2010
Oldalszám: 328
Formátum: 214×300 mm
ISBN 978 963 9968 11 0
Ár: 6.800 Ft helyett 5.440 Ft

Portugál építészet