A WELL kifejezéssel több éve visszatérően találkozhatunk szakmai eseményeken, szakcikkekben, építészeti témákat érintő fórumokon vagy épp beruházások során. A Decor Floor szakértői összefoglalják, milyen szempontokat kell szem előtt tartani burkolatok és segédanyagok esetén.
A WELL Building Standard a munkaadóknak, fejlesztőknek, bérbeadóknak, felhasználóknak, építészeknek, tervezőknek, üzemeltetőknek, mérnököknek, szervezeteknek és a HR-nek jött létre. Lényege és egyben célja a munkahelyi jóllét megteremtése, biztosítása. 10 fő témakörből áll (levegő, víz, tápanyagok, fény, hőkomfort, mozgás, akusztika, közösség, tudatosítás, anyaghasználat, elme), ezek a fogalmak azok a tényezők, amelyek befolyásolják az épületben tartózkodók egészségét. Ha mindezek szabályozva vannak és egy szigorú szabályok szerint meghatározott minősítési rendszernek meg tudnak felelni, úgy az adott épület/belső tér megszerezheti a WELL minősítést.
Egyre több gyártó és forgalmazó kezd becsatlakozni a WELL szellemiségébe, ám a mai napig rengeteg félreértés van a minősítést illetően. Fontosnak tartjuk, hogy tisztázzunk pár gyakran előforduló félreértést a téma kapcsán, hiszen a Decor Floor is oszlopos tagja a “WELL követeknek", valamint edukatív habitusunk megköveteli ezt.
A legfontosabb (mellyel kapcsolatban talán a legtöbb félreértés van), hogy WELL minősítést kizárólag épületek kaphatnak, gyártók, konkrét termékek nem.
Ez a minősítési rendszer nem termékek minősítésére lett létrehozva, hanem egy komplexebb, mindent átfogó megoldást nyújt azok számára, akik valóban fontosnak tartják a munkahelyi környezet megfelelő, egészséges, fenntartható kialakítását. Ez nem csak a munkavállalókra, környezetünkre is pozitív hatással bír.
Azonban ahhoz, hogy támogassuk az építészek, belsőépítészek munkáját, kollégáink alaposan körbejárták a témát, így olyan esetekben, amikor már egy építés indulásakor cél a WELL minősítés megszerzése, minden igényt kielégítő javaslatokat tudunk tenni portfóliónkból válogatva.
Hidegburkolatok esetén a Florim bizonyos termékeit vizsgáltuk, melyek eleget tesznek a meghatározott feltételeknek. A gyártó számos márkával és kollekcióval rendelkezik, így nem kell megalkudni se típus, se dizájn tekintetében.
Melegburkolatok esetén 2 fő partnerünk széles palettájából is lehet válogatni, amennyiben cél a WELL minősítés megszerzése: a Milliken, mint a WELL Living Lab egyik alapító tagja, a kezdetektől célul tűzte ki a fenntartható gyártást, és nagy örömmel csatlakozott a WELL-hez évekkel ezelőtt, így természetesen minden egyes padlószőnyege magabiztosan választható.
A modulyss belga szőnyeggyártó cég is fáradhatatlanul dolgozik a fenntarthatóság érdekében, így számos minősítéssel és termékadatlappal tudja biztosítani a WELL kritériumoknak való megfelelését.
Az LVT is egy igen gyakran választott burkolat típus nagyforgalmú, közületi területek esetén, így fontosnak tartottuk, hogy egyik legfőbb partnerünk, az Aspecta termékeit is tüzetesen megvizsgáljuk. Nagy örömmel vettük tudomásul, hogy a gyártó magas minőségű LVT burkolatai eleget tesznek a lentebb részletezett elvárásoknak.
Habár nem forgalmazunk segédanyagokat, sok éves tapasztalatunkból merítve bizonyos ragasztókat is megvizsgáltunk, melyeket gyakran használnak kivitelezők az általunk forgalmazott termékek burkolása során. A Baumit és a Mapei neve sokaknak ismerősen csenghet, e két gyártó bizonyos termékei legálisan alkalmazhatók.
Az alábbiakban listázunk egy rövid összefoglalót, melyből megismerhető, hogy milyen szempontokat kell szem előtt tartani burkolatok és segédanyagok esetén, amennyiben cél a WELL minősítés megszerzése.
I. ’X06 VOC Restrictions’ - Minimalizált VOC károsanyag kibocsátás, mellyel elkerülhető a belső levegő szennyezése.
A megoldás: alacsony vagy zéró VOC-kibocsátással rendelkező termékek választása. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a gondos anyagválasztás felgyorsítja a VOC elgázosodását, azaz a belső levegő maximális javulását eredményezi, mellyel csökkenthetők a kötelező szellőztetések, speciális szellőzőrendszerek kiépítése.
’Limit VOCs From Wet-Applied Products’ – Nedvesen felhordott termékek VOC szintjének limitálása.
Abban az esetben használhatók nedvesen felhordott anyagok az épületen belül, amennyiben megfelelnek az alább felsorolt kritériumoknak.
’Restrict VOC Emissions From Furniture, Architectural And Interior Products’ – Bútorok, egyéb építészeti és belsőépítészeti termékek VOC szintjének limitálása.
Az egyes termékek megfelelnek a WELL által közzétett küszöbértékeknek és rendelkeznek meghatározott pontokkal.
Forrás: https://v2.wellcertified.com/en/wellv2-3.1/materials/feature/6
II. ’Materials Transparency’ – Felhasznált anyagok átláthatóságának elősegítése az építőanyag- és termékellátási láncban.
A megoldás: a tudatos (piaci) magatartás számos közzétételi eszköz bevezetését generálja melyek a biztonságosabb, ellenőrizhetőbb alapanyagok átláthatóságát eredményezik. A címkék elősegítik az ellátási lánc átláthatóságát és egyfajta hidat képeznek a gyártók és a felhasználók között. Mindez edukatívan is hathat a felhasználókra, hiszen a címke egyfajta tájékozott döntéshozatalra késztet, utánaolvasást követel.
’Select Products With Disclosed Ingredients’ – Válasszon közzétett összetevőkből álló terméket.
Az épületen belül található összes berendezés legalább 50%-ának vagy 25 különálló, tartósan telepített terméknek (padlóburkolat, szigetelés, nedvesen felhordott termékek, mennyezeti és fali szerelvények stb), plusz bútoroknak közzé kell tenni az összetevőit.
’Select Products With Enhanced Ingredient Disclosure’ – Válasszon kibővített összetevőkből álló terméket.
Legalább 15 különálló, tartósan beépített termék (beleértve a padlóburkolatot, a szigetelést, a nedvesen felhordott termékeket, a mennyezeti és fali szerelvényeket és rendszereket), plusz bútorok esetében a WELL által előírt követelményeknek teljesülni kell.
’Select Products With Third-Party Verified Ingredients’ – Válasszon harmadik fél által ellenőrzött összetevőket tartalmazó terméket.
Legalább 15 különálló, tartósan beépített termék (beleértve a padlóburkolatot, a szigetelést, a nedvesen felhordott termékeket, a mennyezeti és fali szerelvényeket és rendszereket), plusz bútorok esetében a következő követelményeknek kell teljesülni.
Forrás: https://v2.wellcertified.com/en/wellv2-3.1/materials/feature/7
A Decor Floor kollégái bármilyen felmerülő kérdés esetén állnak szíves rendelkezésre!