Programok

Xenakis-nap a Magyar Zene Házában

2022.05.25. 13:47

A Magyar Zene Háza egy egész napos programsorozat keretében tiszteleg Iannis Xenakis építész-zeneszerző – a Hangdóm egyik ihletőjének – munkássága előtt. A látogatók elsőként egy kerekasztalbeszélgetésen vehetnek részt XENAKIS ÉS A GÖRÖG SZELLEM címmel, majd workshop következik, este pedig koncert zárja az eseményt. 

URBANUM KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS: XENAKIS ÉS A GÖRÖG SZELLEM

Éppen 150 évvel ezelőtt a fiatal, klasszikus gondolkodású Nietzsche még úgy látta, esztétikai és fogalmi struktúráink mind a görög tragédia, végső soron pedig a zene szelleméből bújnak elő. A hagyományos (tudomány-)történetírás még ennél is régebb óta él azzal a feltételezéssel, hogy a modern európai gondolkodás az antik görögök racionális attitűdjére megy vissza. Azonban az újkori tudományosság születése és Nietzsche óta sokszor úgy érezzük, szinte minden megváltozott. Az 1958-as brüsszeli világkiállítás a háborúból újjáéledő Európa szellemét két építészeti alkotásban látja megtestesülni: az Atomium a természet titkait felfedező, a Xenakis által tervezett Philips pavilon pedig a titkokat létrehozó új ember emlékműve.

Ami közös bennük, az a struktúrától megittasult szemlélet: Xenakis saját kompozíciója (a híres Metastaseis) alapján alkotta, pontosabban annak szerkezetéből vezette le világhírű hiperbolikus paraboloidját. A létrejövő transzdiszciplináris élmény nem csak egy esztétikai és műszaki mérföldkő, hanem egy új kor paradigmája (melyet maga Xenakis később a szintén matematikai, antik inspiráltságú Politópokban bontogatott tovább). Később a tragédia születéséhez is visszatér: az 1987-es Kassandra tulajdonképpen a dialektika lehetőségeinek vizsgálata egy struktúrák utáni korban – ahol az építészet már nem ´megfagyott zene´, hanem inkább a dinamikus dialektika szelleme, mely a zenével párhuzamos folyamként halad. A beszélgetés a Xenakis-életmű csomópontjai mentén szerveződik, de ennél sokkal többről kíván szólni: a műalkotás eredetéről a struktúra és a ráció szelleméből.

Résztvevők

Kulcsár Géza, kutató, író, Urbanum & MOME (moderátor)
Bali János, zenetudós, zenész, matematikus

MARK FELL WORKSHOP BEMUTATÓ

A Xenakis-nap keretében Mark Fell és meghívott vendégei másfél óra alatt létrehoznak egy 11 csatornás hanginstallációt. A szereplők 2-3 dolgozóállomáson, a rendelkezésre álló eszközökkel (moduláris szintetizátor, diktafonok) másfél óra alatt rögzítenek és szerkesztenek hangokat. A megszerkesztett hangokat egy 11 sávos keverőn keresztül 11 Genelec-hangszóróra küldik ki. A 11 hangszóró URH rádiósugárzónak és akkumulátoroknak köszönhetően teljes mértékben vezeték nélküli, tehát gurulós kocsikkal szabadon mozgatható. A zárt ajtók mögött zajló felvételre szánt másfél óra után a résztvevők – már a publikum előtt – további másfél órán keresztül, kalapból kisorsolt instrukciókkal járulnak a keverőhöz, ahol paramétereket változtatnak, majd kiválasztanak 1 hangszórót, amit újrapozicionálnak a térben. Az így létrejövő, másfél órán keresztül ismétlődő folyamatban születik meg a közönség által hallható, állandóan változó hanginstalláció.

MARK FELL & OKKYUNG LEE | UMZE: XENAKIS - PHLEGRA

Mark Fell negyedszázada aktív, nagyhatású multidiszciplináris művész és rendhagyó zenei producer, életműve az elektronikus zenei stílusok és az experimentális műfajok struktúrájának, ideológiájának tanulmányozására épül. Okkyung Lee improvizatív és kísérleti zenékben is aktív, széles körben, sokakkal együttműködő dél-koreai születésű, Amerikában élő csellós. A Magyar Zene Házában megvalósuló egyszeri projekttel a görög-francia Iannis Xenakis építész-zeneszerző munkássága előtt tisztelgő napon egy olyan, újonnan született művet mutatnak be, amely az idő és a zenei struktúrák viszonyának kérdésétől eljut az építészetig és görög filozófiáig. Okkyung Lee improvizatív játékát Mark Fell saját elektronikus zenei eszköztárával egészíti ki, és mindezt egy térben elhelyezett nyolccsatornás hangrendszeren keresztül élheti át a közönség. Fell és Lee koncertje előtt az UMZE mutatja be Xenakis Phlegra című művét.

A XENAKIS-NAP PROGRAMJA

16:15 - 17:15 
XENAKIS-NAP: Urbanum Kerekasztal-beszélgetés: Xenakis és a görög szellem struktúra és ráció az építészetben és a zenében (Könyvtár)

17:15 - 17:30
szünet

17:30 - 19:30 
XENAKIS-NAP: Mark Fell workshop bemutató (Előadóterem)

19:30 - 20:00
szünet 

20:00 - tól 
UMZE: Xenakis - Phlegra (Koncertterem) majd Mark Fell & Okkyung Lee (Koncertterem)

Helyszín: Magyar Zene Háza, 1146 Budapest, Olof Palme stny. 3.