Egyéb cikkek

XIII. kerületi városközpont az Árpád hídnál

2008.02.29. 11:13

Rangsorolás nélküli díjban részesült 6. sorszámú pályamű, szerzői:
Pomsár és Társai Kft.
Gerő Balázs, Pomsár András, Zikkert Zoltán, Rhorer Ádám, Hambek Zoltán

Rangsorolás nélküli díjban részesült 6. sorszámú pályamű, szerzői:
Pomsár és Társai Kft.
Gerő Balázs, Pomsár András, Zikkert Zoltán, Rhorer Ádám, Hambek Zoltán

 

 


Részletes bírálat:

 

A forgalmas csomópontnál új városközpontot vízionál, a jelenlegi forgalmi rendszer megtartása mellett.

A legalsó szinteken (-3-4. szint), elhelyezett parkolók felett, amelyeknek ki-és behajtói jól elhelyezettek, kellően megosztottak. Kedvező és egyedi javaslata, hogy a közönség részére szolgáló (-1-2 szintek) gyalogos forgalmú szinteket egy mesterséges tó (kráter) köré szerkesztett teraszos rendszerrel oldja meg, kapcsolatot teremtve a metró peron és aluljáró szintjeivel.

Jól megszervezi a járda szintre való feljutást, többféle eszközzel (lift, lépcső, rámpa) és több ponton. A járdaszintről szintén több ponton fel lehet jutni, egy szépen megfogalmazott tetőkertbe.

A tetőkertből emelkednek ki a különböző magasságú, de azonos átmérőjű henger alakú iroda tornyok, illetve a szállodai torony a nyugati oldalon. Az építészeti gondolat nem kellően differenciált.

A terület északi sarkán egy szabadtér köré helyezi el a konferencia funkciókhoz is kapcsolódó többcélú, például kulturális rendeltetésű rendezvény teret.

A pályamű közlekedési szempontból kidolgozott, javasolt kapcsolatrendszere széleskörű. A terület közlekedési rendszere a mai állapotot konzerválná, bár jól kapcsolódik hozzá. Jó helyen, az Árbóc utcában teszi le a ma még szükséges távolsági buszmegállókat.

Javaslatot tesz a tetőkert szintjéről az északi térnegyed zöldterülete és a József Attila színház tömbje közötti gyalogos kapcsolatra (üveghíd).
A terv előnye, miszerint a –1-2 szinttel van kapcsolata, egyben hátránya is, hiszen túl mélyre nyomja le a közösségi használati szinteket, a környezetéhez, pl: csomóponthoz képest.

A pályaművet a Bíráló Bizottság elsősorban városépítészeti gondolatai, és annak átgondolt megfogalmazása miatt 2,6 millió forintos rangsorolás nélküli díjazásban részesíti.