Helyek

XXIII. UIA Építészeti Világkongresszus - magyar siker, pezsgés és dráma Torinóban

2008.07.09. 11:29

Az Építészek Nemzetközi Szövetsége (UIA) megalakulásának 60. jubileumára hívta össze háromévente esedékes világkongresszusát. Bizalmat szavazott hazánknak a közel 300 fős közgyűlés, így a második régióba tartozó 29 ország közül Görögország, Libanon és Oroszország mellett Magyarország vehet részt a tanács munkájában az elkövetkezendő három évben.

Az idei UIA világkongresszus helyszíne az észak-olaszországi Torinó volt, annak is Lingotto elnevezésű hatalmas épületkomplexuma, amely korábban a Fiat gyárcsarnokainak adott otthont, mostanság pedig hasonlóan nagy volumenű rendezvények helyszínéül szolgál, közel tucatnyi, 50-2000 személy befogadására alkalmas konferenciateremmel, üzletekkel, vendéglátó egységekkel, szállodával, irodákkal. A Lignotto távoli szomszédságában - tőle mintegy 2 kilométerre - található, 6500 férőhelyes Palavela multifunkcionális központ volt a világkongresszus másik fő „fő tere”, ahol - többek között - a nyitógálát, a népszerű kerekasztal-beszélgetéseket, és a rendezvényzáró programokat tartották.

Olaszországra figyeltek a világ építészei

Az idei, gazdag szakmai programkínálattal (kiállítások, koncertek, építészeti túrák stb.) és mintegy 700 (!) párhuzamosan futó előadással tarkított találkozó közel 10 ezer résztvevőt vonzott Olaszországba a világ minden tájékáról, a 2011-es tokiói UIA-rendezvényre ennél is több, mintegy 12 ezer látogatóval számolnak a szervezők.



A XXIII. UIA Építészeti Világkongresszus hangsúlyos alapfelvetései

Kultúra - A múlt

Az építészet interpretálja, átörökíti a tradíciókat, az időfolyamban közvetíti a népek történelmét és kultúráját. Az építész személyes és szakmai felelőssége, hogy generációkról generációkra méltó módon közvetítse az emberiség kultúráját.

Demokrácia - A jelen

Az építészet különböző tevékenységek és alkotórészek együttese. A jelen építészetének - a demokratikus vívmányok és a kommunikációs technikák hatékony kiaknázásával - megoldást kell találnia minden társadalmi réteg szükségletére. Olyan építészetre van szükség, amely az individualizmus túlzásai helyett szembenéz a tapintható, tömegeket érintő problémákkal.

Remény - A jövő

Kézzelfogható eredményekre van szükség a területfejlesztésben, a meglévő forrásokhoz alkalmazkodó környezet kialakításában. A zöld építészet a környezet védelmére, fenntarthatóságára helyezi a hangsúlyt. Az építész etikai felelősséggel tartozik egy olyan világért, amely örökül hagyható a jövő nemzedéke számára.



Afrika bizalmat kapott
A 2014-es, nagy presztízsű szakmai rendezvényért két földrész - Ázsia és Afrika - szállt versenybe Torinóban.
A délkelet-ázsiai esélyesnek Szingapúr számított talán utolsó percig, vetélytársaként a dél-afrikai Durban város lépett fel. Az UIA közgyűlés - köztük a négy magyar küldött - összesen 244 voksot adott le a jelöltekre, s a szavazás meglepően szoros végeredményt hozott. Gyakorlatilag 2 szavazatnyi különbséggel dőlt el, hogy a 2014-es világkongresszust az afrikai városban tartják. A szavazás végeredménye jelképértékűnek is tekinthető, hiszen az idei építésztalálkozó központi témái a kulturális sokszínűség továbbörökítésének fontossága és a szolidaritás voltak.



Dráma: váratlanul elhunyt az elnökjelölt
Az idei világkongresszust sokkoló tragédia árnyékolta be: váratlanul - a világtalálkozó utolsó előtti napján - elhunyt Giancarlo Ius olasz építész-tervező, a XXIII. UIA Építészeti Világkongresszus főszervezője. Az 55 éves - a kongresszus idején is igen aktív - szakemberrel július 5-ére virradó éjszaka szívroham végzett, a hotelszobájában érte utol a végzet. Giancarlo Ius, aki 2005 óta töltötte be az UIA alelnöki tisztét, a július 5-ei tisztújító közgyűlésen kapta volna meg elnöki kinevezését. A tragikus - vis major - fordulat nyomán az egyetlen jelöltként induló ausztrál építész, Louise Cox kapta meg három évre az elnöki tisztséget.

Kilenc tagú szakmai delegáció képviselte hazánkat
Ami a magyar vonatkozást illeti: említést érdemlő fejlemény, hogy a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) kezdeményezésére és szervezésében népes magyar delegáció képviselte hazánkat az UIA idei világkongresszusán, három szakember (dr. Becker Gábor, Csanády Gábor, Szekér László) előadást is tartott a rendezvényen.

Az UIA világkongresszus magyar résztvevői (valamennyien a MÉSZ tagjai):
1. Dr. Becker Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar dékánja,
2. Csanády Gábor, a Debreceni Egyetem Műszaki Főiskolai Kar docense,
3. Földes László, az UIA International Competition Commission, magyar tagja,
4. Jeney Lajos okl. építészmérnök,
5. Patonai Dénes, a MÉSZ volt elnöke,
6. Kálmán Ernő, a MÉSZ jelenlegi elnöke,
7. dr. Kiss Zsolt István, okl. építészmérnök,
8. Mikó László, az Architecture Council of Europe (ACE) magyar tagja,
9. Szekér László, az UIA-ARES (Megújuló Források Munkacsoport) magyar tagozatának vezetője.



Bizalmat szavaztak Magyarországnak
Az UIA 5 régióra osztotta fel a kontinenseket, világtérségeket. Hazánk besorolása szerint a 2. régió tagja, a kelet-európai államok, közel-keleti országok között foglal helyet. Az UIA tanácsában (végrehajtó szerv) minden régiót 4 ország képviselhet. Az idei világkongresszuson a közgyűlés arról is szavazott, hogy régiónként mely államok képviselői kerülnek be a 20 országot számláló UIA-tanácsba.
Kedvező hír, hogy hazánknak is bizalmat szavazott a közel 300 fős közgyűlés, így a második régióba tartozó 29 ország közül Görögország, Libanon és Oroszország mellett Magyarország vehet részt a tanács munkájában az elkövetkezendő három évben. A tanács főbb feladatai: a szervezet működtetése, a soros kongresszus előkészítése, az UIA 22 munkaprogramjának, 3 munkabizottságának koordinálása. Az UIA kongresszusa beválasztotta Magyarország jelöltjét, Földes Lászlót az UIA Councilba, amely 2011-ig végzi majd tevékenységét.

Négy magyar szavazat az UIA közgyűlésben
Az UIA döntéshozó szerve, a közel 300 fős közgyűlés háromévente - a világkongresszuson - ülésezik. A közgyűlésben a tagországok a taglétszám arányában foglalhatnak helyet; Magyarország 4 szavazattal bír. Az idei világkongresszuson Kálmán Ernő, a MÉSZ elnöke, Mikó László, Földes László, Szekér László okl. építészmérnökök adtak le voksokat a napirendi kérdésekben (működési alapszabályzat módosítása, az elmúlt három év pénzügyi beszámolójának elfogadása, a 2014-es helyszín kiválasztása stb.).



Goodwill - Jó a hírünk az UIA-ban
Az UIA-ban kedvező a magyar építészek megítélése - tapasztalja Szekér László építész -, jó hírünket vitte a világban Böhönyei János, aki évtizedekkel ezelőtt - hosszú ideig - az UIA alelnökeként tevékenykedett, személye nagyon népszerű volt, munkáját máig számon tartják a világszervezetben. Nem hanyagolható el a másik fontos múltbéli magyar vonatkozás sem: az UIA 1948-as megalapításának ötlete a magyar származású építésztől, Pierre Vagotól származik. Ami pedig a jelent illeti: bizalmat szül a MÉSZ és a jó nemzetközi kapcsolatokat ápoló magyar építészek egyre aktívabb szerepvállalása az UIA munkabizottságokban.

Magyarok a kiállítók között
Valamennyi résztvevő ország - így hazánk is - kapott standot a kiállítói csarnokban. A Magyar Építőművészek Szövetsége a világkongresszusra külön audiovizuális és nyomtatott kiadvánnyal készült.

A magyarok filmje: Építészet XX
Építészet XX címmel, A XX. századi magyar építészet egyes kimagasló törekvései alcímmel 45 perces filmet állított össze a MÉSZ megbízásából Csontos János rendező. Az 1500 példányban megjelenő kiadvány a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával készült el, s a rendezvény ideje alatt folyamatosan vetítették a magyar kiállítói standon.
A film tartalmát szolgáltató forrásanyagok (nem teljes):
- Szegő György - Haba Péter: 111 év - 111 híres ház
- Ritoók Pál (főszerk.): Magyar építészet - A szecessziótól napjainkig
- Lőrinczi Zsuzsa: Vidéki építészeti kalauz
- Gerle János - Kovács Attila - Makovecz Imre: A századforduló magyar építészete
- Pamer Nóra: Magyar építészet a két világháború között
- Vargha Mihály: Magyar építészet, Gyorsjelentés
- Bojár Iván András: Új magyar építészet

Fényáteresztő beton - Amit a világnak megmutattunk

Az UIA Építészeti Világkongresszusra a MÉSZ színes kiadvánnyal is készült, melyben rövid beszámolók olvashatók a szervezet közelmúltban megrendezett szakmai rendezvényeiről, valamint az építészeti hungarikumoknak és a karakteres - nemzetközi viszonylatban is számon tartott - magyar építészeti korszakoknak (szecesszió, bauhaus, organikus építészet) is több oldalt szentel.
A magyar standon egy különleges és látványos magyar innovációval, a Litracon elnevezésű fényáteresztő betonnal is megismerkedhetett a nemzetközi közönség - a kiadvány a találmányról részletesen beszámol -, Losonczi Áron fiatal építészmérnök szabadalmát nagy érdeklődés övezte a torinói kiállításon.

fotók és beszámoló: Szekér László és Mesterházy Mónika

A rendezvény hivatalos weboldala:
www.uia2008torino.org/U8T/Engine/RAServePG.php

További hírekkel és anyagokkal folytatjuk a beszámolót! (a szerk.)