Közélet, hírek

Zámbó Ernő statikus tervező kapta a Csonka Pál Emlékérmet 2007-ben

2007.07.10. 09:50

Zámbó Ernő okleveles építőmérnök és acélszerkezeti szakmérnök alkotópárosban már egyszer elnyerte a MÉSZ kitüntetését.

Csonka Pál Emlékérmes 2007-ben Zámbó Ernő okleveles építőmérnök, okleveles acélszerkezeti szakmérnök. Zámbó Ernő 1999-ben kapott már „alkotó-pár” kategóriában Csonka érmet Callmeyer Ferenccel a budai "Amerikai Iskola" tervezéséért. (Az alapszabály nem zárja ki, hogy ugyanaz a személy egyéni statikusi alkotó kategóriában is részesülhessen Csonka éremben.)

Részlet Roth János DLA, Ybl-díjas építész ajánlásából:
„Minden feladatot mérnöki alkotásként kezel, egyenrangúan az építészeti alkotással. Nemcsak kiszolgálja az építész-koncepciót, hanem azt nagy empátiával befolyásolja, alakítja és elmélyíti. Legutóbbi közös munkánk a Váci Piarista Rendház és Gimnázium új Tornacsarnoka és a margitszigeti domonkos-rendi kolostor egy évtizede tartó helyreállítása. Mindkét munkánál újszerű feladatok érzékeny megoldásaiban voltunk egymás partnerei.”


Részlet Felcsuti László és Hegedűs Péter Ybl-díjas építészek ajánlásából:
„Évtizedek óta dolgozunk együtt, szinte minden munkánkon. A feladatokat soha nem tekinti rutin-munkának, kreatív alkotótársunk az épületek tervezése és megvalósítása során. A bonyolult, nagy odafigyelést és felelősségteljes döntéseket igénylő speciális feladatoknál ez a habitus különösen fontos. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár együttesének esetében is ilyen lelkiismeretes mérnöki, ugyanakkor az építészeti koncepciót is támogató módon oldotta meg a speciális feladatok sorát: a Wenckheim palotában nagy-terhelésű raktárak födémének kialakítása vékony födémlemezzel, új lépcsőház kialakítása csúszózsalus technológiával stb.”

 



A Csonka Pál Emlékérem rövid története

Visy Zoltán építész - az egykori tanítvány - javaslatára a MÉSZ Elnöksége 1988-ban megalapította a CSONKA PÁL EMLÉKÉREM díjat.
Az emlékérmet azóta minden évben július 8-án (vagy egy közeli napon) adta és adja át a MÉSZ mindenkori elnöke.

Idézet az Alapszabályból:
„Jelképezni hivatott ez az érem névadójának – életművével hitelesített – felfogását a mesterség, művészet és tudomány egységében élő, mindenkor az embert szolgáló, ennek érdekében művelőitől szilárd erkölcsi tartást igénylő építészetről. Ezt a kitüntetést ezért azok kapják, akik a fenti szellemben élve és dolgozva alkotó módon működtek együtt mint építész- és tartószerkezet tervezők, és ennek nyomán magas színvonalú építészeti alkotások valósultak meg; továbbá akik az építész- és tartószerkezet-tervezők képzésével és továbbképzésével ill. tudományos tevékenységükkel az első alapvető célt, nevezetesen az építész- és tartószerkezet-tervezők alkotó együttműködését jelentősen és igazolhatóan elősegítették.”

Tehát létezik egy „alkotó-pár” és egy „egyéni” kategória.
Eddigi kuratóriumi elnökök: Visy Zoltán, Reisch Róbert, Visy Zoltán, Dr. Finta József (jelenleg is).
Eddigi kuratóriumi tagok (többek között): V.Pázmándy Margit, Mentes Endréné Zöldy Sarolta, Zalaváry Lajos, Dr. Peredy József, Havady László, Dr. Finta József, dr. Becker Gábor (az utóbbi négy fő jelenleg is a Kuratórium tagja ill. elnöke).

Néhányan az eddig kitüntetettek közül: Rados Jenő, Fillipovich Rezső, Trautmann Rezső, M. Zöldy Sarolta, Dr. Gilyén Jenő, Peredy József, Dr. Finta József, Molnár Péter, Borvendég Béla, Dulácska Endre, Jurcsik Károly, Callmeyer Ferenc, Böhönyey János, Török Ferenc, Dr.Vámossy Ferenc, Nagy Tamás, Benczúr László, Dr. Matuscsák Tamás, Dr. Nagy Tibor.