1. Előzmény
Patartics Zorán építész, mint Kiíró, az általa kidolgozott kulturális programok, projektek támogatására TÁMOGATÓI PÁLYÁZAT-ot hirdetett meg a Pécs 2010 Európai Kulturális Főváros (EKF) programjához kapcsolódóan.
A Kiíró közreműködött a város azon pályázatának megalkotásában, mellyel a város elnyerte az EKF címet, majd a cím elnyerését követően az EKF érdemi munkáiban – a médiából is ismert okok miatt – nem vett, illetve nem vehetett részt. A támogatói pályázati kiírással a Kiíró célja az volt, hogy a 2010-es EKF évében megvalósíthasson olyan programokat, melyek a város nyertes pályázatának szellemiségét képesek megjeleníteni, az eredeti célokat részben megvalósítani. Mivel ilyen programok a hivatalos programsorban nem, vagy csak alig szerepelnek, és az ilyen programjavaslatok befogadásának az EKF hivatalos apparátusa nem teremtette meg a feltételeit, Kiíró a pályázati kiírásával kívánta felkínálni ötleteit, és azokhoz megteremteni a finanszírozás, a támogatás lehetőségeit.
Patartics Zorán ezzel kívánt hozzájárulni a 2010-es év nagyobb sikeréhez, valamint így kívánt a kezdeményezés, a civil ötletek hasznosítása és az új típusú együttműködések terén olyan mintát teremteni, melynek hiányában az EKF céljainak megvalósulását említeni üres beszéd csupán. (szerkesztői kiemelés)
A Kiíró a támogatói pályázattal lehetséges támogatók, és a hivatalos EKF apparátus számára kínált lehetőséget biztosítani arra, hogy az általa felkínált öt program megvalósítását támogassák, lehetővé tegyék.
A pályázati kiírásban a célok, szándékok meghatározása eképpen szerepelt:
„Felismerve az utolsó pillanat jelentőségét, és mérlegelve a megvalósítás lehetőségeit, valamint korlátait, felkínálom tudásomat, ismereteimet és munkámat olyan programok megvalósítására, melyek az EKF eredeti szellemiségét képesek felmutatni, és melyek így pozitívan befolyásolják az EKF amúgy rossz társadalmi megélését és megítélését. Mindezt teszem azért, mert az EKF eredeti céljai mellett elkötelezett vagyok, és ez arra ösztönöz, hogy tegyek egy utolsó kísérletet legalább részbeni megvalósításukra, miközben ezt érdemben sok más programtól alig remélhetjük.
Célom, hogy a programjaimmal létrejöjjenek olyan minták, amelyek a jövőre nézve példaként szolgálhatnak, és amelyek hiánya egyik oka az EKF eddigi negatív megítélésének. Ennek érdekében a tervezett programjaim kifejezetten célozzák, hogy a felvetett témák generálják és motiválják a kulturális tartalmú párbeszédeket, illetve maga a projekt a megvalósítása során is lehetőséget biztosítson a vélemények megfogalmazására, diskurzusok lefolytatására. Mindezek táplálják a városban élők kötődését, a közbizalmat, a konstruktivitást.
Mivel a jelenlegi támogatási rendszer és a programok logikája nem ad módot arra, hogy ötleteimet megvalósíthassam, azok finanszírozására támogatói pályázatot hirdetek meg.”
Kiíró a pályázati hirdetményét 2009. október 7-én hirdette meg, első közlésként az ECHO című pécsi kritikai szemlében, valamint megküldte az EKF hivatalos döntéshozatali és menedzsment szervezeteinek, szakmai szervezeteknek, valamint számos országos és pécsi nagyvállalkozásnak, e-mailben. A pályázat benyújtási határideje 2009. november 20. volt.
2. Benyújtott pályázatok
A támogatói pályázatra benyújtott pályázatok száma: 0, azaz nulla. A Kiíró által felkínált 5 programjavaslat egyikére sem érkezett támogatói ajánlat.
A pályázati kiírásra egyetlen, határidőn túli válasz e-mail érkezett, melyben a MOL NyRT. sajnálattal kinyilvánította, hogy nem áll módjában a programelemeket támogatni. (szerkesztői kiemelés)
3. A pályázat értékelése
A Kiíró megállapítja, hogy a pályázati kiírás nem volt sikeres, hiszen eredeti célját benyújtott pályázatok hiányában nem érhette el: nem lehet képes megvalósítani 5 programjavaslatát, és nem lehet képes ötleteivel hozzájárulni a Pécsi EKF sikeréhez.
A támogatói pályázat ugyanakkor eredményes volt. Eredményes abban az értelemben, hogy bár nem sikerült általa megváltoztatni a civil ötletek befogadásának méltatlan gyakorlatát, ezzel szemben csalhatatlanul felmutatta, hogy a jelenlegi EKF programszervezési és finanszírozási rendszer alkalmatlan az együttműködési kultúra fejlesztésére, mert érzéketlen, képzetlen, távolságtartó, kontraproduktív, pocsékoló, antidemokratikus. A pályázat eredményessége abban áll, hogy bebizonyosodott, az ilyen típusú kezdeményezések még csak reakciót sem váltanak ki a hivatalos döntéshozói és menedzsment körökből, semmilyen formában.
Mivel egyetlen támogatói pályázat sem érkezett, Kiíró számára nem áll rendelkezésre olyan adat, amely alapján értékelni tudná, hogy a pályázati kiírás követelményei, a programelemek tartalmi kérdései, az idő korlátok, vagy a támogatói érdektelenség lehetnek-e a sikertelenség okai.
4. A pályázati eljárás lezárása
A Kiíró a pályázati eljárást – annak sikertelenségének tudomásul vétele mellett – lezárja. A támogatói pályázat eredményeképpen támogatási szerződés nem jött létre, és a programelemek nem valósulnak meg.
A Pécs 2010 EKF programév 31 nap múlva elkezdődik, és 365 napig tart. Ezen időkorlátok ismeretében a jelen pályázat bármilyen más formában való újbóli kiírásával a programelemek megvalósítására már nem lehet elegendő idő. Kiíró ezért e helyütt kinyilvánítja, hogy a jelen pályázatnak eredménye végleges.
Kelt Pécsett, 2009. november 30-án
a Kiíró