Közélet, hírek

"Zöld" toronyház Mumbaiban

2007.11.27. 09:20

A zöld építkezés üzletté is vált, mégpedig nem mindig tisztává: mivel a környezettudatos épületek jól értékesíthetők, néhány vállalat hamis illúziókat kelt és azt állítja, hogy épülete ”zöld”.

Az utóbbi években egyre több zöld felhőkarcoló épül annak köszönhetően, hogy az emberekben végre tudatosult az épületek szén-dioxid kibocsátásának elképesztő mértéke. Ugyanakkor a zöld építkezés üzletté is vált, mégpedig nem mindig tisztává: mivel a környezettudatos épületek jól értékesíthetők, néhány vállalat hamis illúziókat kelt és azt állítja, hogy épülete ”zöld”.

A 13 milliós indiai nagyvárosban, Mumbaiban (egykor Bombay) épp most épül egy magát a város legzöldebb épületének valló toronyház. A 27 szintes Antilla épületet a látványterveken zöld növényzet borítja, mind a négy irányban élőfal keretezi, zöldtetővel és függőkertekkel rendelkezik.
Tervezői (Perkins + Will) épp a napokban büszkélkedtek az épület környezettudatos jellemzőivel, mondván növényfalai nemcsak a zöldterületet növelik a nagyvárosban, de a városi hőséget is megfékezik. Ha azonban a zöld homlokzat mögé tekintünk, azonnal kiderül, hogy a hatalmas épület anyagainak és építési módjának semmi köze a fenntarthatósághoz.

A toronyház India egyik legnagyobb magánvállalata, a Reliance Industries Ltd., és tulajdonosa, az Ambani család számára épül. A cég olaj- és gázforrások kutatásával és azok kiaknázásával foglalkozik, és ez a cég a világ legnagyobb poliészter előállítója. Az épület Mumbai igen drága kerületében, az Altamount Road-on épül. Mumbai a világ legsűrűbben lakott városa, egy négyzetkilométerén majd 30.000 ember él, a 160 méteres épületbe mégis csak 27 emeletet terveztek, nagy belmagasságokkal (összehasonlításképpen, ilyen sűrűség mellett egy 160 méter magas toronyházban rendszerint 60 szintet helyeznek el). A toronyház teljes alapterületéből 3300 m2-t csak a család lakóegysége foglal el.




A fenntarthatóság fogalma általánosságban a jelenlegi igények kielégítését jelentené a jövő generációk szükségleteinek veszélyeztetése nélkül. A világ azonban addig nem lesz fenntartható, míg ezt a felelősséget mindannyian fel nem vállaljuk. A fenntarthatóság nemcsak a zöldről, de az emberiességről is szól. A növényfalak ugyan nagyon kellemesek, mégsem adnak azonnali belépőt a környezetért érzett felelősséghez.

szemle: duggmirror.com