Nagy-Britannia egyik elsőszámú és talán legtermékenyebb high-tech építésze, Norman Foster, számos elismerés mellett 1999-ben, 64 évesen vehette át a Pritzker-díjat. A zsűri indoklásában a sokoldalú és következetes, rendszeresen magas színvonalú munkája mellett kiemelte, hogy Foster igen korán felismerte a környezeti fenntarthatóság fontosságát az építészetben, így például a felhőkarcolók közül elsőként a frankfurti Commerzbank tornya épült zöld technológiával.
Az 1967-ben alapított Foster + Parnters iroda április elején fejezte be a Buenos Aires-i városházát, amelyre különleges, hullámzó betontetőt szerkesztettek. A parkos környezetbe épült új városháza a főpolgármester és 1500 alkalmazott számára nyújt flexibilis munkahelyeket, de egyben a helyi közösség számára is nyitott. A hagyományos dongaboltozatot stilizáló betontető könnyeden fekszik az épületre, túllógva a színtiszta üveghomlokzaton természetes árnyékolást és védelmet nyújt a belső tér számára.
„A fenntarthatóság nagyon erősen kötődik a helyi adottságokhoz és éghajlathoz – magyarázza Foster – a városháza pedig remekül demonstrálja, hogy az építészet a passzív környezeti hatásokkal és a természetes módon csökkentett energiahasználattal miként működhet együtt a természettel.” A hullámos tető amellett, hogy jellegzetes karaktert kölcsönöz az épületnek, jól segít a természetes léghűtést.
A négy emelet magas, üveghomlokzatú előcsarnokon keresztül az irodák nagy része is természetes fényhez jut, amit a tetőbevilágítók is erősítenek. Az épület keleti és nyugati oldalhomlokzata fehér falazásával, illetve a zsalukkal jó fényvisszaverő, a belső udvar viszont az épület belsejébe juttat természetes napfényt. Az épület összességében jól reagál a helyi éghajlati és társadalmi viszonyokra, számos helyisége, így a 300 fős ülésterme, vendéglátó helyiségei a városvezetésen kívül a helyi közösség számára is használatra nyitva áll.
Bán Dávid