| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Épülettervek

Szentendre Dunakorzó környezetalakítása - tervpályázati eredmény

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Szentendre Dunakorzó környezetalakítása - tervpályázati eredmény
Épülettervek

Szentendre Dunakorzó környezetalakítása - tervpályázati eredmény

2007.06.08. 11:19

Projektinfó

Letölthető dokumentumok:

Megosztott I. díjban részesült rangsorolás nélkül a 6. bírálati sorszámú pályamű: XYZ Építész Stúdió Kft., vezető tervező: B. Szabó Veronika, valamint a 8. bírálati sorszámú pályamű: Puhl Antal Építész Irodája Kft., vezető tervezők: Puhl Antal és Dajka Péter

A pályázatra az előírt határidőre összesen 11 db pályamű érkezett be. A Bíráló Bizottság megállapította, hogy valamennyi beérkezett pályázat megfelel a kiírásban megadott tartalmi és formai előírásoknak és így azok érdemben elbírálhatók.


A Bírálati munka során a Bíráló Bizottság az alábbi szempontokat vette alapul:

  • a pályamunka városépítészeti, környezetalakítási és építészeti minősége;

  • a bemutatott gondolat eredetisége és konzekvens végig vitele;

  • a Dunakorzó arculatváltását elősegítő építészeti és szabadtér építészeti megoldások minősége, és illeszkedése a történelmi városképhez;

  • a Közösségi ház (Dunakorzó 11. és Péter Pál u. 6/a., 6/b.) épületegyüttes javasolt funkciónak megfelelő kialakítása, ennek építészeti és örökségvédelmi minősége

  • a megvalósítás ütemezhetősége és gazdaságossága.

 

Részlet a zárójelentésből

 

A tervpályázat eredményeinek összefoglaló, általános értékelése
A Bíráló Bizottság a pályaművek áttanulmányozása és az azokról folytatott vita és értékelés alapján megállapította, hogy a pályázat eredményes volt, mind a beérkezett pályaművek számát, mind azok színvonalát, kidolgozottságát és érdemi javaslatait illetően. Olyan tervek érkeztek be, amelyek jó alapul szolgálnak részben a tervezési terület rendezésével kapcsolatos döntésekhez, részben a továbbtervezés szempontjainak végleges kialakításához és a tervezési munkához. A pályaművekben bemutatott megoldások, tervi javaslatok elemzése és a bírálati munka keretében folyt viták eredményeként a tervezési terület építészeti-tájépítészeti rendezéséhez, ill. szabadtér-építészeti kialakításához az alábbi általános megállapítások és javaslatok, ajánlások tehetők.


A tervezési terület az íves vízpartnak és a kialakult meglévő beépítésnek köszönhetően erős hosszanti, longitudinális karakterrel rendelkezik, amely meghatározó a szabad-tér alakításánál és a terület funkcionális hasznosításánál is. Ennek a figyelembe vételével azok a térkompozíciós megoldások a megfelelőek, amelyeknél a tervezési terület keresztirányú tagolásával, változatos ritmusú, szűkülő-táguló terek sorával igazodnak a kialakult beépítés és utca-tér szerkezethez és a hosszanti, áthaladó jelleget fellazítják, feloldják (pl. 6., 8., 9. bírálati sorszámú pályamű). Kedvező, ha a terület funkcionális hasznosítása is változatos, sűrűsödő és ritkuló, különbözőmódon és intenzitással igénybevett térrészek, egymással kapcsolódó, összefüggő láncolatát eredményezi. A korzó keresztirányú tagolásához különösen előnyös lehetőséget kínál a Lázár Cár tér és a Művelődési Ház területe, ahol a vízparttal közvetlen kapcsolat hozható létre megfelelő térképzéssel, a térnek a Dunára történő rányitásával (pl. 5., 8. bírálati sorszámú pályamű).


A belváros építészeti arculatához és a vízparthoz a túlzottan tagolt, sokféle anyagból épült, tarka díszburkolat-rendszer nem illeszkedik. Mértéktartó és egységes karakterű burkolatok alkalmazása a megfelelő, amely a változó méretű, alaprajzú teresedéseknek egyöntetű megjelenést ad. A Bíráló Bizottság azokat a pályaműveket tekintette megfelelőnek, amelyeknél az anyagában és formai megoldásaiban is mértéktartó és egyszerű burkolat-kiképzés mintegy összefogja a térsor és a korzó épületegyüttesét és nem kíván önálló „attrakcióként" megjelenni (pl. 5., 6., 9. bírálati sorszámú pályamű). Ugyanakkor fontos, hogy a Korzó kialakítása a korszellemet tükrözze, szellemében, megformálásában, anyagaiban designjében egyaránt.


A pályaművekben kidolgozott növényültetési, fásítási javaslatok általában arányos, megfelelő méretű zöldfelület létesítéssel számoltak. Sok pályázó javasolta mediterrán jellegű növény együttesek alkalmazását. A Bíráló Bizottság a dekoratív célú, nagyfelületű virágültetéseket azonban e területen nem javasolja, mert sem a korzó jellege, sem a térhasználat azt nem indokolja. Szükség van a korzó fásítására, a fasor meghosszabbítására, a Lázár Cár tér fákkal való árnyékolására, oly módon, hogy az ültetvények a város Duna felőli sziluettjéhez jól illeszkedjenek.


A pályázat igazolta hogy a Duna-parti Művelődési Ház és a Péter Pál u. 6/a és 6/b alatti épületek összekapcsolásával jelentősebb beavatkozások nélkül, kisebb mértékű átalakításokkal létrehozható a közösségi ház a kiírásban megadott tervezési programnak megfelelően. A Bíráló Bizottság azokat a javaslatokat tartotta megfelelőnek, ahol az átalakítás az épületegyüttes új funkcióját az építészeti kialakítás formai eszközeivel is jelzi, érzékelteti (pl. a 6., 7. bírálati sorszámú pályamű).


A Bíráló Bizottság az épület átalakításánál megfelelő és megvalósítható megoldásnak tartotta a meglévő nagyobb, reprezentatív terek megőrzését, a tetőtérnek nagyobb - megnyitást nem igénylő (pl. kiállító teremként történő) - hasznosítását, valamint a terület alatti még feltáratlan pinceszintnek a bevonását a hasznosításba. Az épületegyüttes megközelítésére, feltárására jó megoldást kínál egyrészt a Péter Pál utcai meglévő kapuzat, ill. az északi szárnyban a korzó felől kialakítható kisebb vendéglátó hellyel, kávézóval kombinált recepció kialakítása.



A pályaművekben az árvízvédelmi töltés, védőmű kialakítására tett szerkezeti, geometriai javaslatok általában megfelelnek a kiírásban megadott szempontoknak, ill. az ahhoz mellékelt vízügyi tanulmányokban foglaltaknak, de kevés információt adtak ahhoz, hogy vízügyi-műszaki szempontból részletesen elemezni lehessen a megvalósíthatóságukat. Meg kell jegyezni, hogy a pályaművekben az árvízvédelmi fővédvonal szerkezeti és geometriai kialakítására javasolt megoldások a jelenleg hatályos jogszabályokat nem elégítik ki. A választott megoldás engedélyeztetésekor mód van egyedi elbírálás kezdeményezésére az eljáró hatóságnál, aki pl. településrendezési, városkép-védelmi érdekből, megadott külön előírások betartásával hozzájárulhat a megvalósuláshoz. A létesítésre javasolt védővonal a kiírásban megfogalmazott elvárásoknak, ill. a hatályos jogszabályoknak való megfelelés és a fenntarthatóság szempontjait együttesen mérlegelve a legkedvezőbb védővonal kialakítást a 8, a 7., a 3., és a 6. bírálati sorszámú pályaművek tartalmazták.


A kiírásban megfogalmazott közlekedési elvek, szempontok helyességét a pályázatok visszaigazolták. A külön sávon, önálló nyomvonalon vezetett kerékpárút szükséges és célszerű megoldás, amely jól illeszkedik az Euro-Velo rendszerbe. Több pályázatnál gondot jelent a kerékpáros és a gyalogos közlekedés biztonságos különválasztása, illetve a forgalmi szempontból aggályos keresztezés. A belváros, ill. a tervezési terület gyalogos tereinek megközelíthetőségét a kerékpárút felől, ill. a kerékpáros forgalom „megállítását" színvonalas módon biztosítani kell (pl. a 8. bírálati sorszámú pályamű). Fontos, hogy az akadálymentes közlekedés már a koncepció szintjén szerves része legyen a munkáknak. Erre különféle, de megfelelő megoldásokat nyújt pl. a 6., 8. és 9. sorszámú pályamű.


A tervezett gépkocsi parkoló felületeknél előnyös az autóbuszok és a személygépkocsik parkolóhelyeinek a szétválasztása. Javasoljuk, hogy a parkolóhoz szerviz épület létesüljön a megfelelő szolgáltatásokkal. A parkolón túlhaladó gépkocsik visszafordítására a záró pontoknál (kordonoknál) megfelelő helyet kell biztosítani (pl. a 6. bírálati sorszámú pályamű).

Szentendre szempontjából kiemelten fontos, hogy a Dunakorzó forgalma a Belvárosi közlekedési koncepcióba megfelelően illeszkedjen. Erre jól kidolgozott és átgondolt megoldást nyújt a 8., 11. pályamű.


 

A pályaművek megismerése és a részletes bírálatok elkészítése után a Bíráló Bizottság plenáris ülésen egyhangú szavazással a benyújtott pályaművek közül az alábbiakat részesítette díjazásban illetve megvételben:

 

 

Megosztott I. díjban - 2.500.000,- Ft - részesült, rangsorolás nélkül a 6. bírálati sorszámú pályamű: XYZ Építész Stúdió Kft.
vezető tervező: B. Szabó Veronika
társtervezők, építészet: Osváth Gábor, Szeift Zsuzsanna, Radnóczi László,
Bányai Éva
kerttervezés: Szenzenstein Rita, Jámbor Kornél, Mőcsényi Flóra
úttervezés: Havasi Zoltán

 

és a 8. bírálati sorszámú pályamű: Puhl Antal Építész Irodája Kft.
vezető tervezők: Puhl Antal és Dajka Péter
tervezőtársak: Szegedi Katalin, Tóth Gábor, Füzesi Katalin
környezetrendezés: Karádi Gábor

 

II. díjban - 1.500.000. Ft - részesült az 5. bírálati sorszámú pályamű:
Kovács-Andor Krisztián
társtervező: Tamás Anna Mária

 

III. díjban - 1.000.000,- Ft - részesült a 7. bírálati sorszámú pályamű: Garten Stúdió Kft.
Tájépítészet: Vastagh Gabriella, Steffler István, Kontra Dániel, Salgó Borbála, Stéhli Zoltán
Építészet: Dobrányi Ákos, Szász Judit, Romhányi Tamás
Látványtervek: In ex cad Stúdió

 

Megvételben - 500.000,- Ft - részesült a 9. bírálati sorszámú pályamű

vezető tervező: Szakács Barnabás

társtervezők: Jakab Csaba építészet, Szabó Gábor tájépítészet és partvédelem, Rédly László árvízvédelem

munkatársak: Czermann Katalin, Tóth Eszter tájépítészek, Hajnal Petra

építész

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.