Közélet, hírek

Tiderenczl Gábor: A fenntartható építés magyar indikátor-rendszere

1/0
Hirdetés
1/0
Közélet, hírek

Tiderenczl Gábor: A fenntartható építés magyar indikátor-rendszere

2002.08.14. 12:36

Az ÉMI Kht. koordinációjával az idén év elejétől egy új program indult meg, amelynek célja a fenntartható építés hazai indikátor rendszerének kidolgozása.

1. A CRISP európai tematikus hálózat és a kapcsolódó hazai program

Az ÉMI Kht. koordinációjával az idén év elejétől egy új program indult meg, amelynek célja a fenntartható építés hazai indikátor rendszerének kidolgozása. A program egy - az EU 5. KTF keretprogramjában futó - európai tematikus hálózat munkájához kapcsolódik, melyben a hazai képviseletet az ÉMI Kht. látja el.

A kapcsolódó európai tematikus hálózat CRISP (Construction and City Related Sustainability Indicators = Építés és Város Vonatkozású Fenntarthatósági Indikátorok) néven működik. A program fő célja egy olyan csoport felállítása, mely aktívan foglalkozik az építéssel és várossal kapcsolatos fenntarthatósági indikátorok témájával. A hálózat célja, hogy koordinálja azokat a kutatási munkákat, melyek az ilyen indikátorokat definiálják, értékelik és alkalmazzák a városi építési projektek (épületek és az épített környezet) fenntarthatóságának mérésére.

A CRISP 24 európai intézmény (kutatóintézet, egyetem vagy szakmai szervezet) munkáját fogja össze, melyek a hálózatban széleskörű nemzeti és nemzetközi projektek eredményeit használják fel a témában. A CRISP hálózat a CSTB és a VTT, azaz a francia és a finn építéskutatási intézetek vezetésével működik. Az európai szintű együttműködéshez a nemzetközi hálózat munkájával párhuzamosan a résztvevő országok nemzeti szintű aktív munkájára is szükség van. Ennek érdekében indult el a hazai program a "fenntartható építés EU-konform magyar indikátor rendszerének" kidolgozására. A cél hazai megvalósulását segíti az Oktatási Minisztérium támogatása, melyet az ÉMI Kht. pályázati úton nyert el, kifejezetten erre a programra. A hazai rendszer kifejlesztésére egy professzionális munkacsoport jött létre az ÉMI Kht. koordinációjával.

2. Háttér

A fenntartható építés legelterjedtebb fogalma a következő: "Egészséges épített környezet létesítése és felelős fenntartása az erőforrások hatékony kihasználásával, ökológiai elvek alapján" (C. Kibert, CIB Symposium, Tampa, Florida, 1994). A témában lényegében a globális társadalmi-gazdasági-környezeti megközelítés igénye merül fel, amiben viszont az eltérő nemzeti/regionális/helyi rálátások is megfelelő teret kapnak. A CRISP hálózat alapítói szerint "a következő lépés,hogy közös globális modell segítségével szélesebb körű megegyezésen alapuló víziót kell elérni és olyan indikátorokat valamint irányelveket felállítani, melyek segítségével ez a vízió valósággá váltható".

A fenntartható építés követelményei mára széles körben ismertté váltak. A követelmények ismeretén felül viszont minél több olyan eszközre van szükség, amely a fenntarthatóságot segíti a gyártási és az építési folyamatban. Az életciklus-elemzési módszerek (LCA), különböző szabályozások, az építési és környezeti teljesítmény-vizsgálati módszerek mellett erős igény merül fel arra, hogy megfelelően legyen mérhető a fenntartható fejlődés és építés különböző szempontjainak és kritériumainak kielégítése is. Ezt a célt szolgálják a fenntartható építés indikátorai.

Az OECD definíciója szerint az indikátor olyan paraméter vagy érték, amely rámutat, információt vagy leírást nyújt valamilyen kapcsolódó jelenség, környezet vagy terület helyzetéről. Másként fogalmazva az indikátor pontosan kifejezhető eszköz illetve mértékegység, amely méri a megtett haladást egy cél irányába. A fenntartható építés indikátorai pedig olyan változók, amelyek a fenntartható építés adott szempontjait, kritériumait segítenek mérhetővé tenni.

Az indikátorokkal szemben támasztott követelmények: a relevancia (egyértelmű kapcsolat egy adott célhoz), az objektivitás (megbízható információ alapján), a hozzáférhetőség (megfelelő adatok létezése és hozzáférhetősége), valamint az érthetőség, a mérhetőség stb.

A CRISP hálózat és a hazai program céljai

A program általános célja, hogy építés és város vonatkozású fenntarthatósági indikátorokat definiáljon, értékeljen és alkalmazzon, az alábbiak fenntarthatóságának mérésére és összevetésére:

  • városi környezet (amíg az építés terjed);
  • városi építési projektek;
  • nagyobb épületcsoportok;
  • egyedi épületek;
  • anyagok, termékek, építőelemek;
  • építési tevékenység (város/ország/régió)

A hálózat konkrét célja, hogy meghatározzon egy összehangolt keretet és általános metodikát a CRISP indikátorok számára. A hálózat így ösztönzi és koordinálja az indikátorok fejlesztését. Az indikátorok gyűjtése és rendszerezése egy adatbázison belül történik, amely lehetőséget biztosít az indikátorok, illetve a kapcsolódó teljesítmény célok összevetésére. A hálózat további célja az eredmények széles körű terjesztése.

1. Táblázat. Indikátor példája a kapcsolódó cél, feladat, teljesítmény cél és eszközök leírásával

CÉL

Egy megkövetelt végső állapot

Minimális felhalmozódó szilárd hulladék

FELADATOK

Egy megkövetelt változási irány

1. Szilárd hulladék keletkezésének csökkentése

2. Hulladék újrahasznosítása

INDIKÁTOROK

Egy változó mely segít mérni egy állapotot vagy egy cél irányába tett haladást

1.Hulladék képződés/fő
(kg/fő/év)

2. Újrahasznosított hulladék/fő

TELJESÍTMÉNY

CÉL

Egy megcélzott teljesítmény szint

1. < 200 kg/fő/év

2. > 150 kg/fő/év

ESZKÖZÖK

Indikátorok és teljesítmény célok helyi alkalmazása

BREEAM, BEPAC,

C-2000, Eco-Profile, Escale, PRESCO�


3. Indikátorok rendszerezése

A CRISP hálózat a vizsgált indikátorokat 4 csoportban és 4 kategóriában rendszerezi. A csoportok: a városi tömb (urban block); az épület (building); a termék (product) és a folyamat (process). A CRISP minden csoporton belül megkülönböztet környezeti (environmental), gazdasági (economic), társadalmi (social), és intézményi (institutional) kategóriát.

2. Táblázat. Az indikátorok rendszerezése a CRISP tematikus hálózatban


Építési és város vonatkozású fenntarthatósági indikátorok

 

Kategória

Folyamat

Környezeti

Gazdasági

Szociális

Intézményi

Várostervezés

 
Termékfejlesztés és tervezés

VÁROSI BLOKK CLUSTER

FOLYAMAT

/
STRATÉGIA

CLUSTER
Gyártás és kivitelezés

ÉPÍTÉSI CLUSTER

Üzemeltetés és fenntartás


TERMÉK CLUSTER

Bontás és rendelkezés

 

A nemzetközi hálózathoz kapcsolódva a fenntartható építés hazai indikátorrendszere egy eltérő rendszerezést alkalmaz. Az indikátorok gyűjtése 12 csoportban folyik. A 12 csoport figyelembe veszi a nemzetközi CRISP hálózat rendszerezését, emellett viszont nagy hangsúlyt fektet a hazai prioritások kiemelésére. A felállított csoportok igyekeznek lefedni az építéshez kapcsolódó teljes fenntarthatósági problematikát, amit Dr. Kunszt György javaslata alapján 4 metsződő halmazban is ki lehet fejezni. A 4 halmaz 13 metszetet ad ki, az egyes indikátor csoportok pedig - attól függően, hogy milyen témaköröket érintenek - a halmazok különböző metszeteiben helyezhetők el.

1. Ábra. Az építés témájához kapcsolódó fenntarthatósági problematika rendszerezése 4 halmazban.


természeti környezet elemei

föld (talaj)
víz
levegő
energia
élővilág

a   e

b

i   j

h   m

f

l   k

d   g c

épített környezet szintjei és elemei

város
épület
termék

építési folyamat

beruházás, tervezés,
gyártás, kivitelezés,
üzemeltetés, karbantartás,
felújítás,
bontás

fenntarthatóság kérdései

környezeti
gazdasági
társadalmi
intézményi


A fenntartható építés hazai indikátorainak gyűjtése az alábbi csoportokban történik (a zárójelbe tett betűk az egyes csoportok által érintett halmazmetszetek betűjelét jelölik):


1. Egészséges épületek és a természeti környezet elemei (m)
2. Épületek létesítési és üzemeltetési energiája (m)
3. Hulladékkezelés és újrahasznosítás (m)
4. Tartósság, javíthatóság, cserélhetőség és karbantartás (m)
5. Városi környezetminőség (j)
6. Épületek (m)
7. Lakásépítés, lakásminőség (m)
8. Termékek (m)
9. Kulturális örökség és esztétikai minőség az építészetben (f)
10. Minőségbiztosítás az építésben, épületállomány diagnosztizálása és felújítása (k)
11. Építési folyamat (m)
12. A fenntartható építés szociális és gazdasági feltételei (m)


4. Az indikátorok gyűjtése és felhasználása

A CRISP hálózat egyrészt egyedi indikátorok, másrészt indikátor rendszerek gyűjtésére törekszik. Ebből a célból a résztvevők közös megegyezése alapján egy-egy adatlap került kialakításra, külön az egyedi indikátorok és külön az indikátor rendszerek számára. A hazai munka ehhez kapcsolódik, így egy hasonló - a nemzetközi CRISP adatlaptól néhány pontban mégis eltérő - adatlapon gyűjti az indikátorokat először vázlatos, később részletes formában. Az adatlapon szereplő legfontosabb információk az indikátor megnevezése, rövid leírása a kulcsszavak kiemelésével, mértékegysége, illetve a mérés vagy értékelés módszere. Egy közismert indikátor például az ablakok transzmissziós hővesztesége, ami az ablakokon keresztül történő transzmissziós hőveszteséget méri, célja pedig az energia-megtakarítás növelése. Ennek mértékegysége a W/m2K (hőátbocsátási együttható - K érték). A mérés illetve értékelés módszere kísérleti mérés vagy számítás.

A CRISP hálózatban résztvevő számos ország komplex indikátor-rendszereket használ, amelyek lakás, egyéb építési vagy városi projektek minőségét és fenntarthatóságát mérik és akár százas nagyságrendű egyedi indikátort tartalmazhatnak. Ilyen rendszerek például az osztrák komplex épület-minőség értékelő rendszer (TQ Total Quality Building Assessment System), az angol lakásminőség indikátorrendszere (Housing Quality Indicators), számos finn indikátorrendszer (EcoProp eco-efficiency indicators; Green Building Challenge indicators; REKOS; PIMWAG eco-efficiency indicators) vagy a svéd Hammarby Sjöstad város project értékelésére kidolgozott rendszer.

Az indikátorok számos területen felhasználhatók. A lakástámogatás, finanszírozás rendszerében az indikátorok alkalmazásával mérhetővé válik, hogy milyen minőségre vehető fel támogatás vagy hitel, a támogatásban és finanszírozásban hatékonyan lehet minőségi feltételeket érvényesíteni. A gyártás, a tervezés, illetve a beruházás során a fenntarthatóság követelményeinek való jobb megfelelést lehet elérni. A termékek forgalmazásánál létre lehet hozni például a termékdíj és támogatás rendszerét (pl. öko-pontok alapján), vagyis a fenntarthatóság szempontjainak jobban megfelelő termékek előnyösebb helyzetbe hozhatók. A műszaki, építési szabályozás területén az indikátorok segíthetik a teljesítményelvű építés elterjedését. Az indikátorok az oktatás során is támogathatják a fenntartható építés elveinek ismertté tételét. A lehetséges végfelhasználók köre gyakorlatilag az építési szektorban tevékenykedő minden szervezetet, intézményt lefed.

Az indikátorok alkalmazásában egy erre a célra kifejlesztett számítógépes keresőrendszer nyújt majd segítséget, amely lehetővé teszi az egyedi igényeknek megfelelő keresést. A speciális tervezői, beruházói, hatósági, intézményi stb. igényekre konkrét indikátorok, illetve indikátor-rendszerek alkalmazása felelhet meg. A széleskörű használathoz alapvetően a megfelelő terjesztés, oktatás, hozzáférés biztosítása szükséges, illetve bizonyos érdekeltség az indikátorok használatában.

PhD. Tiderenczl Gábor
ÉMI Kht.


Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.