Bár az AIA-nak több, mint nyolcvanhatezer tagja van, ezer építész és mérnök talán mégsem annyira elhanyagolható, mint amennyire az arányszámokból következtethetünk, főleg akkor nem, amikor biztonsági szakértők a kongresszus előtt újabb komoly terrortámadás lehetőségét ecsetelték.
Az AIA tag Richard Gage építész által alapított, non-profit szervezet, az Architects & Engineers for 9/11 Truth célja, hogy az amerikai kormány új nyomozást indítson el a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadásban összeomlott három toronyház, a Twin Towers és a Building 7, a Világkereskedelmi Központ épületeinek összeomlása miatt. A cél érdekében a szervezet petícióját idáig több, mint ezer építész és mérnök írta alá, amelyben új és független vizsgálatot követelnek. Az ezer fő mellett még több, mint hatezer egyéb támogatója van a petíciónak: egyetemi oktatók, tudósok, politikai aktivisták. A szervezet az utóbbi időben exponenciális növekedésnek indult, mert egyre többen úgy gondolják, hogy a hivatalos kormányzati verzió a fizika törvényeinek mond ellent.
Richard Gage vezetésével a szervezet az épületek összedőlése kapcsán több furcsaságra is felhívja a figyelmet. Tudományos és törvényszéki adatok alapján azt állítják, hogy a három toronyház összedőlését nem a repülőgépek becsapódása, hanem robbantás okozta. Gage szerint a hivatalos vizsgálat eredménye elégtelen, hiányos, ellentmondásos és csalárd számításokat tartalmaz a tornyok összeomlásáról. Több zavaró tényről is beszámolnak az összegyűjtött törvényszéki bizonyítékok között, így pl. arról, hogy a Building 7 mindössze hat és fél perc alatt omlott össze a függőlegesen és szimmetrikusan is legnagyobb tartószerkezeti ellenállás mentén, s ebből a hat és fél percből kettő és fél perc a szerkezet tiszta szabadesése (nulla rezisztencia) volt. Több, mint száz olyan tanút találtak, akik a helyszínen robbanás zajáról és fényfelvillanásokról számoltak be, valamint tűzoltók és mérnökök több tonna olvadt fémet találtak mind a három toronyház roncsaiban, de sem a tüzek, sem pedig a tüzelőanyagok nem okozhattak olyan magas hőmérsékletet, hogy – ahogy a FEMA 2002-es BPAT beszámolójában áll – az acél oszlopok svájci sajt módjára olvadjanak össze. Bizonyítékuk van arra, hogy tudósok termit gyújtóbomba nyomait találták meg a korábban megolvadt vasban, acélban, porfelhőben és egyéb mintákban, illetve arra is, hogy nemzetközi tudósok csapata pedig olyan fejlett nanotermikus kompozit anyagot talált a pormintákban, amelyet csak a legkifinomultabb hadianyag laboratóriumokban állítanak elő. Több más, gondolkodóba ejtő mérnöki megfontolás és érv mellett Gage utoljára, de nem utolsósorban arra hivatkozik, hogy nincs korábbi példa arra, hogy acél szerkezetű toronyház tűz miatt összedőlt volna.
Az AE911Truth sok ezer tudóssal, felsőbb szintű katonai szakértővel, államhivatalnokkal, hírszerzővel, pilótával, repülésszakértővel, tűzoltóval, elméleti szakemberrel, egyetemi oktatóval, 9/11 túlélővel és családtagjaikkal osztozik a kétségekben, s ezeket számos weboldalon keresztül nyomon lehet követni. A www.patriotsquestion911.com, a www.firefightersfor911truth.org, és www.journalof911studies.com mellett az AE911Truth.org weboldalán építészeti és mérnöki szakmai cikkek sora, videók és online prezentáció foglalkozik a kérdéssel.
A szervezet vezetője, Richard Gage San Francisco Bay Area építész, 20 éves szakmai múlttal számos tűzbiztos, acélszerkezetű épület és magasház tervezője. Fáradhatatlanul járja az országot és a nagyvilágot, előadásokat tartva építészeknek és mérnököknek. 2009-ig 20 államban és 13 országban mutatta be a kutatás eredményeit, többek között Ausztráliában, Új Zélandon és legutóbb Japánban. Az AE911Truth.org munkájáról többek között hírt adott a BBC, CBC, Fox TV és a National Geographic is. A szervezet weboldalán található internetes boltban valamennyi dokumentum, kisebb-nagyobb összegekért megvásárolható. De kapható a boltban póló, plakát és minden olyan „merchandizing” termék is, ami egy profi kampányhoz nélkülözhetetlen, s ha 40 dollár értéknél többért vásárolunk, ajándék illet minket.
9/11 Blueprint for Truth (videó, 117 perc)