Épületek/Lakóépület

3D nyomtatással készített városrész épül a BIG és az ICON tervei alapján Texasban

2022.11.15. 15:50

Ahhoz, hogy fenntarthatóbban éljünk, nem elég a digitális innováció és a fenntartható anyagok használata. Bár a gépesítés hosszútávon megszüntetheti a fizikai munkát, fontos arról is beszélni, hogy mit kínál a társadalom az elbocsátott dolgozóknak. Ahogyan az sem mindegy, hogy mire használjuk fel az új technikákat: újratermeljük és piedesztálra emeljük az elszigetelt „amerikai álom" koncepcióját, vagy szolidáris és közösségi válaszokat keresünk?

A nagyléptékű 3D nyomtatás úttörője, az ICON mérnöki iroda bejelentette egy 100 házból álló „közösségi otthon" kivitelezését, melyet a BIG – Bjarke Ingels Group és a Lennar közreműködésével terveztek. Itt rögtön álljunk is meg egy pillanatra. Adódik a kérdés, mégis mitől lesz egy a nukleáris családoknak otthonként szolgáló felparcellázott alvóváros közösségi? A látványtervek és a Sims világát megidéző típustervek sem a közösségi érzetről árulkodnak. Inkább beszélhetünk szómágiáról ebben az esetben, mint az emberi kapcsolatokat szorgalmazó és támogató térmegformálásról.

Az Austintól északra fekvő Georgetown új városrésze, Wolf Ranch lesz az első lakónegyed melyet additív építési technikákat alkalmazó robotflotta épít. Az ArchDaily online építészeti magazin a projektet a lakhatási válság megoldását célzó, megfizethető és fenntartható otthonokat nyújtó fejlesztésként jellemzi. A valóságban Austin környéke az USA egyik legdinamikusabban fejlődő városa, ahol a Tesla gigagyára mellett olyan cégek működnek, mint az Apple, Google, Microsoft és az Oracle. Az új városrész a tehetősek agglomerációjaként és nem a hátrányoshelyzetű, rászoruló embereknek nyújt majd otthont.

Az ICON Vulcan építési rendszerével létrehozott házak 3D-nyomtatott falakból állnak, melyek egy cementalapú anyagból, a Lavacrete-ből állnak. A robotok a falakat egy fúvókán keresztül rétegről rétegre hozzák létre, így a szerkezet építése közben nincsen szükség zsaluzatra ami a tervezők érvelése szerit meggyorsítja az építkezést. A korábbi prototípusok alapján egy 90 és 200 négyzetméter közötti ház építési ideje körülbelül 5-7 nap nyomtatással jár, ami jelentős időbeli csökkenést jelent a hagyományos technikákhoz, például a favázas építéshez képest, amely ugyanezen alapterület esetében 16 hetet is igénybe vehet. A nyomtatott textúrának köszönhetően a fal felületi kiképzése megoldott, ami a hulladékkibocsátást csökkenti.

Az építészek Lavacrete falakkal harmonizáló csiszolt beton padlóval, 125 cm széles ablakokkal és beépített szekrényekkel dobták fel a tágas és olykor dupla belmagasságú tereket. A robosztus 3D-nyomtatott falak kiváló hőszigetelési mutatókkal rendelkeznek, az alumínium tetőn napelemek kapnak helyet. A tervezők a texasi tanya stílusú otthonokból inspirálódva nyolc 150 és 200 négyzetméter közötti típustervet alkottak meg. Az értékesítést 2023-ban kezdik el, a három és négy szobás lakások ára átszámolva 175 millió forintról indul.

„Hiszem, hogy a jövőben robotok és drónok egész városrészeket és városokat fognak építeni, és a Lennar tervezte Wolf Ranch közösségére úgy fogunk visszatekinteni, mint arra a helyre, ahol a robotizált építkezés elkezdődött. Hosszú út áll még előttünk, de úgy vélem, ez egy nagyon izgalmas és reményteljes fordulatot jelent abban, ahogyan a világ lakhatási kérdéseit kezeljük."
Jason Ballard, az ICON társalapítója és vezérigazgatója.

Az ArchDaily korábban interjút is készített a technooptimista Jason Ballarddal és az ICON űrbe fejlesztett építési rendszeréről is hírt adott, melyet a mérnökök a NASA hold terraformálásának projektjeként kívánnak felhasználni.

 

Borenich Levente