Épülettervek/Hallgatói terv

87x csoport - a Római-part ötletpályázatra készített terv

2013.11.26. 11:28

Tájépítészek és kertművészek állították össze a Római-part következő száz évének határidőnaplóját. Az tervezés végeredménye és elkészültének folyamata került egyensúlyba Kocsis Orsolya, Ilyés Miklós, Kerekes Bence és Orosz Ádám koncepciójában.

A Római Part 2100 címmel kiírt ötletpályázatra fontosnak tartottuk, hogy ne csupán egy 2100-as víziót vázoljunk fel, hanem közel egy évszázad fejlesztési folyamatát tervezzük meg. Továbbá nem csupán a szűken vett tervezési területben gondolkoztunk, hanem a kapcsolódó területek jellegét, konfliktusait és lehetséges fejlesztési irányait is vázoljuk.

Ebben az időtávban úgy tud megvalósulni az egységes programozás, hogy a jelenlegi telekstuktúrát és beépítést nem tekintjük állandónak, hanem a birtokviszonyok és funkciók tekintetében egy egységes stratégiával rendelkező fejlesztési és beruházási csoportot hozunk létre.

Olyan funkcionális egységek létrehozására törekedtünk, melyek folyamatosan biztosítják az ütemezés finanszírozását.

A területen (többek közt a jelenlegi funkciókat, a közlekedési rendszert, a partszakaszt és zöldfelületi rendszert) vizsgálva világossá vált, hogy a hosszú távú fejlesztések szempontjából nem a jelenlegi árvízkezelési probléma a meghatározó. A Duna mértékadó árvízszintjének várható változása miatt a jelenlegi árvíz védekezési stratégiák évszázados távlatban nem nyújtanának megoldást, ezért koncepciónk nem lokális, hanem globális védekezési rendszerre épít.

A terület adottságaihoz mérten a jelenlegi használat nem releváns. Ezen értékek ésszerű és fenntartható kiaknázásával az átfogó fejlődés potenciális mozgatórugói lesznek. Egy olyan értékes új városrész kialakítása a cél, mely szervesen kapcsolódik az egész város vérkeringésébe.

A hosszú távú, gondosan ütemezett tervünk nagymértékben önfinanszírozó, olyan befektetésekre épít, melyek bevételt teremtve alapjául szolgálnak az elkövetkező ütemek beruházásaihoz.

2020-ig olyan reálisan megvalósítható beruházásokat terveztünk, melyek a terület aktuális problémáira nyújtanak megoldást, valamint katalizálják a későbbi beruházásokat.

Ez jelenti az árvízvédelem megerősítését a Nánási-Királyok útja mentén, egy vonzó parti sáv kialakítását a part-rehabilitáció keretében, valamint a kapcsolódó területeken már megindult beruházásokhoz illeszkedő irodaház fejlesztést.

A következő évtizedekben a telekstruktúra átalakításával, és egy egységes építészeti szabályozással a Római part és környezete egy egységes és egyedi karakterű értékes területté válik.
Tervünk szerint így sor kerül a közösségi-kulturális funkciók fejlesztésére --- a rekreációs funkciók bővülésére --- és egyedi lakóterületek --- kialakítására.

2100-ra a Római part környezetében egy nagy szintterületi mutatójú, igényes, jó infrastruktúrával rendelkező, magas életszínvonalat biztosító városrész épül ki, mely jelentőségéből eredően önálló kerületi alközponttal is rendelkezik.

A beruházások egy élő Duna koncepcióba illeszkedve húzóprojektekként működnek nem csupán a kerület, a városrész, hanem az egész főváros életében is.

87x csapat