Épülettervek/Tervpályázat

A 4N Építésziroda győztes terve a Debreceni Egyetem innovációs oktatószálloda-tervpályázatán

2022.10.06. 10:35

Ahogy arról mi is beszámoltunk, nemrég hirdettek eredményt a Debreceni Egyetem által kiírt pályázaton, amelyen a bírálóbizottság a 20 beküldött munka közül a 4N Építészirodáét választotta legjobbnak. A pályamunkát most a tervezők mutatják be.

 

BEVEZETÉS

Építészirodánk minden évben egy alkalommal elindul egy építészeti tervpályázaton: a kíváncsiság, a megmérettetés, a szakmai érdeklődés, a szabadabb tervezés lehetősége, az elmélyült gondolkodás, az önfejlesztés vágya hajt minket. Idén a Debreceni Egyetem új hotel épületének tervezési pályázatára esett választásunk. Ennél a feladatnál elsősorban a tervezési helyszín és annak páratlan természeti adottságai volt számunkra inspiráló: kivételes lehetőség egy erdő közepére épületet tervezni. A tervpályázat készítése során végig egy cél lebegett a szemünk előtt: a természet és az épület harmóniájának megteremtése.

KITEKINTÉS

Magyarországon az utóbbi évtizedben a turisztikai fejlesztések látványosan bővültek. A jelenlegi Kormány többedik ciklusa alatt folyamatosan kiemelt figyelmet fordít az iparágra, egyúttal kiemelt módon támogatja a hazai innovatív és komplex turisztikai beruházásokat. A témában megfogalmazott Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 – Turizmus 2.0 stratégia – összefogó kormányzati ernyőprogram kitűzött célja, hogy 2030-ig Magyarország Közép-Európa turisztikai központjává váljon.

Ugyanakkor szembeötlő, hogy a jelentősen megnövekedett számú új turisztikai létesítményekkel arányosan nem történt meg a turisztikai szolgáltatások és üzemeltetési kultúra színvonalának emelkedése. Jelen építészeti tervpályázat kiírása szerint ennek egyik oka, hogy a felsőfokú turisztikai végzettséggel rendelkezők nem jutnak gyakorlati tapasztalathoz, a tudás kompetencia nem párosul gyakorlati tapasztalattal.

A Debrecenben megvalósítani tervezett innovációs oktatószálloda, tankonyha és tanétterem építészeti pályázata is ezen a hiányosságon kíván segíteni, a magasabb szintű országos turisztikai stratégiai célokkal, törekvésekkel összhangban.

A HELYSZÍN

Az ’UniGreen Hotel’ tervezetten a Debreceni Egyetem Kartács utcai területén, az Egyetem téri Campus közelében kerül megvalósításra. A telek speciális elhelyezkedése – egy erdő közepén helyezkedik el -, különleges atmoszférát biztosít a tervezett épületnek. A tervezési helyszínre a Kartács utcai bejárat után egy kb. 200 méteres, erdővel körbevett bekötőúton juthatunk el. A telek kivételes természetközeli adottságainak köszönhetően egyedi környezetet biztosít a tervezett funkció megvalósításához.

BEÉPÍTÉSI JAVASLAT

A telek a szabályozási tervben szerepel, mint beépíthető terület, amely alapján a telek szabadon álló beépítési móddal építhető be.

A telket minden oldalról erdő veszi körül és ez valószínűsíthetően így is marad, ameddig a tervezett szálloda életciklusa lejár. Az épület telken való kedvező telepítésének ellentmond, ha az előkertet a szabályos téglalap telekrész déli vonalához, a hátsókertet az északi vonalához igazítjuk. Ezért az épületet a helyszíni adottságokat és a megközelítést figyelembe véve optimális helyzetben helyeztük el. Az így tervezett telepítés semmilyen hátrányos módon nem érinti a környező szomszéd telek kialakult minőségét. A javasolt beépítés lehetőséget ad az épület előtt körforgalom kialakításának és a terület gyors elhagyásának anélkül, hogy az épületet megkerülve, a telek hátsó részét is bevonjuk a gépjárműforgalmi úthálózatba. A tervezett épület előtt így keletkező nagyobb légtér méltó főbejáratot eredményez a szállodának.

ÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ

Az építészeti koncepció központi gondolata az erdő egyéni vizualizációja és annak a szubjektum által generált, egymásra épülő gondolati stációi: az erdő természetes, érintetlen szépsége, az erdő térbeli arányrendszere, színei, fény-árnyék játéka, hangja, illata, mozgása, hőmérséklete mind hatással van az egyénre – az erdő fizikai és szellemi hatásai az emberi érzékszervekre, individuumra, továbbá az erdő fogalmához párosuló személyes élmények, emlékek, tapasztalatok egy idealizált, eszményi erdőképpé és érzéssé alakulnak a szemlélőben. Az így ’kategorizált’ és beazonosított idealizált erdőkép egy építészeti transzformációval mesterséges térbeli objektummá alakul át.

Pályázatunk esetében a transzformáció a fatörzsek idealizált vertikális oszlopokként való megjelenítésében valósul meg, mint az idealizált erdőt jelképező motívum. A tervezett karcsú, függőleges, öt szint magas oszloperdő a tervezett épület tömör magját körbevevő hézagos, köztes tér: az érintetlen erdő és mesterséges objektum közötti átmenetet jelképezi.

A tervezés fundamentális alapját képezte az épület a bekötő úton való megközelítésének folyamata, a hosszú, keskeny erdei út végén feltáruló épület látványának első élménye. Víziónk szerint a bekötő út menti sűrű erdő fatörzseinek látványa, ritmusa, textúrája és a tervezett épületet körülvevő oszloperdő az egyénben azonnal vizuális és logikai kapcsolatot teremt, ami által az épület első megpillantása maradandó élményt jelent.

Ezzel a gondolattal összhangban történt az épületet „koronázó" perforált előtető/pergolatető megtervezése is: az előtető a megérkezés oldalán mélyen az épület elé nyúlik. A tetőzet két síkon lévő, eltérő kiosztású, rombusz alakú, szabálytalan lyukasztási képe a fák lombjaira, illetve azok fényjátékára asszociál. A tervezett perforált előtető a természetes fa lombkoronát alkotó faleveleken átszűrődő fény és árnyék hatás mesterséges transzformációja.

Az épület homlokzaton megjelenő anyaghasználata és színválasztása is a koncepció fontos eleme: az épület homlokzata mindössze két anyagból, alumínium és üvegből épül fel. A tömör alumínium felületek a fák sötét tónusú, barnás-vöröses színárnyalatában jelennek meg, az üvegfelületek reflexiós paramétere a környezet absztrakt képeit festi az épületre.

Az épület homlokzati kialakítása, ritmusa, rétegződése, vonalai, koncepciója a közvetlen természeti környezet képeit tekinti példának: a homlokzat kompozíciója, a pillérek elhelyezkedése, a párkányok vonalvezetése, a teraszok előtti függőleges lamellák ritmusa, a korlátok transzparenciája, az üvegezés reflexív mélységérzete, a homlokzatburkolat kiosztása mind a környezet absztrakt „másolása".

Az épület belső téri anyaghasználata, színvilága a homlokzatok koncepcióját követik: a vendégforgalmi terekben a sötét árnyalatú, semleges (szürkés) színű belső fal- és padlófelületek, natúr fa álmennyezeti lamellák dominálnak. A lényeg a falakon kívül van: a visszafogott, semleges belső téri színhasználat a külső környezet látványára helyezi a hangsúlyt. A lobby és étterem térben tartózkodók tekintete önkéntelenül kifelé, azaz az erdő irányába fordul. A belsőépítészeti kialakítás nem vonja el a figyelmet, nem akar konkurálni a természet naturális szépségével: a látványt, a színeket az erdő biztosítja.

A koncepcióba illeszkedően a szobák belső terei visszafogott, egyszerű natúr fa panel megjelenésűek. A belső falak és mennyezet nyers fa megjelenése a CLT panel szerkezeti rendszer tiszta kivetülése a belső terekben: anyag, funkció, megjelenés harmóniában van egymással és a természettel.

FENNTARTHATÓSÁG

A felelősségtudatos tervezés fontos szempontja pályázatunknak. A klímaváltozás és az erre a kérdésre adható válaszok egyre nagyobb érdeklődésre tartanak számot mind a szélesebb nyilvánosság, mind a beruházók körében. A fenntartható és bioalapú építéstechnológiai megoldások előtérbe kerültek, amelyek hatékonyan használják fel a természetben rendelkezésre álló karbonsemleges erőforrásokat. A tervezett épület részben CLT paneles építési rendszer alkalmazását javasolja. A fa használata, mint természetes építőanyag különleges tapintása, vizuális látványa, illata, valamint a kiemelkedő szilárdság/súly aránya miatt egyre inkább teret nyer a modern, korszerű, karbonsemleges és fenntartható szempontokat fontosnak ítélő építőiparban.

A CLT paneles építési technológia legnagyobb előnye, hogy fa alapanyaga könnyen megmunkálható, az építőelemek üzemi körülmények között előregyárthatók, hatékonyan az építési helyszínre szállíthatók, ami együttesen gyors és költséghatékony építkezést eredményez.

A tervezett épület hibrid tartószerkezeti rendszer, azaz monolitikus vasbeton szerkezetek és CLT paneles rendszer kombinációja. Ez a szerkezeti kettősség előnyösen használja ki az anyagok fizikai tulajdonságait, az épület statikai modelljét logikusan leköveti.

A tartószerkezet mellett az épületben alkalmazott egyéb anyagokat, burkolatokat, gépészeti és elektromos hálózatot, épületfelügyeleti rendszereket is a fenntarthatóság és energiatudatosság elsődleges szempontja szerint terveztük. Az épületbe földgáz, mint energiaforrás nem kerül bevezetésre: jellemzően megújuló energiaforrásokat alkalmazunk az épület működtetésére. Az épületfelügyeleti eszközök az energiapazarlást gátolják, illetve a különböző rendszerek folyamatos monitorozásával optimalizálják az épület működését, csökkentve az épület üzemeltetési költségeit.

FUNKCIONÁLIS ISMERTETÉS

Az épület funkcionális elrendezése megfelel a szálloda technológia kötött szabályainak. A vendégforgalmi terek és közlekedési útvonalai egyértelműen elválasztottak a szállodaüzemeltetés tereitől. A szállóvendégek egy darab lépcsőház és egy darab lift segítségével tudnak a szintek között közlekedni. A gazdasági bejárat és árufeltöltés az épület északkeleti sarkában található, a vendégforgalomtól vizuálisan takartan és elválasztottan. A szálloda háttérfunkciókhoz 1 db szervizlift kapcsolódik.

A földszinti lobby helyiségben recepció, vendégmosdók, csomagmegőrző, lobby bár található és innen nyílik a 120 fős étterem. Az étteremhez külső – esőben is használható - terasz is csatlakozik. Az étterem és lobby bár közvetlenül csatlakozik a konyhaüzemhez.

A földszinti konyhaüzem dolgozói elválasztott útvonalon közlekednek, saját személyzeti öltözőt használnak. Az adminisztráció irodái külön folyosóról nyílnak, ami a lobbyhoz kapcsolódik, illetve természetes megvilágításuk és szellőzésük nyitható ablakokon keresztül biztosított.

A konferenciatermekhez a szálloda lépcsőházától és liftjétől független-, külön lépcső és lift vezet, ezáltal a konferencia terület önállóan és a szállodától teljesen szeparáltan is működtethető egy-egy esemény alkalmából. Az 1. emeleten helyezkednek el a masszázs/kezelő szobák, illetve a 2. emeleten elhelyezett wellness részleg öltözői. A 2. emeleti wellness részleg használata elsősorban a szálloda vendégei számára biztosított, de lehetőség van külső fizető vendégek számára is megnyitni. A wellness térhez külső pihenőkert csatlakozik. Egy beltéri és egy kültéri medence tervezett. A beltéri medence alatt vízgépészeti helyiség található.

A szálloda összesen 52 db szobaegységet foglal magában. Három féle vendég-szobatípus található az épületben, az egyes szobatípusok szobaméretei teljesen azonosak. Az egyes szobatípusok jól elkülöníthetően, egy-egy épületszárnyban találhatók és azonos szobatípus felett ugyanolyan szobatípus található. Minden szobához erkély tartozik. Minden vendégszoba szinten szobaasszonyi helyiség található. A hőszivattyúk a tetőszinten kialakított gépészeti udvarban, a bojlerek, gépészeti hőközpont a pinceszinti gépészeti helyiségekben kaptak elhelyezést. A gépészeti és elektromos vezetékek vertikális közlekedése, összeköttetése egyenes vonalvezetésű aknákon keresztül biztosított.

Pinceszint:

A pinceszint gépjárművel 2 irányú rámpán keresztül közelíthető meg. A rámpa végén fedett/nyitott helyiségben kerti eszköz tároló helyiség található.  A garázsban egyirányú forgalmi rend tervezett. A mélygarázs 27 db gépjármű parkolásának biztosít helyet, amiből 2 db akadálymentes, 4 db elektromos töltővel felszerelt. Kerékpár és motorbicikli tárolására is van hely. A pince délnyugati sarkában trafó leadó akna és trafó helyiség található. A külső közművek fogadására külön helyiséget terveztünk. A központi közlekedő magba előtéren keresztül jutnak a vendégek. A közlekedő mag körül üzemeltetési helyiségek – raktár, mosoda, műhely – kaptak elhelyezést. A szervizlift a pinceszintig üzemel.

Földszint:

A lobbyban lévő recepció pult a teljes helyiséget belátja. A recepció pult közvetlen kapcsolatban van a BOH irodával. A lobbyból nyílóan női/ffi /akadálymentes vendégmosdó kapott elhelyezést. A lobbyhoz közvetlenül csatlakoznak a szállóvendég közlekedő mag, a csomagmegőrző, a konferencia részleg közlekedési magja. A lobby drink bár közvetlenül kapcsolódik a háttér konyhaüzemhez.

Az étterem 120 fős. A konyhaüzemhez a pincérforgón keresztül kapcsolódik.

A földszinten az épület központi magjában a konyhaüzem helyiségei, a szobaasszonyi helyiségek és adminisztráció helyiségei találhatók. Az egyes funkciók szerint a belső közlekedési útvonalak elválasztottak.

1. Emelet:

Az épület nyugati szárnyában 8 db standard szoba, a déli szárnyban 4 db superior és 1 db akadálymentes szoba kapott elhelyezést. Minden szoba erkéllyel rendelkezik. A szobák üzemeltetését szobaasszonyi helyiség és szervizlift biztosítja.

Az északi oldalon a 2. emeleti wellness részleget kiszolgáló női/ffi öltözők, illetve a külön belső folyosóról nyílóan masszázs/kezelő helyiségek találhatóak.

A konferencia terület csak a földszint felől közelíthető meg. A konferencia részleg előteréhez ruhatár, cafeteria – külön étellift összeköttetéssel a földszinti konyhaüzemmel – női/ffi mosdó kapcsolódik. Innen nyílik a 2. emeleten lévő wellness medencéket kiszolgáló vízgépészeti helyiség is. A konferenciatermek szekcionálhatók, egyenként 72, 40 és 25 fős kapacitásúak. A konferenciatermekhez és az előtérhez is erkély csatlakozik.

2. Emelet:

Az épület nyugati szárnyában 4 db standard szoba, a déli szárnyban 5 db superior vendégszoba kapott elhelyezést. Minden szoba erkéllyel rendelkezik. A szobák üzemeltetését szobaasszonyi helyiség és szervizlift biztosítja.

Az északi oldalon külön recepcióval és bárral rendelkező wellness részleg található: a rekreációs terület nyugati oldalán csendes pihenő rész daybed-ekkel és szauna világgal, a keleti oldalon beltéri medence élményelemekkel, jakuzzi és pihenőágyak találhatók. A wellness bárhoz 20 +5 fő részére elülési hely biztosított a belső térben. A medencetér keleti homlokzati fala eltolható, így közvetlen kapcsolat létesíthető a kültéri pihenőkerttel, amihez a wellness funkcióhoz kapcsolódó további pihenőágyak, love seat-ek, daybed-ek és kültéri ülőmedence tartozik.

3. és 4. Emelet

A két szint alaprajza megegyezik. Az épület nyugati szárnyában 8 db standard szoba, a déli szárnyban 5 db superior vendégszoba, a keleti szárnyában 4 db lakosztály vendégszoba kapott elhelyezést, szintenként. Minden szoba erkéllyel rendelkezik. A szobák üzemeltetését szobaasszonyi helyiség és szervizlift biztosítja.

Tetőszint

A központi lépcsőházi mag az 5. szintig tart. A csatlakozó zajvédő fallal és perforált tetővel határolt gépészeti udvarba a hőszivattyúkat telepítjük.

TARTÓSZERKEZETEK

A tartószerkezet 1/3-a CLT paneles rendszer, ami által az alapozásra jutó terhelés lényegesen kisebb. A választott alapozási rendszer vasbeton gerendarács, lokális pontalapokkal Az alapozási mód részletes meghatározásához és vízszigetelés végleges megválasztásához további feltárás és DPH szondázás szükséges.

Az épület tartószerkezeti váza hibrid rendszerű: az épület funkcionális elrendezésének függvényében monolit vasbeton vázszerkezet és CLT paneles építési technológia kombinációja. Az egy szint mélygarázs-, földszint a funkcionális elrendezés és a nagyobb fesztávok miatt tisztán monolit vasbeton szerkezetből épül fel. Az első emeleti konferencia funkció területe, a második emelet wellness terület, valamint a vertikális közlekedő magok az épület teljes magasságában szintén monolit vasbeton szerkezetű. A szobaegységek szerkezete már CLT paneles rendszerből épül fel. Az egyes szobatípusokba tartozó szobák méretei teljesen azonosak, előregyártásuk, többszintes kialakításuk kivitelezése megoldott.







Szerk.: Nemes D. Nikolett