Épületek/Középület

A bajai Eötvös József Főiskola bővítése

2008.05.05. 09:59

Puhl Antal Építész Irodája nyerte meg 2004-ben a bajai Eötvös József Főiskola épületének bővítésére kiírt nyílt tervpályázatot. Az épületet a program szerint egy aulával és nagyelőadóval, tantermekkel és könyvtárral kellett bővíteni. Az építés 2008-ban fejeződött be. 

1. Előzmény

A tervezés 2004-ben kezdődött, az épületet 2008. április 25-én adták át PPP konstrukcióban. A beruházó, illetve a kivitelező a Swietelsky Építő Kft. volt. Az Eötvös József Főiskola két önálló intézményből jött létre: a 135 éves múltra visszatekintő Tanítóképzőből és a hetvenes évek elején létrehozott Vízügyi Főiskolából. Ezen intézmények épületei a városban most szétszórtan találhatók, sokszor párhuzamos funkciójú épületekkel. A könyvtár, a nagy előadóterem és az ünnepségekre is alkalmas aula létesítésével fontos cél volt többek között a szétszóródottság megszüntetése.

 

2. A tervezési terület - az ott található épületek

A tervezési terület Baja központjához közel, a Sugovica partján helyezkedik el, az árvízvédelmi töltés védett oldalán. A telket a másik oldalról egy közút határolja. Ennek az útnak nincsen jelentős forgalma, és talán ezért is erősebb a telek „vizuális" kötődése a Sugovicához, mint a városi szövethez.

A területen található az Eötvös József Főiskola Műszaki Karának épülete, kollégiuma, laborépülete, illetve egyéb kisebb raktárépületek. A főiskola épülete 5 szintes. A földszinten, az épület kontúrjától 3 m-rel visszahúzódva, az épület tartószerkezeti rendszeréből adódóan helyezkednek el a gépészeti és egyéb kiszolgáló helyiségek. Ez a szint nincs közvetlen belső kapcsolatban az épület többi szintjével. Az épület fő szintje a magasföldszint, ahová grandiózus előlépcsőn jutunk. A program kiírásának és a célszerűségnek megfelelően az új épület ezen a szinten keresztül kapcsolódik a helyiségek funkcionális rendszeréhez.

 

A terület másik meghatározó épülete a kollégium. A kollégiumi szobák teraszos kialakítása nagyszerűen kihasználja a környezet adottságait. Bár építészeti minőségében jó színvonalú volt, ugyanúgy felújításra és bővítésre szorult, mint a főépület. A kollégium eredeti tervezője Tokár György Ybl-díjas építész volt.

A közút túlsó oldalán lévő épületek lapos tetősek, 3-4 szintesek. A főiskola jelenlegi épülete méretével uralja a környezetét mely karakteres téglaarchitektúrájával építése idején kifejezetten jó építészeti színvonalat képviselt. A területen több, nagyméretű fűzfa található, melyek lehetőség szerinti megtartása a tervezés egyik fő célja volt. A területen található egyéb raktárépületek az új épület megépülte után elbontásra kerülhetnek.

 

3. A tervezési koncepció

A tervezésnél fontosnak tartottuk, hogy a tervezett új funkciók – melyek új épületszárnyakban jelennek meg – a meglévő épülettel együtt szerves egészet alkossanak. Ezért nem kívántunk a hetvenes években épült, építészetileg korrekt épülettel rivalizálni, azt mintegy zárójelbe tenni, de természetesen olyan épületet terveztünk, melyen az „alkalmazkodás" mellett a jelen kor is érzékelhető.

Az új épület, tömegében nem kíván rivalizálni a meglévő épülettel. Attól két szinttel alacsonyabb, háromszintes kialakítású. Mind az utca felől, mind a Sugovica felől a főépület karakterének folytatásával egyfajta ritmust ad, ami újabb bővítés esetén tovább folytatható.

 

A beépítésben a Sugovicára merőleges beépítést folytattuk. Az új funkciókat két a folyóra merőleges szárnyban helyeztük el. Az egyik egy tiszta könyvtári szárny, míg a másik szárny szorosabban kapcsolódik az oktatáshoz (aula, tantermek, nagyelőadó). Ezzel lehetőséget biztosítottunk arra, hogy az új szárnyak szinte minden részéből legyen vizuális kapcsolat a Sugovicával és a lehető legkisebb felületen „érintkezzen" az épület a közúttal.

A bővített együttes súlypontja is eltolódott, ezért a főbejáratot a két új szárny között helyeztük el. Az új szárnyakban is – mint a meglévő épületnél – a magasföldszintet tettük fő szintté. Ezen a szinten kapcsoltuk össze az új épületszárnyakat a meglévő oktatási épülettel. Ezzel olyan struktúrát kívántunk létrehozni, ami egy esetleges további bővítésnek sem akadálya. Mivel a jelenlegi épület és a kollégium is téglaburkolatú, így egyértelmű volt számunkra, hogy az új szárnyak is téglaburkolatot kapnak.

 

4. Funkcionális kialakítás

Az új épületben is a magasföldszint jelenik meg fő forgalmi szintként, ezáltal a meglévő épület logikáját folytatja tovább, ami a telepítésben is következetesen folytatódik, ugyanis az új funkciókat a meglévő épülettel párhuzamos, vele közel megegyező traktusszélességű két épülettömbben helyeztük el.

Az utca felé zárt homlokzatok egyszerűen jelölik ki a gazdasági és a személyi főbejáratot. Mivel az új épületbe kerül át a főbejárat, ezért a meglévő épület keleti oldali főbejárata későbbiekben megszűnik, ezen az oldalon nagyméretű, kultúrált parkoló alakul ki.

Az új épület főbejárata a két új épülettömb között felvezető lépcsőn közelíthető meg. A szélfogón keresztül jutunk be a magasföldszinten lévő bejárati előcsarnokba. Innen mehetünk tovább az előadótermi szárnyba, illetve a könyvtári szárnyba. Ezen a szinten van összekötve a két új szárny a meglévő épület magasföldszinti előcsarnokával. A két új szárny alapvetően a következő funkciókat tartalmazza:

  • Előcsarnok, aula
  • Nagyelőadó
  • Tantermek
  • Könyvtár
  • Gépészet

 

Előcsarnok, aula

A bejárattól balra helyezkedik el az aula, nagy belmagasságú, többfunkciós tér, mely egy nagy üvegfallal nyílik a Sugovica felé. Az egész együttes szempontjából az aula a központi helyre került. Egyrészt elosztó funkciója van. Innen közelíthető meg a nagyelőadó, a meglévő épület előcsarnoka, a könyvtár és a földszinten lévő oktatótermek. Alkalmas különböző rendezvények, ünnepségek, kiállítások, stb. lebonyolítására. Nagyobb rendezvények esetén a szintbeli ruhatár, a földszinti mosdók és az emeleti büfé használható.

Nagyelőadó

Az aulából közvetlenül jutunk az előadóterembe, mely 290 férőhelyes. A vertikális közlekedő mag két oldalán van a ruhatár, úgy méretezve, hogy az nagyobb rendezvények esetén is megfelelő legyen.

Az előadóteremben a lejtős nézőtér mögött, a galérián található a technikai helyiség, mely a szükséges eszközök (diavetítő, írásvetítő, projektor stb.) tárolására alkalmas. Igény esetén tolmácsfülke kialakítására is van lehetőség.

 

Könyvtár

Magasföldszint
A bejárattól jobbra ezen a szinten nyílik a könyvtár. Az ellenőrzési pontokon áthaladva a kölcsönző pulthoz jutunk. Vele szemben található a három szintet összefogó közlekedési mag (lépcső-lift), mögötte a vizesblokkal (női, ffi, mozgáskorlátozott). A kölcsönzőpult mögött található az infotéka, mögötte pedig két összenyitható multimédiás olvasóterem. A nyugati oldalon találhatók az olvasóhelyek, közel 270 könyvtári asztallal. Az olvasóteret a fénymásoló választja el a szabadpolcos könyvkiválasztótól. Ebből nyílik négy kutatószoba. A szabadpolcos rész folytatásaként, de térben leválasztva található a régi könyvek tára, szintén olvasóhelyekkel.

Földszint
A földszintet a bejárat melletti lépcsőn és liften lehet megközelíteni. Ezen a szinten van a meglévő épület felől a személyzeti, illetve a gazdasági bejárat, illetve innen is érkezhetnek a mozgáskorlátozottak. A személyzeti bejárat mellett található a jegyzetbolt. Az épület déli szárnyában további szabadpolcos könyvkiválasztó van, míg az északi oldalon, egy középfolyosóról nyílva találhatók a könyvtárosi munkahelyek illetve az irattárak.

I. emelet
A vertikális közlekedési magon jutunk az első emeletre, ahol a szabadpolcos könyvkiválasztó nagy része található. Ebből 15 kutatószoba nyílik. A tér északi részében egy tömörpolcos raktár került kialakításra.

Oktatótermek

Földszint
Az aula alatt 6 szemináriumi terem található. A termek egyenként 40 fősek. A meglévő épületet az újakkal összekötő személyzeti porta mellett egy különterem van. Az előadóterem alatt egy audiovizuális labor található a hozzá tartozó montírozóval, süketszobával, vezérlővel és raktárral.

Gépészet

Földszint
A gazdasági porta közelében – a földszinti folyosóról nyílóan – helyezkednek el a gépészeti és elektromos helyiségek, úgymint trafó, kisfeszültségű kapcsolótér, UPS-helyiség, rack-helyiség, szellőzőgépház. A gazdasági porta ellenőrzésében juthatnak a tanárok és a mozgáskorlátozottak mind a régi mind pedig az új épületbe.

Puhl Antal Építész Irodája