Technológia

A beépíthető lépéshang-szigetelő lemezek

2007.12.12. 10:18

Szabvány, rendelet, javaslat - az ember azt sem tudja, mikor mit kell alkalmazni. EU irányelvek, hazai szabályozás: mely esetben melyiket kell elővenni? Nem mindig egyszerű a válasz, és könnyen futhatunk vakvágányra.

Szabvány, rendelet, javaslat - az ember azt sem tudja, mikor mit kell alkalmazni. EU irányelvek, hazai szabályozás: mely esetben melyiket kell elővenni? Nem mindig egyszerű a válasz, és könnyen futhatunk vakvágányra.

A hatályos szabványokat mindig be kell tartani (külön megállapodások hiányában), de hogy mikor, melyiket kell elővenni, az nem mindig egyszerű. Ilyen esettel találkozunk például az emeletközi födémekben lépéshang-szigetelési céllal beépített expandált polisztirolhabok esetében. Az ezekre a termékekre vonatkozó műszaki előírásokat az MSZ EN 13163 tartalmazza. A szabvány a lépéshang-szigetelő lemezeket négy kategóriáját különbözteti meg az összenyomódási értékük és a hasznos terhe alapján. A legkisebb hasznos teher (kisebb, mint 2 kPa) alatti EPS lépéshang-szigetelő lemezek legfeljebb 5 mm-t nyomódhatnak össze (CP 5 fokozat), míg a legnagyobb hasznos tehernek (5 kPa alatt) kitehető CP2 kategória csak 2 mm összenyomódást engedélyez.

 

Fokozat

Hasznos teher az esztrichen

(kPa)

Összenyomódás

(mm)

Austrotherm termék

CP5

>= 2,0 kPa

< 5

AT-L2

CP4

>=3,0 kPa

< 4

 

CP3

>= 4,0 kPa

< 3

AT-L4

CP2

>= 5,0 kPa

< 2

AT-L5

 



Ezek tehát azok a termékek, melyeket az Európai Unión belül külön megállapodások nélkül szabadon gyárthatók és forgalmazhatók. Hogy egyszerűbb legyen értelmezni a táblázatot, feltüntetjük benne a járatos Austrotherm lépéshang-szigetelő anyagokat.

 





Az adott termékek alkalmazását az Európai Unió nem kívánja egységesíteni, ezért nem alkottak erre EN szabványt. Az országonként jelenősen eltérő klimatikus viszonyok és építési szokások miatt nem is lett volna ez célszerű. Az alkalmazásról így minden egyes ország saját hatáskörébe dönt: létrehoz-e egyáltalán valamilyen szabályozást, esetleg szabványt, vagy a piac szereplőire bízza ezt? Az új alkalmazási szabványt Magyarország alkotta meg először, és a termékszabvánnyal egy időben be is vezette MSZ 7573 szám alatt.
A hazai alkalmazási szabvány a fenti táblázatból háromféle termék beépíthetőségéről rendelkezik A normál terhelésű padlók esetén a CP5, fokozott terhelés esetén legalább a CP3, nagy terhelés esetén csak a CP2 típusú lépéshang-szigetelő EPS lemezek beépítését engedélyezi. E mellett viszont az akusztikai tulajdonságokat is megszabja: normál és fokozott terhelés esetén a termék dinamikai merevsége legfeljebb 30 MN/m3, nagy terhelésnél legfeljebb 50 MN/m3 lehet.
A dinamikai merevség a lépéshang-szigetelő lemezek minőségét jellemzi. Mivel ez a tulajdonság nem csak az anyagot jellemzi, de függ a termék vastagságától is, mindig egy adott vastagságú anyagra kell megadni. Így például a 20 mm vastag AT-L2 lemez dinamikai merevsége 20 MN/m3, addig a 45 mm vastag lemezé csak 10.


Alkalmazási terület

Követelmény

Austrotherm termék

Dinamikai merevség

Összenyomhatóság

Esztrich, aljzatbeton, nagytáblás burkolat alatt, akusztikai követelményekkel

30

CP5

AT-L2 18

Vasbeton aljzat alatt, akusztikai követelményekkel, fokozott terhelhetőség

30

CP3

AT-L4 27

Vasbeton aljzat alatt, akusztikai követelményekkel, nagy terhelhetőség

50

CP2

AT-L5 32



Látható, hogy a nagyobb terheléseknél valamivel gyengébb dinamikai merevségi értékekkel is megelégszik az alkalmazási szabvány. Ennek oka az, hogy a fokozott terhelésnek kitehető lépéshang-szigetelő anyagok merevebbek, kevésbé rugalmasak, vagyis nem képesek annyira elnyelni a kopogó hangokat, mint a kis terhelésnek kitehető változat. Nagy terhelésnek kitehető lépéshang-szigetelő termékek dinamikai merevségi értékei szükségszerűen magasabbak (rosszabbak).
A kisebb tehernek kitett anyagokra viszont ez nem vonatkozik. Éppen ezért azok a CP5 és CP3 kategóriájú lépéshang-szigetelő lemezek, melyek dinamikai merevsége meghaladja a 30 MN/m3-t, a hatályos MSZ 7573 szabvány szerint nem építhetők be.