A vidéki, természetközeli élet az építészek számára is inspiráló élmény. A vidéki életről szóló beszélgetések és a város zajától távoli békés otthon képe volt a négyfős család számára készülő ház terveinek a kiindulópontja. A nagy, lejtős, fákkal borított telekre a család mindenképp különleges otthont szeretett volna építeni. A cél egy természettel harmóniában álló, az idősebb fákat, és az erdő atmoszféráját nem befolyásoló, érzékenyen megtervezett épület volt. Olyan nyitott házat terveztünk, amelyben végigkövethetők és a családi élet részévé válnak az évszakok és a napszakok. Az épület, amely 2006 tavaszán készült el, környezettudatos, fenntartható módon működik, az energiafelhasználás minimalizálásával.
A helyszín
A 3600 m2-es telek a Tegeler Flies nevű természetvédelmi terület közvetlen szomszédságában, Glienickében (Berlin) található. A helyszínen álló leromlott állapotú villát elbontották, és ezzel megmaradt a terület erdős jellege. Szimulációs kísérlettel tűztük ki a ház pontos és ideális helyét egy, a telek északi határán húzódó tisztáson úgy, hogy egyetlen fát se kelljen kivágni. Az épület a lejtőn keresztirányban helyezkedik el, és délnyugati irányban, a nap felé nyílik ki. Északi oldala az emelkedő talajnak támaszkodik, ezért a telek határain kívülről nézve szinte észrevehetetlen.
A belső
A fás ösvényen felfelé haladva egyszercsak feltárul a tisztás, és tovább közelítve az épület szinte kinő a tájból. A kert szintjén az egyik oldaláról nyitott átrium fogadóudvarként működik és az épület bejáratához irányít. A házba a kert szintjén lépünk be, majd a hátra vezető folyosóra jutunk, amelynek déli oldalán sorakoznak a gyerekszobák, a vendégszoba és a dolgozó. Északra találjuk a gardróbot és a kiszolgáló helyiségeket. A folyosó felénél, a nyitott közösségi térrel szemben keskeny, egykarú lépcső vezet az emeletre. A lépcsőt fentről éri a napfény, és felérkezve remek kilátással rendelkező, a lombok szintjén leterülő, napfénnyel elárasztott szobába lépünk. A nagyméretű hajópadlós helyiség közösségi térként, nappaliként és a szülők szobájaként funkcionál. Az épület hátsó traktusában helyeztük el a különböző kiszolgáló tereket: a raktárat, a konyhát, a gardróbszobát, a fürdőt, a wellness-helyiséget és a szaunát. A homlokzati üvegfal részben nyitható, és a tetőtérrel, valamint a nagyvonalú erkélyekkel együtt a természettel való egybeolvadást szolgálja. A családi élet így a természet folyamatos jelenlétében folyik. A nappali maga a napszak és a vegetáció évszakonkénti változásai szerint folyamatosan más-más képet mutat.
A külső megformálás és a környezet
Az épület külső megjelenése a telek topográfiájának logikáját követi. A lejtést a ház hátsó homlokzatánál és oldalán végighúzódó külső fal követi. A hátsó homlokzaton a telepített tető, a felső szinten a nyitott teraszok, és a kerti szinten az oszlopos homlokzat képez folytonosságot a tájjal. Természetes színeivel és a felhasznált anyagokkal, valamint az azt beborító növényekkel a ház nem üt el környezetétől, inkább beleolvad abba. A déli oldal teljes hosszában üvegezett homlokzatának köszönhetően a napenergia segít az energiakiegyenlítésben. A házat ugyanakkor a lejtős talajba építés védi az erős napsugárzástól és a felmelegedéstől. A beépített alapterületért kárpótol a zöldtető, amely egyúttal az esővizet is összegyűjti, hogy onnan szabadon elszivároghasson a földbe. Egyszóval a környezetbarát ház passzív, fenntartható hőfokszabályozással működik.
A Haus L megtervezésekor minden tekintetben figyelembe vettük a lakók igényeit, és innovatív megoldásokon keresztül igyekeztünk a természettel való párbeszédet fenntartani.
Pott Architects
Fotók: Rudi Meisel
Haus L
Helyszín: Berlin, Glienicke
Bruttó alapterület: 350 m2
Befejezés: 2006
Tervezés: Pott Architects és Ulrich Hamann Architekt
Lebonyolítás: Kappes & Partner, Ingenieurbüro Dr. Müller, Haustechnik Dr. Specht