A nemzetközi státuszú terminál épületére, környezetére és egy új kifutópálya megtervezésére a helyi önkormányzat írt ki nyílt tervpályázatot még szeptemberben. Az építkezés során az első helyezett Bord Építész Stúdió és a két megosztott második helyezett pályamű megoldásaira támaszkodnak majd.
A pályázatra hét pályamű érkezett - tudható meg a Dehir részletes összefoglaló cikkéből. A tervezési feladat három fő részből tevődött össze: egy új futópálya és gurulóút rendszer, egy új utasforgalmi terminál, valamint egy kisgépes zóna megtervezéséből
A kormány és az önkormányzat között folyamatban vannak tárgyalások, amelyek eredményeként az állam belép majd a debreceni repülőteret működtető társaságba. Az erről szóló előterjesztés januárban kerül a városi közgyűlés elé - tudósít róla az MTI. A kormány döntése értelmében két nagy nemzetközi jelentőségű repülőtér működik így az országban, a budapesti Liszt Ferenc-repülőtér és a debreceni, s a kormány mindkettő esetében arra törekszik, hogy állami tulajdonba kerüljenek majd.
A megosztott második helyezett egyfelől a One Works S.P.A. és a Studio A4 Iroda Kft. közös munkája, valamint a DVM Group Kft. és az UN Studio B.V. terve lett. A harmadik helyezett a KÖZTI pályaműve volt, míg különdíjjal a Quintus Design Kft-t tüntették ki.
A Dehir cikkében olvashatóak Vajda János, a repülőteret üzemeltető Debreceni International Airport Kft. ügyvezető igazgatójának szavai is, miszerint a nemzetközi repülőtéri státusz miatt nagyon sok jogszabálynak és elvárásnak kell megfelelniük. Üzemeltetőként a tervpályázat programjában arra hívták fel a figyelmet, hogy praktikusan, hatékonyan és gyorsan tudjanak működni az új terminállal. Nem egy gigantikus épületről álmodtak, amelyben eltévednek az utasok, hanem egy olyan új terminálról, melyben az utasáramlás a legoptimálisabb.
A bírálóbizottságban az önkormányzat részéről Papp László polgármester, Barcsa Lajos alpolgármester, Gábor István főépítész, Sziki Gyula, a főépítészi iroda irodavezetője és Fördős László szaktervező vettek részt, a kamara részéről pedig Pecsenye Béla, a Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara alelnöke.
A Bord Építész Stúdió Debrecen legmeghatározóbb nagyberuházásait jegyezte és jegyzi eddig is, többek között ez az iroda tervezte az A+ Awards szakmai zsűri díjat is nyert Aquaticum Debrecen Strandot, az A’Design Award arany minősítést nyert Debreceni Nemzetközi Iskolát, a Forest Offices Irodaházat, és most készült el a Debreceni Innovációs Központ épülete is.