Nézőpontok/Vélemény

A Carpathia Kft., mint a magyar pavilon tervezőjének és megvalósítójának állásfoglalása

2014.05.30. 12:32

Válasz a MÉK és a MÉSZ levelében megfogalmazott álláspontra.

Egy expós jelenlétnek a kiállítási pavilon formája csak egyik eleme. Egyik legfontosabb eleme, amely mellett azonban egyéb szempontoknak is érvényesülnie kell, így megépíthetőségi, pénzügyi, funkcionális, utóhasznosítási megfontolásoknak és az egész együttes üzenetének is.

A 2015. évi Milánói Világkiállításért felelős kormánybiztosság több lehetőség közül választhatott, egy tervpályázati kiírástól kezdve egészen a teljességgel autonóm döntésig: meghívni néhány építészt vagy építész-irodát, vagy egyszerűen csak megbízni egyetlen építészt, vagy akár mindenfajta pályáztatás és meghívás nélkül egyetlen vizuális elképzelés mellett dönteni. (Nem olyan régen, néhány kormányzati ciklussal korábban, a sevillai világkiállításra így épült meg Makovecz Imre terve alapján a legsikeresebb és legtöbbet emlegetett magyar pavilon.)

A rendelkezésre álló szűk időbeli keresztmetszet kizárta a tervpályázati megoldást. Emiatt is választottuk a látványötlet-pályázatot, amely lehetővé tette, hogy az építészi szakma mellett vizuális kultúrával és erővel rendelkező egyéb alkotók elképzelései is megfogalmazódjanak, képzőművészektől filmesekig vagy látványtervezőkig. (De akár gyermekek ötleteitől sem zárkóztunk volna el.)

A látványötlet-pályázat zsűrijének összetételével kapcsolatban soha senki nem fogalmazott meg fenntartást, kompetenciáját senki nem vitatta. Most azonban mintha valamiféle kettősség volna megfigyelhető a zsűri döntésével kapcsolatban. Az, hogy 45 pályamű közül első díjasként minősítette az egyiket, állandó hivatkozási alap. Ám amikor a második díjazott pályázatról beszélünk, akkor ez a legitimáció mintha már nem számítana.

Ahogyan a két szervezet álláspontja fogalmaz, "A bírálat jó hangulatban folyt, nagy érvelések mellett végül érvényesültek az építészeti szempontok, pontozással a MALOM lett az első díjas." Szó szerint így történt - de akkor fel kell azt is tételeznünk, hogy a második díjas pályázat esetében is érvényesültek ugyanezek a szempontok, ugyanazzal a pontozással. Ha valaki valahol elsőként végez, a második ugyanabban a versenyben lesz második. Vagyis ha a zsűriben részt vevő szervezetek saját támogatottjuk első helyezését korrektnek tartják, azt is el kell fogadniuk, ha egy pályázat megszerezte a második díjjal együtt járó legitimitási fedezetet. Ha ettől "elhatárolódnak", az annyit jelent, hogy csak saját preferenciáikat tartják elfogadhatónak.

Amúgy az összes pályamű megismerhető az internetes címen, és a terveket több helyszínen is kiállítottuk. Az egész eljárást a legteljesebb transzparencia határozta meg. (A zsűri elnök kormánybiztos egyébként különvéleményt fogalmazott meg és különdíjra javasolta az őt leginkább meggyőző pályázatot, amely már az első körökben kiesett.)

Az építészet történetét mindig is jellemző viták az utóbbi évszázadokban mint a racionális és a romantikus irányzatok közötti összecsapásokban fogalmazódtak meg. Ebbe a szembenállásba illeszkedik a jelen konfliktus is, amelyben a másság iránti, a mások világlátása és szemlélete iránti tolerancia kevés szerephez látszik jutni. Mindenesetre megnyugtatónak tűnik a vitatott pályamű kedvező olasz fogadtatása. A kormánybiztosság megvásárolta a díjazott pályaművek felhasználási jogát, anélkül, hogy bármelyik mellett elkötelezte volna magát. Ezt követően, maximálisan figyelembe véve a bennük foglalt értékeket, a megvalósíthatósági és egyéb szempontok alapján eljutott addig a konklúzióig, mely szerint az első helyezett látványötlet a rendelkezésre álló idő alatt és a rendelkezésre álló költségkeretből nem valósítható meg.

Az elemzéshez kikértük és figyelembe vettük mind a pályázók, mind a szakmai szervezetek, mind független szakértők véleményét. Ezek összesítéséből az derül ki, hogy a MALOM című pályázat látványa és koncepciója a milánói adottságok között 2 milliárd forintból nem valósulhat meg. Az ezzel kapcsolatos
következtetésekről külön tájékoztatással fogunk szolgálni. A tervezési, engedélyezési és kivitelezési ütemterv kizárja annak lehetőségét, hogy a két
szakmai szervezet óhajának megfelelően a látványötlet-pályázaton első díjas pályamű valósuljon meg.

Kívánatosnak látjuk természetesen azt is, hogy a nagy népszerűséget szerzett MALOM elképzelés megvalósuljon. Híveinek számát figyelembe véve, nem lehet kétséges, hogy előbb-utóbb ez meg is fog történni.

A magyar pavilon weboldala: www.expohungary.com

Carpathia Kft.