Az épületinformációs modellezés (BIM) már évtizedek óta ismert fogalom az építőipari és tervezőcsapatok körében. A 3D modellek a fizikai tér digitális ábrázolásaiként nemcsak az épületek tervezésében, de kivitelezésében is hasznosak tudnak lenni. Az utóbbi években jelent meg a digital twin technológia, mely még gyorsabb és hatékonyabb munkát tesz lehetővé.
Bár alapjaiban hasonlók, de a BIM-modellek és a digital twin technológia között van néhány alapvető különbség. A két egymást kiegészítő technológia segítheti az építészeti, mérnöki és építőipari csapatokat az épület teljes életciklusa során – a tervezéstől a minőségellenőrzésen át az ingatlanüzemeltetésig, sőt, a gyártás területén is kezd utat törni magának. A Matterport a BIM-folyamat és a digital twin technológia integrálásában segít azáltal, hogy átformálja az intelligens épületek világát.
Mi az az épületinformációs modellezés (BIM)?
Az épületinformációs modellezés (BIM) az épületekre vonatkozó információk létrehozásának és kezelésének holisztikus folyamata a tervezéstől kezdve az üzemeltetésig bezárólag. A BIM-folyamat központi eleme az építészeti, a szerkezeti, az építőipari, az infrastrukturális, a gépészeti szakmák által használt 3D modellek használata. A Revit, a Navisworks, az Autodesk és a Tekla eszközeinek 3D modelleit számos iparágban használják különféleképpen, de központi szerepük megkérdőjelezhetetlen az építészeti, mérnöki és építési munkafolyamatokban.
Az olyan eszközök, mint a Revit, méretpontos részleteket hoznak létre, amelyek a projektkoordinátákhoz igazíthatók, hogy az épület teljes életciklusa során központi adatforrást biztosítsanak a projektben résztvevő csapatok számára. Ez nagyban megkönnyítheti a projektmenedzserek feladatait a tervezési fázistól az építési fázison át az üzemeltetésig. A 3D modellező eszközök a 2000-es évek közepe óta léteznek már, de a technológia napról napra fejlődik. A szoftver legújabb verziói már a mesterséges intelligenciát hívják segítségül a modellek létrehozásához, amelyek integrálhatók a dolgok internetének (IoT) eszközeivel is, és így még szélesebb körű alkalmazási lehetőségeket tesznek lehetővé.
Mi az a digital twin technológia?
A digital twinek a valós fizikai részletek virtuális másolatai: a technológia a tér fotorealisztikus, 3D-s feltárását teszi lehetővé. Ez az adatvezérelt folyamat segíti a nyomon követést, a jobb döntések meghozatalát és a hatékonyabb munkafolyamatok kialakítását. A digital twin számos iparágban, többek között az építőiparban támogatja a digitalizálást, de az intelligens városokhoz is kapcsolódnak, vagy segítségül hívhatók az ellátási lánc problémáinak esetén is. A mesterséges intelligencia és az automatizálás tovább erősíti a technológia fejlettségét, így várhatóan még nagyobb szerephez fog jutni a jövőben.
Mi a különbség a digital twin technológia és a BIM között?
Mind a digital twin, mind a BIM modellek a fizikai terek digitális reprezentációi. A fő különbség a kettő között az, hogy a BIM modelleket egy eszköz tervezésének és kivitelezésének vizualizálására használják, míg a digital twin virtuális interakciót tesz lehetővé az adott eszközzel.
A legfontosabb különbség a két technológia között:
Egyszerűen fogalmazva, a BIM szoftver az épület tervezésében és kivitelezésében segíthet, míg a digital twin technológia az épület karbantartásában és üzemeltetésében.
A digital twin és a BIM összekapcsolásának előnyei
A digitális technológia és a 3D tervezőszoftverek önmagukban is hatékony eszközök a fizikai tereket tervező és kezelő csapatok számára. Azonban együttes alkalmazásuk a projekt teljes életciklusát képes lefedni. A digital twin és a BIM modellek integrálása a következőkben tud a segítségünkre lenni:
A BIM és a digital twin összekapcsolása a Matterport segítségével
A tervezői, mérnöki és építőipari csapatoknak szükségük van az épített környezet világos megértésére, amikor nagyobb léptékű projekteken dolgoznak. A két technológia önmagában is hatékony eszközök a fizikai tereket tervező és kezelő csapatok számára, a kettő integrálása azonban lehetőséget teremt a projekt teljes életciklusának menedzselésére. Az intelligens építéshez olyan technológiára van szükség, amely valós idejű reprezentáción alapszik.
A digital twin az a kapocs, amely ezt lehetővé teszi a BIM-projektek során, támogatva ezzel a gyorsabb és hatékonyabb munkavégzést. A digital twinek segíthetnek életre kelteni a statikus BIM-adatokat. A projekt építési fázisában használt 3D-s modellt olyan gyakran lehet újra beolvasni, amilyen gyakran csak szükséges a nyomon követéshez. A digital twin egy fizikai tér fotorealisztikus 3D modellje, mely akár egy telefonnal is elkészíthető, majd szerkeszthető és megosztható a projektben résztvevő csapatokkal.
Néhány példa arra, hogyan segíthet a Matterport a digital twin technológia és a 3D tervezőszoftverek összekapcsolásában:
A Matterport május 16. és 19. között kint lesz az Ipar Napjai Nemzetközi ipari szakkiállításon a HUNGEXPO Budapesti Kongresszusi és Kiállítási Központban. Személyes találkozóra, az eszközök és újdonságok kipróbálására a 308E standnál lesz lehetősége az érdeklődőknek. További információ: Spanyol János // spanyol.janos@scanpix.hu // +36303778548