Ez a terv egy fa és az épület viszonyáról szól. Építészeti anekdotakincsünk egyik eleme Gulyás Kefi* kivágott fája. Az a fa is az építészeti koncepció vezérfonala volt. (Mire elkészült a ház, a körbeépített fát kivágták.) Nos ez a fa sem örök életű, de olyan fa, ami megérinti az embert, olyan fa, – „mely az összes fa létezéséért felel.”
Egy Debrecen melletti településrész természetből kiszakított szélén új lakóövezet épül. Az ősnövényzet és az épületek csatája itt még nem dőlt el. Az építési telek közepén szintén egy hatalmas, 30 m széles lombkoronájú fa állt, a telek szinte csak erről a fáról szólt.
Az első vázlat már a fa megmentését célozta meg, a tulajdonos nem kevés félelme ellenére. Végül kertészek megvizsgálták a fát, és néhány nagyobb oldalág levágása után biztonságosnak ítélték. Így elkészülhetett a fát körülölelő ház terve. A térbeli szervezést a fa nem csak alaprajzilag határozta meg. A forma kialakítására is hatással volt az a szempont, hogy a tetőket alacsonyan kellett tartani, – különben nem fértek volna el az ágak alatt.
Az épület két félnyereg tetős tömege két funkciócsoportot tükröz. Az utca felől a garázs és a "fürdőház", a kert felől a nappali - lakórész a két, hő- és fűtéstechnikailag is külön üzemeltethető egység. A bejárat a két tömeg közzé került. A nappali – étkező – konyha egység szerves kapcsolatot alkot a kerttel. A galériás tér nagy üvegfelületen keresztül, köztes télikert és terasz kapcsolattal részévé válik a külső térnek. A hálószoba a nyugodt, hűvösebb, fa körüli belső udvar felé tájolódik.
Az épület tiszta tömegszerkesztését a felhasznált anyagok is alátámasztják. Az igen vastag hőszigetelés ellenére Rőben ragasztott laptégla került a homlokzatra, melynek típusát a tulajdonossal sokáig válogattuk. A színe gyönyörű, különböző fényhatásokra is kedvezően reagál, és az egész épület hangulati képletét meghatározza. A tető és fedésének módja szintén meghatározó elem, a lécbetétes lemezfedés tiszta, egyszerű, sávos rendszere ötödik homlokzatként működik.
A belső tér tervezése szintén építészeti feladat. A galériára felvezető lépcső és a galériát övező korlát és térelhatároló rendszer, valamint a kandalló beépítése után már meghatározott belsőépítészeti képlet alakult ki.
Varga Levente Kossuth-díjas építész egy nemrégiben készült tv-felvételben elemezte a „megbízó”, mint szó magyar nyelvű jelentését: – az a személy, aki az építészben megbízik. A munkáim során először éreztem azt a bizalmat, mely nélkül minden részében összhangban lévő épület létrehozása nem képzelhető el.
Kovács Péter
Az írás korábban megjelent a Szép házak magazin 2008/3. számában